Przejdź do treści

RTG zebow – obraz typowych schorzeń na zdjęciach

RTG zębów obrazy różnych schorzeń

Dzięki RTG zębów (Rentgen zębów), dentysta może prawidłowo ocenić ich stan przy takich problemach jak pęknięty korzeń, resorpcja korzenia czy pozostawione w kanale złamane narzędzie kanałowe. Stomatolog może też zauważyć zmiany zapalne w kości oraz zbadać ustalić położenie zatrzymanych ósemek. RTG zębów jest też przydatne przy ocenie stanu zębów zaatakowanych próchnicą lub porównać stan przed i po leczeniu kanałowym.

RTG zębów: dawka promieniowania coraz mniejsza

Zdjęcia RTG zębów są stosowane coraz  częściej w gabinetach dentystycznych. Jest to możliwe m.in. dzięki wprowadzaniu coraz nowocześniejszych metod ich wykonywania. Przykładem są aparaty cyfrowe, które pozwalają bardzo zmniejszyć ilość promieniowania. Dawka przyjmowana podczas robienia takiego zdjęcia jest porównywalna do tej, z którą mamy do czynienia zjadając 4 banany.

Promieniowanie jonizujące towarzyszy nam każdego dnia. Promieniowanie tła oddziałuje na nas codziennie, pochodzi z przestrzeni kosmicznej i wnętrza ziemi. W medycynie również je wykorzystujemy, aby diagnozować i leczyć. Dawki są niewielkie. Zrobienie rentgena pojedynczego zęba ma taką dawkę promieniowania jaka, jest równa promieniowaniu tła oddziałującego na nas każdego dnia z kosmosu.

Jaką dawkę promieniowania rentgenowskiego przyjmujemy podczas wykonywania pantomogramu, czyli zdjęcia wszystkich zębów? Pacjent otrzymuje dawkę 10 mikrosiwertów (10 µSv)! Jest to taka sama dawka, jaką otrzymujemy w ciągu godziny lotu samolotem lub trzech dni życia z natury i kosmosu jako „promieniowanie tła”.

 

RTG przy leczeniu kanałowym

W dalszej części artykułu przedstawiamy zdjęcia rentgenowskie pokazujące kilka najbardziej typowych problemów z uzębieniem.

Prześwietlenie zęba jest szczególnie przydatne przy leczeniu kanałowym. Dentysta może wykonać zdjęcie przed rozpoczęciem leczenia, a następnie po zakończeniu, aby sprawdzić efekt pracy. Dzięki zdjęciom można ujawnić niedokładności w opracowaniu oraz wypełnieniu kanałów.

Na zdjęciu nr 1 widzimy kanał zęba wypełniony do połowy. Część wierzchołkowa kanału nie jest wypełniona ani prawdopodobnie oczyszczona. Pozostały w niej bakterie. Na podstawie tego RTG dentysta może podjąć decyzję o wykonaniu ponownego leczenia kanałowego – czyli leczenia reendo.

RTG leczenie kanałowe zęba

Zdjęcie RTG nr 1 - częściowo wypełniony kanał zęba

Na zdjęciu 2 widzimy opracowany i wypełniony do końca kanał tego samego zęba, który dodatkowo rozdwaja się przed ujściem.

RTG zdjęcie wypełnienia kanałów

Zdjęcie RTG nr 2 - całkowicie wypełniony kanał zęba

Rentgen nr 3 przedstawia ząb martwy. Widoczna jest zmiana zapalna w kości za wierzchołkiem korzenia.

RTG martwego zęba

Zdjęcie RTG nr 3 - martwy ząb

Na zdjęciu RTG nr 4 widać opracowany i wypełniony do końca kanał. Część górna kanału przygotowana jest do wykonania wkładu koronowo-korzeniowego. Biały obszar na w polu obrazu to klamra koferdamu, zabezpieczenia, używanego przez dentystę do odizolowania leczonego zęba w jamie ustnej. Pozwala to chronić go podczas zabiegu przez zanieczyszczeniem i śliną.

RTG zęba z wypełnionymi kanałami

Zdjęcie RTG nr 4 - opracowany i wypełniony kanał zęba

 

Zdjęcie RTG zatrzymane ósemki

Zatrzymane ósemki to problem wielu pacjentów. Zwłaszcza jeśli wyrastają poprzecznie, powodują silny ból i nacisk na inne zęby, co w przypadku zaniedbania może mieć poważne konsekwencje w postaci „stłoczenia” zębów. A to wymagać będzie interwencji ortodonty. Na poniższych zdjęciach RTG widać problematyczne ósemki.

Zdjęcie RTG nr 5 - zatrzymana ósemka

Zdjęcie nr 6 pozwala zobaczyć aż 3 ósemki, z czego jedna stanowi szczególny problem, ponieważ rośnie poziomo, napierając na inne zęby w żuchwie. Ósemki, które nie są zatrzymane i rosną prawidłowo, często także wymagają interwencji dentysty, ponieważ pacjent ma do nich utrudniony dostęp podczas codziennych zabiegów higieny, takich jak mycie czy nitkowanie. Częściej są zatem atakowane przez próchnicę.

RTG ósemki zęby mądrości

Zdjęcie RTG nr 6 - trzy ósemki

 

RTG pękniętego zęba

Zdjęcia RTG pozwalają też ocenić skalę uszkodzenia zębów podczas urazów lub uszkodzeń mechanicznych. To bardzo duża pomoc dla dentysty, gdy zachodzi podejrzenie pęknięcia zęba. Zęby pęknięte podłużnie, gdy pęknięcie sięga poza koronę, aż do korzenia, nie nadają się niestety do leczenia i trzeba je usunąć. Taki obraz ciężkiego uszkodzenia zęba widzimy na zdjęciu RTG nr 7.

RTG pękniętego zęba

Zdjęcie RTG nr 7 - pęknięty ząb

RTG nr 8 pokazuje pęknięcie poprzeczne korony. W tym przypadku istnieje szansa na uratowanie zęba – po prawidłowym leczeniu kanałowym konieczna będzie odbudowa przy użyciu wkładu koronowo-korzeniowego oraz estetycznej korony pełnoceramicznej.

Zdjęcie RTG nr 8 - pęknięta korona zęba

 

Wykonanie RTG ujawnia zmiany zapalne w kości

Dzięki RTG lekarz dentysta może zaobserwować, czy w kości szczęki lub żuchwy nie toczy się stan zapalny. Może on przebiegać wokół wierzchołka, ale w niektórych przypadkach nawet w bardziej oddalonych od zęba miejscach (RTG nr 9 i 10).

RTG stan zapalny zmiany okołowierzchołkowe

Zdjęcie RTG nr 9 - Okołowierzchołkowy stan zapalny kości

 

zdjęcie RTG stany zapalne kości

Zdjęcie RTG nr 9 - Stany zapalne kości

 

Zdjęcia RTG resorpcji korzenia

Resorpcja korzenia zęba to proces, który może prowadzić do jego utraty. Korzeń zanika i jest zastępowany ziarniną, co powoduje, że ząb coraz słabiej trzyma się w kości. Jeśli pacjent przeoczy ten problem (a bardzo o to łatwo, bo resorpcja może nie dawać żadnych objawów bólowych), ząb zacznie się chwiać i wypadnie.

Zdjęcia RTG pozwalają zauważyć postępującą resorpcję i podjąć działania, mające na celu jej powstrzymanie. Są też bardzo ważne podczas monitorowania skutków leczenia – można porównywać obraz korzenia w czasie, aby ustalić, czy proces resorpcji został skutecznie powstrzymany.

Resorpcja korzeni zębów widoczna jest na zdjęciach RTG nr 11 i nr 12

Zdjęcie - Resorpcja korzeni zębów

Zdjęcie RTG nr 11 - Resorpcja korzeni zębów

 

Zdjęcie RTG nr 12 - Resorpcja korzenia zęba

 

Zmiany próchnicze na RTG

Zdjęcia RTG są bardzo pomocne w wykrywaniu zmian próchniczych zębów tam, gdzie trudno jest ocenić sytuacje polegając na wzroku. Szczególnie dotyczy to próchnicy na powierzchniach stycznych zębów. Zmiany mogą też znajdować się pod plombą, jeśli jest ona nieszczelna. Podczas standardowego przeglądu, z góry ząb może wyglądać na zdrowy, natomiast próchnica znajduje się pod wypełnieniem. Dzięki zdjęciu RTG dentysta wie, że musi usunąć plombę, przeprowadzić leczenie i założyć nowe wypełnienie lub jeśli jest to konieczne użyć endokorony, nakładu onlay lub wkładu inlay.

Zdjęcia nr 13 i 14 pokazują zmiany próchnicowe zębów w miejscach uniemożliwiających ich obserwację wzrokową.

 

Zdjęcia RTG próchnica na powierzchniach stycznych zębów

Zdjęcie RTG nr 13 - Próchnica na powierzchniach stycznych zębów

 

RTG próchnica zęba

Zdjęcie RTG nr 14 - Próchnica zęba pod plombą

W kolejnym tekście zaprezentujemy zdjęcia RTG wykonane podczas kontroli różnego rodzaju leczenia zębów – m.in. obraz RTG implantów, wkładów koronowo-korzeniowych i aparatu ortodontycznego.

 

 

Agnieszka Tryzna

Autor: lek. dent. Agnieszka Tryzna-Chełstowska

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor specjalizuje się w leczeniu kanałowym pod mikroskopem, protetyką, stomatologią zachowawczą. Posiada tytuł „Inspektora Ochrony Radiologicznej” od 2013 roku.

Więcej artykułów w dziale leczenie kanałowe

Call Now Button