Różne typy znieczulenia u dentysty pomagają pacjentom

Znieczulenie u dentysty – jakie opcje mamy do wyboru?

Znieczulenie u dentysty nie tylko chroni to pacjenta przed bólem, ale zwiększa też komfort pracy stomatologa. Lekarz nie musi się obawiać, że jego pacjent cierpi. Jakie rodzaje znieczulenia są stosowane w gabinetach stomatologicznych?

Dawniej znieczulenie u dentysty podawano przede wszystkim przy leczeniu kanałowym lub usuwaniu zębów. Dziś, gdy dysponujemy bezpiecznym znieczuleniem, które można precyzyjnie dawkować, nie ma przeszkód, aby odpowiednio dobrane dawki stosować przy leczeniu zębów o średnim lub niedużym stopniu zniszczenia.

 

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe to jedna z najpopularniejszych form uśmierzania bólu podczas zabiegów stomatologicznych. Wykorzystywane jest powszechnie przy leczeniu zębów górnych oraz siekaczy dolnych.

Znieczulenie nasiękowe podawane jest poprzez zastrzyk w dziąsło. Pacjent odczuwa tylko lekkie ukłucie igły na początku. Po wykonaniu zastrzyku stomatolog odczekuje kilka minut, zanim preparat zacznie działać. U pacjenta pojawia się zanik czucia który w zależności od dawki oraz punktu wkłucia obejmuje dziąsło, język, policzek lub także wargę. W przypadku siekaczy górnych możemy mieć także odczucie lekko obrzmiałego nosa. W większości jednak przypadków brak czucia obejmuje przede wszystkim dziąsło.

 

Znieczulenie przewodowe

W przypadku leczenia zębów dolnych od kłów do zębów trzonowych zwykle stosuje się znieczulenie przewodowe. Tego typu znieczulenie „wyłącza”  nerw przewodzący impulsy z miazgi zęba i jest podawane do nerwu zębodołowego dolnego. Zwykle pacjent odczuwa odrętwienie większej części twarzy niż tylko w pobliżu leczonego zęba. Brak czucia może też objąć język policzek i wargę, dlatego trzeba zachować ostrożność po zakończonym zabiegu, dopóki czucie nie wróci.

 

Znieczulenie powierzchowne

To znieczulenie u dentysty stosowane jest przy zabiegach, które nie wiążą się z dużym zagrożeniem bólu. Np. przy usuwaniu kamienia nazębnego, piaskowaniu lub uzupełnianiu powierzchownych ubytków. Może być też stosowane jako wstęp do znieczulenia podawanego w zastrzyku, jeśli pacjent obawia się ukłucia. Znieczulenie powierzchowne może mieć różne formy. Dentysta smaruje dziąsło żelem lub rozpyla znieczulenie w aerozolu. Tego typu rozwiązanie stosowane jest też często w przypadku leczenia zębów u dzieci.

 

Środki ostrożności przy znieczuleniu

Aby dobrać odpowiednie znieczulenie stomatolog powinien dysponować informacjami o zdrowiu pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed pierwszą wizytą u każdego stomatologa dokładnie poinformować go o przyjmowanych lekach, przebytych chorobach, schorzeniach na które cierpimy aktualnie oraz o stwierdzonych u nas uczuleniach. Praktycznie w każdym gabinecie stomatologicznym przy zgłoszeniu się na pierwszą wizytę otrzymamy do wypełnienia ankietę pacjenta. Należy wypełnić ją sumiennie oraz zgodnie ze stanem faktycznym. Kobiety w ciąży powinny zawsze informować stomatologa przed rozpoczęciem zabiegu, w jakim stopniu zaawansowania jest ciąża. To ważne w kontekście znieczuleń, ponieważ pierwszy i ostatni trymestr ciąży są okresami, w których w miarę możliwości należy unikać przyjmowania środków znieczulających.

Foto tytułowe: Pressfoto - pl.freepik.com

 

Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.


Call Now Button

shares