Przejdź do treści

Po co nam usuwanie kamienia nazębnego?

Jak wygląda nowoczesne usuwanie kamienia nazębnego i ile to kosztuje? Czy usuwanie kamienia boli? Kamień, osadzający się na zębach, to jeden z najczęstszych problemów dentystycznych u osób dorosłych. Szacuje się, że zmaga się z nim nawet 90% pacjentów. Warto przyjrzeć się temu bliżej, ponieważ nieusuwany kamień może prowadzić do poważnych chorób, takich jak paradontoza.

Czy można uniknąć kamienia nazębnego? Na pewno można ograniczyć jego powstawanie poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej oraz regularne kontrole dentystyczne. Aby zapobiec tworzeniu się kamienia na zębach, nie wystarczy szczotkowanie – konieczne jest także nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej, aby pozbywać się osadu, który może przekształcić się w kamień.

Skuteczne usuwanie kamienia nazębnego, Grójec, ul. Zdrojowa 13a

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień jest efektem mineralizacji płytki nazębnej. Składa się w większości z soli mineralnych i bakterii i na jego powstawanie ma wpływ m.in. ślina – wysokie pH zwiększa odkładanie się kamienia. Powstaje on częściej u osób, które palą papierosy czy piją dużo kawy, herbaty i wina, ponieważ takie nawyki powodują tworzenie się osadu nazębnego. Kamień możemy podzielić na dwa typy: naddziąsłowy i poddziąsłowy. Od typu kamienia zależą metody jego usuwania.

 

Jakimi metodami usuwa się kamień?

Zanim wybierzemy się do stomatologa, warto dowiedzieć się, jakie są najnowocześniejsze metody usuwania kamienia. Należy do nich skaling ultradźwiękowy. Na czym polega ta metoda? Czy usuwanie kamienia boli? Skaling to ultradźwiękowe usunięcie złogów z powierzchni zębów. Zabieg jest bezbolesny. Może być wykonywany ręcznie przy pomocy specjalnych narzędzi (kirety, pilniki itp.) lub maszynowo, właśnie z użyciem aparatów ultradźwiękowych. Piaskowanie z kolei to zabieg uzupełniający przy usuwaniu kamienia nazębnego. Polega na czyszczeniu zębów i przestrzeni między nimi przy użyciu piaskarki.

 

Domowe metody usuwania kamienia

W Internecie możemy znaleźć mnóstwo porad, dotyczących usuwania kamienia domowymi sposobami. Jednak stosowanie roztworów soli czy proszku do pieczenia nie jest najlepszym pomysłem – możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Usuwanie kamienia nazębnego najlepiej przeprowadzić u specjalisty, który oceni stan uzębienia i dobierze odpowiednią metodę.

 

Kamień nazębny – najczęściej zadawane pytania

Pacjenci często obawiają się bólu i powikłań spowodowanych nieprawidłowym usuwaniem kamienia nazębnego. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto poznać odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane specjalistom.

  • Czy usuwanie kamienia nazębnego niszczy zęby?
    Odpowiednio przeprowadzony zabieg usuwania kamienia nie niszczy szkliwa zębów. Wręcz odwrotnie – zapobiega rozwijaniu się paradontozy i innym nieprzyjemnym schorzeniom.
  • Na ile wystarcza usuwanie kamienia?
    To kwestia indywidualna, ponieważ u niektórych osób kamień może powstawać znacznie częściej niż u innych. Dentyści zalecają usuwanie raz w roku lub co 6 miesięcy.
  • Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?
    Zwykle ceny scalingu zaczynają się od 100 zł.
  • Co się dzieje, jeśli nie usuwamy kamienia nazębnego?
    Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne są bardzo ważne, ponieważ nieusuwanie kamienia nazębnego może mieć bardzo przykre skutki. Kamień często maskuje próchnicę, przez co rozwija się ona niezauważona nawet przez dentystę. Ponadto może prowadzić do chorób dziąseł i przyzębia, wywoływać stan zapalny, krwawienie oraz recesję dziąseł oraz utratę zębów.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Foto: James St. John - Flickr.com


Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

Call Now Button