Przejdź do treści

Zapalenie okostnej, przyczyny, objawy i leczenie

zapalenie okostnej

Okostna to bardzo cienka błona tkanki łącznej otaczająca wszystkie kości w ciele, w tym także kości szczęki w jamie ustnej. Zapalenie tej tkanki to poważne zagrożenie nie tylko dla naszego uzębienia, ale także dla zdrowia całego organizmu. Dlatego wymaga natychmiastowego leczenia.

 

Czym jest okostna?

Okostna, zwana również błoną okostną, otacza wszystkie kości w organizmie człowieka. Dostarcza składniki odżywcze, a także uczestniczy we wzroście i regeneracji kości. Dzięki okostnej otaczającej szczękę i żuchwę, nasze zęby otrzymują niezbędne składniki odżywcze.

Co to jest zapalenie okostnej?

Zapalenie błony okostnej może wystąpić wokół dowolnej kości w ciele, w tym kości szczęki lub żuchwy. W przypadku zapalenia zlokalizowanego wokół jamy ustnej, najczęściej przyczyną są infekcje związane z nieleczoną próchnicą. Zapalenie okostnej może też pojawić się jako powikłanie po leczeniu stomatologicznym. Zwłaszcza jeśli wymagało ono głębokiej ingerencji w tkanki – np. podczas usuwania zębów, leczenia kanałowego lub interwencji chirurgicznej związanej z pojawieniem się ropnia. Zapalenie okostnej może też być następstwem urazu mechanicznego zębów lub powikłaniem przy radioterapii nowotworów głowy i szyi. Rzadziej zapalenie okostnej może być wynikiem zakażeń krwiopochodnych lub chorób autoimmunologicznych

 

Objawy zapalenia okostnej

  • Intensywny, nieustępujący ból w miejscu zapalenia.
  • Obrzęk i zaczerwienienie wokół obszaru zapalnego.
  • Gorączka i ogólne uczucie rozbicia.
  • Trudności w otwieraniu ust i problemy z jedzeniem wynikające z bólu.

 

Leczenie zapalenia okostnej

Leczenie stomatologiczne zapalenia okostnej obejmuje zwalczanie infekcji za pomocą antybiotyków oraz usunięcie różnorodnych przyczyn stanu zapalnego. Może to być procesem trudnym i złożonym. Jeśli zapalenie okostnej wynika z infekcji w zębie, obejmującej np. wierzchołek korzenia zęba i kości, a dodatkowo towarzyszy temu ropień, dentysta podejmie gruntowne leczenie. W przypadku martwicy kości konieczne może być usunięcie zainfekowanych tkanek. Często w takich sytuacjach potrzebne jest także użycie materiałów kościozastępczych. W zależności od stopnia zaawansowania problemu i możliwości ocalenia zęba, dentysta może podjąć decyzję o jego leczeniu kanałowym lub ekstrakcji (usunięciu).

Zapalenie okostnej może pojawić się pomimo zastosowania antybiotyków po wcześniejszych zabiegach stomatologicznych. Może do niego dojść np. po usunięciu zatrzymanych ósemek lub innych chorych zębów. Wtedy stomatolog może zastosować zmodyfikowaną antybiotykoterapię. W przypadku powstania ropnia, konieczne może być jego chirurgiczne otwarcie i drenaż, aby usunąć nagromadzony płyn.

 

Konsekwencje nieleczonego zapalenia okostnej

Nieleczone zapalenie okostnej może prowadzić do martwicy kości, utraty zębów, a także rozprzestrzeniania się infekcji na inne części ciała. Także opóźnione rozpoczęcie leczenia może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Nie tylko wydłuża czas późniejszego leczenia i zmniejsza szanse na sukces terapii, ale zwiększa też ryzyko trwałego uszkodzeń struktur kostnych i zębów.

Współczesne metody leczenia zapalenia okostnej dają duże szanse na ograniczenie negatywnych skutków infekcji i utraty tkanek. Warunkiem powodzenia jest ich jak najszybsze zastosowanie. Aby uniknąć zapalenia okostnej należy dbać o uzębienie i pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, by nie dopuścić do powstania głębokich ubytków w zębach. Jeśli już mamy zęby po leczeniu kanałowym, regularne kontrole pozwalają monitorować ich stan, a w przypadku jego pogorszenia, podjąć jak najszybszą interwencję.

Foto tytułowe: Master1305 – Freepik

.

 

Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się periodontologią, chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

Call Now Button