Przejdź do treści

Jak zadbać o komfort pracy w gabinetach stomatologicznych?

Dowiedz się, co składa się na strój stomatologa

Materiał Partnera

Zawód stomatologa wymaga obszernej wiedzy i umiejętności. Często związany jest z wielogodzinną pracą w niewygodnej pozycji. Aby zadbać o komfort lekarzy pracujących w gabinetach stomatologicznych, niezbędne okazuje się wybranie odpowiedniego stroju. Ubiór medyczny musi zapewniać maksymalny komfort, higienę, a do tego prezentować się profesjonalnie. Z jakich elementów powinna składać się odzież ochronna dla dentystów? Czym musi się wyróżniać? Sprawdźmy!

Strój stomatologa i jego właściwości – dlaczego wybór fartucha ma znaczenie?

Podstawowym elementem ubioru dentysty jest fartuch medyczny. Jego celem jest ochrona ubrania przed zabrudzeniami i zapewnienie nam najwyższej możliwej higieny pracy. Dostępne są fartuchy medyczne damskie oraz męskie, w wersji jednorazowej, jak i wielokrotnego użytku. Chętnie wybierane są w szczególności te, które posłużą na dłużej. Produkuje się je z materiałów trwałych, które można prać w wysokich temperaturach oraz dezynfekować, co pozwala na zachowanie ich w nienagannej czystości.

Fartuchy medyczne ochraniają dentystę przed przenikaniem cząsteczek oraz mikroorganizmów. Ponadto posiadają właściwości antystatyczne, co redukuje ryzyko powstawania iskier czy ładowania elektrostatycznego. Fartuchy stomatologiczne muszą spełniać najwyższe standardy jakości i być zgodne z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Takie modele najczęściej dostępne są z praktycznymi kieszeniami i z wygodnym zapięciem na napy.

 

ubrania medyczne

Co jeszcze składa się na profesjonalny ubiór?

Strój dla dentysty uwzględnia także spodnie medyczne. Najlepiej sięgnąć po te o wysokiej jakości wykonania i modnym kroju. Stomatolodzy często wybierają modele o prostych, lub lekko zwężanych nogawkach, zapewniających wygodę podczas przeprowadzania licznych procedur medycznych. W pracy sprawdzą się spodnie z elastyczną gumką w pasie czy też troczkami, dzięki którym dopasujemy je do naszej sylwetki. Spodnie medyczne powinny być trwałe i odporne na wysokie temperatury. Dobrze, jeśli zostały wyposażone w przydatne kieszenie, w których schowamy drobne akcesoria. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na ich długość oraz stan.

Ubiór dentysty to także bluzy, pojawiające się w szerokiej gamie kolorystycznej. Kobietom polecane są zwłaszcza bluzy taliowane, które podkreślą ich sylwetkę. Te elementy garderoby muszą zapewniać nam swobodę ruchów. Nie mogą być za luźne czy też za ciasne, co przeszkadzałoby w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dobrym wyborem są m.in. modele wkładane przez głowę, z krótkim rękawem. Tego typu odzież medyczna powinna być przewiewna, elastyczna i miękka.

 

Jak podnieść komfort pracy w gabinecie?

Stomatolog, któremu zależy na stworzeniu jak najlepszych warunków do pracy i zapewnienie wygody w trakcie wielogodzinnej zmiany w gabinecie, powinien uwzględnić również wybór:

  • obuwia medycznego – musi być wytrzymałe, łatwe do wyczyszczenia i wygodne; zaleca się, aby zakupić buty wyposażone w specjalną antypoślizgową podeszwę, co zwiększy bezpieczeństwo poruszania się po gabinecie,
  • rękawiczek jednorazowych – ochraniają dłonie przed płynami ustrojowymi pacjentów,
  • okularów ochronnych – zabezpieczają oczy przed kontaktem z substancjami chemicznymi, ale także krwią i śliną pacjentów.

Na co zwrócić uwagę, podczas wybierania odzieży stomatologicznej?

Ubrania dla dentystów powinny być nie tylko trwałe i funkcjonalne, ale także estetycznie wykonane. Tkanina, z jakiej uszyty jest strój, musi być łatwa do utrzymania w czystościodporna na pranie w wysokich temperaturach, ale także miła w dotyku i przyjazna dla skóry. Nie może powodować podrażnień. Polecana jest zwłaszcza mieszanka bawełny oraz poliestru, z domieszką elastanu. W pracy stomatologa polecane są przede wszystkim materiały elastyczne, które idealnie dopasowują się do ciała, nie krępując przy tym ruchów.

Nowoczesna odzież dostępna jest w jednolitych kolorach albo we wzorki. Z łatwością dopasujemy ją do estetyki całego gabinetu stomatologicznego. W ten sposób współczesna odzież ochronna może prezentować się stylowo i profesjonalne. To z kolei wzbudza większe zaufanie pacjentów, a samym dodaje pewności osobom, wykonujących zawód stomatologa. Dobra odzież ochronna musi podążać za wyzwaniami, które każdego dnia czekają na dentystę. Odpowiednio dobrana, znacząco podnosi komfort pracy w gabinecie. Jej wybór jest więc ogromnie ważny.

Call Now Button