Przejdź do treści

Co na ból zęba, gdy czekamy na wizytę u dentysty?

Co na ból zęba

Zdarza się, że odczuwamy silny ból zęba, a wizyta u dentysty nie jest możliwa w tym samym dniu. Jakie leki na ból zęba mogą pomóc nam dotrwać do momentu, gdy stomatolog udzieli nam profesjonalnej pomocy?

Przede wszystkim, należy zawsze pamiętać, że wszelkie leki przeciwbólowe są rozwiązaniem doraźnym i awaryjnym. Należy używać ich tylko w przypadku, gdy ból jest nie do zniesienia, oraz tylko w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa.

Ból zęba może mieć różne przyczyny. Zęby bolą nie tylko z powodu zmian próchniczych czy zapalenia miazgi. Dolegliwości bólowe mogą wywoływać także odsłonięte szyjki zębów, wrażliwe na temperaturę. To, co pacjent interpretuje jako ból pochodzący z zębów, może też mieć w istocie źródło w problemach z zatokami lub np. wynikać z neuralgii nerwu trójdzielnego. W poniższym tekście skupimy się jednak na przypadku, gdy ból zęba wiąże się z jego uszkodzeniem przez próchnicę. Ząb boli jeśli na skutek uszkodzenia zębiny miazga jest wciąż podrażniana, a także wtedy gdy pojawi się stan zapalny miazgi. W tym drugim przypadku ból jest dotkliwy i nie ustępuje. Dopóki dentysta nie zlikwiduje stanu zapalnego i nie przeprowadzi leczenia kanałowego, nie mamy co liczyć na poprawę.

 

Leki na ból zęba

Czujemy rozpierający, nieznośny ból zęba, a jest wieczór lub niedzielny poranek i nie możemy umówić się do dentysty? Aby przetrwać do wizyty z bólem można posiłkować się lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, czyli zawierającymi ibuprofen (np. Ibuprom) lub paracetamol (np. APAP). Trzeba pamiętać, że leki te nie są obojętne dla naszego zdrowia i nie należy przekraczać dobowej dawki maksymalnej.

Czas działania leku w dużym stopniu zależy od nasilenia stanu zapalnego. Jeśli pacjent zwleka z wizytą u dentysty i zażywa leki przeciwbólowe przez kilka dni, ich działanie będzie coraz krótsze.

 

Jak zmniejszyć ból zęba?

Aby złagodzić ból zęba w oczekiwaniu na wizytę u dentysty możemy stosować zimne okłady. Trzeba jednak uważać, aby z nimi nie przesadzić, używając np. lodu z zamrażarki. Można narazić się wtedy na odmrożenia. Bezpieczniej będzie robić okłady przy użyciu ręcznika zmoczonego w zimnej wodzie lub zawijając lód i przykładając do policzka. Działanie ściągające mają też płukanki z sodą. Bezpieczne proporcje takiego roztworu to jedna łyżka sody na pół szklanki wody. Płuczemy jamę ustną i wypluwamy roztwór (nie należy go połykać).

Możemy też zastosować nasączony walerianą lub olejkiem goździkowym wacik, który umieszczamy na bolącym zębie. Substancje te łagodzą ból i działają przeciwzapalnie.

 

Co zwiększa ból zęba?

W przypadku zapalenia miazgi zęba (czyli gdy kwalifikuje się on już do leczenia kanałowego) ból wzmaga się, gdy pozostajemy w pozycji leżącej – dlatego też możemy mieć problemy z zasypianiem. Pomóc może sen w pozycji półsiedzącej.

Ból może się też nasilać z powodu jedzenia bardzo ciepłych lub bardzo zimnych pokarmów – bodźcie cieplne przenikają łatwo przez uszkodzone tkanki i drażnią nerw.

 

Czy myć zęby, gdy boli ząb? Należy to robić w miarę możliwości – przecież w jamie ustnej mamy inne zęby, które wymagają pielęgnacji. Używamy miękkiej szczoteczki i wykonując nią delikatne ruchy. Lepiej będzie używać pasty, która nie zawiera mentolu.

Bóle zębów możemy odczuwać nie tylko zanim dentysta interweniuje, ale także po poważnych zabiegach, takich jak leczenie kanałowe, opracowanie i wypełnienie głębokich ubytków czy usunięcie zęba. Gdy przestaje działać znieczulenie, możemy przez pewien czas odczuwać dolegliwości bólowe, które mają tendencje do zmniejszania się. Jeśli nie stan nie ulega poprawie w ciągu doby, należy skontaktować się z dentystą, który może zalecić ponowną wizytę w celu zbadania problemu.

 

Zdjęcie tytułowe: freepik.com

 

Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

 

Więcej artykułów w dziale leczenie próchnicy

Call Now Button