Przejdź do treści

Reendo – powtórne leczenie kanałowe

reendo powtórne leczenie kanałowe

Co to jest reendo czyli powtórne leczenie kanałowe?

Powtórne leczenie kanałowe (reendo, re-endo) jest wykonywane w przypadku pojawienia się stanu zapalnego w zębie leczonym wcześniej kanałowo. To ostatnia szansa na uratowanie naturalnego zęba.

Leczenie kanałowe zwykło się uważać za ostatnią możliwość uratowania zęba własnego pacjenta. Ta „ostatnia szansa” ma jednak czasem jeszcze powtórkę, czyli reendo. Kiedy można wykonać powtórne leczenie kanałowe? A co powoduje, że szanse na jego powodzenie maleją?

Kiedy konieczne jest reendo?

Leczenie kanałowe niesie ze sobą dość duże ryzyko powikłań. Z uwagi na częste wykonywanie takich zabiegów w gabinetach dentystycznych, pacjenci nabierają czasem przekonania, że to rutynowe działanie, pozwalające zawsze uratować zęby, które dawniej kwalifikowałyby się do usunięcia. Tak jednak nie jest. Leczenie endodontyczne to zabieg o stosunkowo wysokim ryzyku niepowodzenia z uwagi choćby na to, że jest przeprowadzane na bardzo zniszczonych zębach. Jeśli istnienie nawet nieduża szansa, że ząb da się uratować i nie będzie trzeba go usunąć, dentyści podejmują walkę. Należy się jednak liczyć z tym, że mogą pojawić się powikłania leczenia kanałowego.

Gdy pierwsze leczenie kanałowe nie zakończy się pełnym sukcesem i w zębie pojawia się stan zapalny, stomatolog ma dwa wyjścia: może usunąć ząb lub wykonać reendo.

Wskazania do wykonania reendo

Powtórne leczenie kanałowe może być konieczne z różnych powodów: część z nich wiąże się z odnowieniem lub utrzymywaniem się stanu zapalnego w tkankach zębach lub w obszarze okołowierzchołkowym. Czasem powtórne leczenie kanałowe może być wykonane w celu zwiększenia bezpieczeństwa leczonego wcześniej endodontycznie zęba. Może się to odbywać poprzez poprawienie wypełnienia kanałów albo usunięcie pozostawionego narzędzia.

Poniżej najczęstsze przyczyny reendo.

  1. Pojawienie się ostrego stanu zapalnego w zębie.

    W takim przypadku pacjent odczuwa ból i zgłasza się do dentysty. Stan zapalny może wynikać z niedostatecznego oczyszczenia kanałów przez stomatologa. Lekarze dysponują coraz doskonalszymi narzędziami oraz preparatami do oczyszczania kanałów, ale z różnych powodów zabieg może okazać się nieskuteczny. Kanały mogą np. mieć bardzo skomplikowaną budowę lub małą średnicę albo liczne, mikroskopijne odnogi. Wystarczy minimalny fragment nieusuniętej, zainfekowanej tkanki zęba, aby w przyszłości konieczne było reendo. Leczenie kanałowe pod mikroskopem znacznie zwiększa skuteczność działania stomatologa, toteż dziś udaje się dentystom uratować o wiele więcej zębów niż np. jeszcze 20 lat temu.

  2. Przewlekłe zmiany w tkankach okołowierzchołkowych

    Stan zapalny może mieć bardzo duży zasięg i objąć nie tylko miazgę, ale także tkanki okołowierzchołkowe. Toczące się tam stany zapalne czasem nie dają ostrych dolegliwości bólowych, a jednocześnie dzień po dniu niszczą zęby i kości. Jeśli dentysta ujawni takie stany zapalne podczas RTG zęba, będzie to wskazaniem do reendo.

  3. Nieprawidłowe wypełnienie kanałów

    Niewypełnione kanały często są wykrywane podczas rtg zębów. Do takiego momentu pacjent może nie odczuwać żadnego bólu oraz cierpieć z powodu stanu zapalnego. Niedopełnione kanały nie oznaczają zawsze, że dentysta wykonujący leczenie kanałowe były niekompetentny. Podobnie jak przy oczyszczaniu kanałów, także przy ich wypełnianiu lekarz dentysta może napotkać na poważne trudności wynikające z anatomii pacjenta. Niecałkowite wypełnienie kanałów wiąże się czasem z ich skomplikowaną budową lub niedrożnością. Bywa też, że w zębie znajduje się złamane narzędzie po wcześniejszym zabiegu. Choć nie boli, może utrudniać wypełnianie kanałów tkwiąc w ich świetle. Takie narzędzie może blokować dostęp do dalszych części kanału. Jeśli dentysta stwierdzi, że pacjent ma niewypełniony całkowicie kanał może zlecić reendo, aby zmniejszyć ryzyko odnowienia się stanu zapalnego.

  4. Słaba jakość materiału wypełniającego kanały po pierwszym leczeniu endodontycznym.

    Zęby po leczeniu kanałowym mogą być odbudowywane protetycznie dzięki koronom i mostom. Przed planowaną nową odbudową stomatolog sprawdza jakość wypełnienia kanałów. Jeśli lekarz uzna, że należy je wymienić przed założeniem korony lub mostu, decyduje o powtórnym leczeniu kanałowym.

Na czym polega reendo?

Powtórne leczenie kanałowe to zabieg bardzo zbliżony do pierwszego leczenia endodontycznego. W tym przypadku dentysta musi usunąć stary materiał wypełniający oraz powtórnie wyczyścić kanały, a następnie wykonać te same czynności co przy pierwszym leczeniu kanałowym: wypełnić kanały oraz odbudować ząb lub założyć też koronę albo most protetyczny.

Kiedy powtórne leczenia kanałowe nie jest możliwe?

Zęba nie można powtórnie leczyć kanałowo, gdy jest zbyt mocno próchnicowo zniszczony. Dentysta nie może przeprowadzić reendo gdy ząb ma próchnicę pod dziąsłem albo próchnicowo oddzielone dwa korzenie jednego zęba.

Przeciwwskazaniem do reendo jest także pęknięty lub złamany korzeń oraz zbyt zaawansowany stan zapalny.

 

Foto tytułowe: Prostooleh - pl.freepik.com

Agnieszka Tryzna

Autor: lek. dent. Agnieszka Tryzna-Chełstowska

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor specjalizuje się w leczeniu kanałowym pod mikroskopem, protetyką, stomatologią zachowawczą. Posiada tytuł „Inspektora Ochrony Radiologicznej” od 2013 roku.

 

Więcej artykułów w dziale leczenie kanałowe

Call Now Button