Przejdź do treści

Kiedy wymienić szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę najlepiej wymieniać dość często i regularnie – to sprawia, że nie będziemy musieli przejmować się analizowaniem jej stanu. Może jednak dojść do sytuacji, gdy szczoteczka ulegnie przedwczesnemu zużyciu lub jest wadliwa. Kiedy wymienić szczoteczkę do zębów? Co sygnalizuje, że jest ona zużyta? Jakie są konsekwencje używania zniszczonych przyborów do higieny jamy ustnej?

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Pacjenci słyszą różne zalecenia na temat tego, kiedy wymienić szczoteczkę do zębów. Często wskazuje się na okres 3 miesięcy. W istocie nie można jednak określić „czasu życia szczoteczki”. Wszystko zależy od tego, jak jest wykonana, jak często używana oraz czy jej użytkownik stosuje prawidłową technikę mycia. Jeśli ktoś myje zęby 3 razy dziennie, bardzo długo i bardzo mocno przyciska szczoteczkę do zębów, będzie musiał wymienić ją bardzo szybko. Dlatego lepiej wymieniać szczoteczkę za często niż za rzadko, a dodatkowo obserwować jej stan.

 

Kiedy wymienić szczoteczkę do zębów? Objawy zużycia

Spłaszczenie lub rozdwajanie włosia, zagłębienia i ubytki linii włosków to najłatwiej dostrzegalne oznaki zużycia  szczoteczki. A co z końcówkami do szczoteczek elektrycznych? Każdy producent ma własne zalecenia, często mieszczą się one w widełkach od 3 do 6 miesięcy. Można też przyjąć, że w tradycyjnych szczoteczkach elektrycznych końcówki wymieniamy częściej szczoteczkach sonicznych. Niektóre modele szczoteczek elektrycznych mają wskaźniki, które zmieniają kolor, gdy nadchodzi czas na wymianę końcówki – opierają się one jednak na liczeniu czasu, co może nie być wcale dobrym wyznacznikiem terminu wymiany końcówek.

Jeśli zauważysz, że włoski szczoteczki zaczynają się wyginać, to jest to sygnał, że nadszedł czas na jej wymianę. Włoski zarówno szczoteczki tradycyjnej jak i elektrycznej mogą strzępić się, wyginać a nawet kruszyć i wypadać już po kilku dniach lub tygodniach, co może oznaczać, że szczoteczka jest niewłaściwie użytkowana. Zbyt szybkie jej zużycie często świadczy o stosowania zbyt dużego nacisku w wyniku nieodpowiedniej techniki czyszczenia zębów.

 

Jakie są konsekwencje używania zniszczonej szczoteczki do zębów?

Zużyta szczoteczka nie czyści skutecznie zębów. A zatem jeśli wymieniasz ją zbyt rzadko, możesz narazić się na konsekwencje niewłaściwej higieny jamy ustnej – odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego oraz rozwój próchnicy. Dlatego oprócz obserwacji stanu włosia szczoteczki, zwracajmy też uwagę na skuteczność mycia zębów. Zużyta szczoteczka może np. nie przylegać do zębów całą powierzchnią albo nie docierać wszędzie (na skutek ubytków lub starcia włosków). Jeśli włoski się wyginają, nie radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej. Zużyte szczoteczki mogą też gromadzić w sobie bakterie, których obecność nie sprzyja higienie jamy ustnej.

 

 

Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się periodontologią, chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

 
Foto tytułowe: gpointstudio 

Więcej artykułów w dziale pielęgnacja zębów

Call Now Button