Przejdź do treści

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

jak myć zęby szczoteczką elektryczną

Odpowiedź na pytanie jak myć zęby szczoteczką elektryczną nie jest skomplikowana. Dużo więcej można powiedzieć o tym jak szczoteczka elektryczna myje zęby. A to dlatego, że na rynku możemy spotkać szczoteczki, które różnią się budową i działaniem.

Choć szczoteczka elektryczna jest stosunkowo nowym urządzeniem na naszym rynku to możemy się spotkać już z jej kilkoma typami. Sam pomysł napędzania szczoteczek prądem nie jest nowością. Obecnie mam jednak do czynienia z niespotykanym wcześniej upowszechnieniem używania elektrycznych szczoteczek.

Jakie są rodzaje szczoteczek elektrycznych?

Najpopularniejsze elektryczne szczoteczki do zębów to te, które działają na zasadzie ruchu rotacyjnego główki. Zwane też są szczoteczkami obrotowymi. Zwykle ich końcówka ma okrągły kształt i jest stosunkowo niewielka w porównaniu z tradycyjną szczoteczką „ręczną”. Napędzana akumulatorkiem główka wykonuje kilka tysięcy obrotów na minutę – a zatem o wiele więcej niż możemy wykonać manualnie.

Rotacyjną szczoteczkę elektryczną przykładamy do każdej powierzchni zęba (od góry i dołu, od zewnątrz, od strony jamy ustnej) i przytrzymujemy ją w tej pozycji przez chwilę. W tym czasie szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy oscylacyjne i czyści daną powierzchnie. Można również przesuwać główkę powolnym jednostajnym ruchem wzdłuż łuku. Zęby myjemy tyle samo czasu ile szczoteczką manualną, nieprawdą jest, wystarczy minuta lub 2 minuty.

Oprócz szczoteczek rotacyjnych możemy znaleźć w sklepach także szczoteczki obrotowo pulsacyjne, oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne, szczoteczki soniczne oraz szczoteczki ultradźwiękowe. Czym się charakteryzują i jak ich używać?

Szczoteczka elektryczna obrotowo-pulsacyjna i oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna

Te dwa typu szczoteczki są pewnego rodzaju rozwinięciem działania tradycyjnej elektrycznej szczoteczki rotacyjnej. Dodatkowo mogą obracać się i wykonywać ruch dociskający (stąd „pulsowanie” w nazwie) lub łączyć obroty lewoskrętne i prawoskrętne z przesuwaniem się w górę i w dół oraz dociskaniem. Te rozbudowane schematy poruszania się główki mają zwiększać skuteczność czyszczenia. W porównaniu ze „zwykłą” szczoteczką rotacyjną te udoskonalone modele wykonują więcej ruchów główki – nawet do 60 000 na minutę.

Szczoteczka soniczna

To także szczoteczka elektryczna, podobnie jak szczoteczka obrotowa. Jednak działa ona przede wszystkim poprzez wytwarzanie wibracji. W związku z tym, różni się też budową główki, która ma na ogół podłużny, przypominający tradycyjną, ręczną szczoteczkę. Dzięki napędowi elektrycznemu włosie szczoteczki jest wprawiane w drgania, które usuwają zanieczyszczenia ze wszystkich powierzchni zębów. Zaletą tego urządzenia jest podwyższona skuteczność w czyszczeniu trudnodostępnych powierzchni zębów. Ilość ruchów wykonywanych przez taką szczoteczkę jest bardzo duża w porównaniu z kilkoma tysiącami generowanymi przez szczoteczkę obrotową i sięga ponad 40 tysięcy.

Elektryczna szczoteczka ultradźwiękowa 

Szczoteczki ultradźwiękowe działają na zasadzie wytwarzania fal. To powoduje pulsowanie o bardzo dużej częstotliwości (do 9,6 mln pulsacji na minutę). Fale rozbijają struktury płytki nazębnej. Dzięki temu można usuwać nawet płytkę nagromadzoną w kieszonkach przydziąsłowych. Tego typu szczoteczki są najmniej rozpowszechnione na rynku.

Mity na temat szczoteczki do zębów

Jednym z mitów na temat elektrycznej szczoteczki jest to, że wytwarzane przez nią drgania i pulsowanie może powodować wypadanie wypełnień. Prawidłowe użytkowanie elektrycznych szczoteczek każdego typu nie stanowi żadnego zagrożenia dla leczonych wcześniej zębów. Jeżeli plomba wypadnie w trakcie używania szczoteczki elektrycznej, oznacza to, że była już w takim stanie, że wypadłaby także w najbliższym czasie bez wytwarzanych podczas mycia wibracji i pulsacji.

Szczoteczki elektryczne nie mają też większego na uszkodzenia dziąseł niż szczoteczki tradycyjne. Powodem urazów dziąseł jest zawsze zła technika szczotkowania.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

Call Now Button