Przejdź do treści

Usuwanie złamanego narzędzia z zęba

usuwanie złamanego narzędzia Grójec Zdrojowa

Podczas leczenia kanałowego czasem dochodzi do złamania narzędzia, które pozostaje w kanale. Co w takim przypadku zrobi dentysta? Czy usuwanie złamanego narzędzia z zęba jest konieczne?

 

Czy trzeba usuwać złamane narzędzie z zęba?

Pozostawione w zębie narzędzia zwiększają ryzyko niepowodzenia leczenia kanałowego. Dentysta stara się je usunąć, jednak w wielu przypadkach jest to bardzo trudne i wymaga nie tylko narzędzi, ale i zręczności. Czasem nie udaje się to podczas jednej wizyty. Ryzyko, że złamane narzędzie będzie przyczyną stanu zapalnego zależy od tego, w jakiej fazie zabiegu doszło do ułamania. Jeśli nastąpiło ono na początku, gdy kanały nie były jeszcze oczyszczone prawdopodobieństwo problemów rośnie. Gdy do zdarzenia doszło w dobrze oczyszczonym i wypłukanym kanale, ryzyko spada. Zapalenie może być spowodowane bezpośrednio przez zanieczyszczony chorymi tkankami odłamek narzędzia lub wynikać z faktu, że blokuje ono dostęp do części kanału i nie pozwala na jego oczyszczenie. Co do zasady zatem złamane narzędzie należy usunąć, choć w niektórych przypadkach dentysta może zdecydować, że nie będzie to konieczne. W razie pozostawienia narzędzia konieczne będzie jednak kontrolowanie stanu zęba w przyszłości poprzez regularne wykonywanie zdjęć RTG.

 

Jak usuwa się złamane narzędzia z zębów?

Złamane narzędzie, które nie jest zaklinowane nie stanowi na ogół problemu. Obecnie lekarze mogą wykorzystać przy pracy mikroskop stomatologiczny, co znacznie zwiększa skuteczność ich działania. Trudności pojawiają się, gdy odłamek ugrzęźnie i nie daje się poruszyć. Dentysta stara się je wtedy rozchwiać wprawiając w drganie, np. za pomocą ultradźwięków. Podczas wyjmowania złamanych narzędzi stomatolog wykorzystuje różnego rodzaju szczypczyki oraz igły. Może się okazać, że niestety mimo usilnych starań dentysty, ułamane narzędzie nie daje się poluzować i wyjąć poprzez koronę. Jeśli próby przedłużają się i nie widać nadziei na sukces stomatolog może dokonać resekcji wierzchołka korzenia zęba i usunąć fragment zęba z zaklinowanym narzędziem. W przypadku, gdy narzędzie blokuje kanał na znacznej długości (czyli ugrzęźnie „wysoko”) konieczna może być radektomia, czyli usunięcie całego korzenia.

 

Usuwanie złamanego narzędzia - powikłania

Podczas usuwania złamanego narzędzia może dojść do tzw. perforacji ściany kanału, jeśli narzędzie utkwi w ściance o małej grubości. Przedziurawienie ścianki (perforację) należy wypełnić specjalnym materiałem z którym może kontaktować się kość (MTA, Biodentyna). Jeśli stomatolog uzna, że ryzyko perforacji jest zbyt duże zwykle decyduje się na pozostawienie złamanego narzędzia w kanale i okresowe kontrole RTG.

 

Czy złamanie narzędzia to błąd dentysty?

Narzędzia wykorzystywane w leczeniu kanałowym są bardzo cienkie i mimo, że wykonuje się je z coraz wytrzymalszych materiałów, mogą pęknąć. Gwarancji, że do tego nie dojdzie, nie może dać żaden dentysta. Oprócz zręczności i doświadczenia stomatologa na pęknięcia narzędzi wpływają także takie czynniki, jak budowa anatomiczna kanałów oraz ich drożność. Złamanie narzędzia podczas leczenia kanałowego traktuje się jako powikłanie leczenia. Usuwanie złamanego narzędzia czasem dokonuje się długo po zakończeniu leczenia kanałowego gdy odłamek zostanie ujawniony na zdjęciu RTG. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy leczenie kanałowe było przeprowadzane bardzo dawno temu i po jego zakończeniu ząb nie był prześwietlany.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 3,48 out of 5)
Loading...
Agnieszka Tryzna

Autor: lek. dent. Agnieszka Tryzna-Chełstowska

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor specjalizuje się w leczeniu kanałowym pod mikroskopem, protetyką, stomatologią zachowawczą.

Call Now Button