Przejdź do treści

Jak myć zęby prawidłowo?

Jak myć zęby, aby uniknąć próchnicy

Jak myć zęby prawidłowo? Czy należy zataczać kółeczka szczoteczką? Ile czasu powinno trwać mycie zębów? Czy pasta z fluorem to konieczność? Na te i na inne pytania związane z codzienną pielęgnacją zębów odpowiada lekarz dentysta Szymon Chełstowski, który pracuje w gabinecie Twój Dentysta w Grójcu.

Ile czasu należy czyścić zęby?

Lek. dent. Szymon Chełstowski: Przede wszystkim należy je czyścić dokładnie i prawidłowo. Jeśli ktoś pyta mnie, jak myć zęby, zawsze odpowiadam, że sam czas czyszczenia nie jest wyznacznikiem prawidłowej pielęgnacji, choć trudno się oczywiście spodziewać, aby można było dobrze umyć zęby w pół minuty. Jeśli szczotkujemy wszystkie zęby w normalnym tempie to powinno nam to zająć od 2 do 5 minut. 2 minuty do minimalny czas czyszczenia zębów jeśli używamy szczoteczki typu medium. Jeśli używamy miękkiej szczoteczki lub szczoteczki elektrycznej powinniśmy myć zęby od 3 do 5 minut. Szczoteczek twardych nie polecamy bo zbyt silnie ścierają szkliwo i traumatyzują dziąsła.

Czy zęby należy myć zataczając kółeczka szczotką?

Dorosłym zalecamy „metodę roll” czyli wymiatanie. Każdy ząb czyścimy ruchem wymiatającym, prowadzonym od nasady do korony, przystawiając szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni. Szczoteczkę przesuwamy wzdłuż linii dziąseł przechodząc do szczotkowania kolejnych zębów. Dla dzieci bardzo dobra będzie „metoda Fonesa”. Przystawiamy szczoteczkę pod kątem 90 stopni do linii zębów i wykonujemy koliste ruchy. Powierzchnie zewnętrzne czyścimy przy zwartych łukach zębowych, powierzchni wewnętrzne i zgryzowe oczywiście przy otwartych 😉

Czy można wyczyścić zęby skutecznie bez nitkowania?

Nie jest to możliwe. Szczoteczka czyści tylko 3 z 5 powierzchni zęba. Przestrzenie między zębami można wyczyścić dokładnie przy pomocy nitki. Przy szerszych przestrzeniach zalecane są szczoteczki międzyzębowe. Jeśli  nie radzimy sobie z używaniem nitki dentystycznej możemy stosować irygator stomatologiczny. Obecnie możemy też używać szczoteczek sonicznych, które działają w pewnej odległości od zębów i mogą dzięki temu czyścić w pewnym stopniu przestrzenie między zębami.

Jakiej ilości pasty do zębów używać?

W przypadku dorosłych wystarczy objętość ziarnka grochu. U dzieci podobnie, ale należy stosować się do zaleceń opisanych na tubce. W sprzedaży są pasty dla osób w różnym wieku.

Czy pasta z fluorem to konieczność, aby prawidłowo dbać o zęby?

Tak, ponieważ fluor tworzy fluoroapatyt – bardzo ważny składnik szkliwa. Jeśli nie możemy używać past z fluorem, możemy go zastąpić pastą z hydroksyapatytem, tzw. płynnym szkliwem.

Jak często zmieniać szczoteczkę do zębów?

Należy wymieniać ją gdy zobaczymy oznaki zużycia, jakimi jest wyginanie się włosków. Zwykle wymiana jest konieczna raz w miesiącu, najwyższej jakości szczoteczki dostępne w sprzedaży mogą nam służyć maksymalnie 3 miesiące.

Jakie błędy popełniamy najczęściej myjąc zęby? Jak myć zęby skutecznie?

Przede wszystkim myjemy je za krótko. Innym ważnym błędem jest zbyt mocne przyciskanie szczoteczki. Często także, osoby które myją zęby kilka minut i tak pomijają niektóre powierzchnie, zwłaszcza tych trudniej dostępnych, z tyłu. Problemem szczególnie rozpowszechnionym jest brak używania nici dentystycznej lub irygatora. Jeśli ktoś zastanawia się, jak myć zęby, aby uniknąć próchnicy, musi sobie zdać sprawę, że używanie wyłącznie szczoteczki to za mało. Musimy dodatkowo sięgać też regularnie po nić dentystyczną.

Ile czasu po posiłku możemy odczekać maksymalnie z myciem zębów, aby nie dopuścić do ich uszkodzenia? Czy zależy to od rodzaju pokarmu?

Po zjedzeniu słodkich pokarmów zalecam natychmiast wyszczotkować zęby. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają niedojrzałe szkliwo. Jeśli zjemy kwaśne pokarmy – np. soki lub cytrusy, należy odczekać ze szczotkowaniem ok 30 min.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

Call Now Button