Przejdź do treści

Najczęściej spotykane choroby dziąseł

Artykuł partnera

Choroby jamy ustnej to zjawisko dość powszechne – szacuje się, że ponad 50% populacji borykało się z różnymi schorzeniami i stanami zapalnymi zębów czy dziąseł. Zdarza się jednak, że pierwsze oznaki chorób dziąseł są często ignorowane, co może prowadzić do fatalnych skutków. Jakie są najczęstsze choroby dziąseł i jak rozpoznać ich objawy?

 

Przyczyny chorób dziąseł

Wśród przyczyn chorób dziąseł wyróżnia się z pewnością brak prawidłowej higieny jamy ustnej oraz zbyt rzadkie wizyty u stomatologa. Wielu z nas zaniedbuje profilaktykę dentystyczną czy odpowiedni sposób mycia zębów, a dodatkowo sięgamy po używki i nie przestrzegamy zasad zdrowej diety. Jednym z efektów takiego postępowania jest stan zapalny dziąseł, który nierzadko prowadzi do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Innymi przyczynami schorzeń dziąseł mogą być także m.in. choroby ogólnoustrojowe (np. nowotwory, cukrzyca), długotrwały stres, przyjmowanie niektórych leków, zmiany hormonalne lub też uszkodzenia mechaniczne.

 

Najczęstsze choroby dziąseł – objawy i charakterystyka

Wśród najczęściej występujących objawów chorób dziąseł można z pewnością wymienić m.in. nadwrażliwość zębów na różnicę temperatur, czerwone i obrzęknięte dziąsła, krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów, odsłonięcie szyjek zębowych czy utrzymujący się nieświeży oddech. Jeśli na tym etapie skonsultujemy się z lekarzem, jest duża szansa na rozpoznanie choroby i szybkie pozbycie się problemu.

Chorobami dziąseł określa się zespół stanów zapalnych, które pojawiają się w obrębie tkanek otaczających zęby. Do najczęściej spotykanych chorób dziąseł zaliczamy:

  • zapalenie dziąseł – to bardzo powszechne schorzenie i jednocześnie początkowy etap chorób przyzębia; jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej i gromadzenia się płytki nazębnej złożonej z resztek jedzenia i bakterii;
  • parodontoza – inaczej zapalenie przyzębia; to bardziej zaawansowany etap zapalenia dziąseł, który może prowadzić do trwałego uszkodzenia zębów lub ich utraty; gromadząca się płytka nazębna stopniowo zmienia się w kamień, dziąsła są obolałe i krwawią, dochodzi do osłonięcia szyjek zębowych, a z czasem zęby zaczynają się ruszać lub wypadać;
  • zapalenie ozębnej – ozębna jest tkanką chroniącą kości zębów; w przypadku uszkodzenia szkliwa lub ubytków zębowych bakterie dostają się do środka, powodować zapalenie i promieniujący ból.

 

Jak zapobiegać chorobom dziąseł?

Aby zapobiec chorobom dziąseł i ich groźnym powikłaniom, niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej – regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych lub płynów do płukania ust – odpowiednia dieta, unikanie używek oraz profilaktyka zdrowotna. Wiele klinik i gabinetów stomatologicznych (m.in. wrocławska klinika Dentaxo) ma w swojej ofercie zabiegi pomagające utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji, takie jak np. skaling, piaskowanie czy profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego. Warto chodzić na regularne wizyty i udać się po fachową pomoc, aby uniknąć chorób dziąseł i zębów oraz ich powikłań – dentysta zauważy objawy znacznie wcześniej niż pacjent, dzięki czemu wdrożenie odpowiedniego leczenia będzie możliwe jak najszybciej.

Call Now Button