Przejdź do treści

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba, czy to boli?

Artykuł partnera

Leczenie kanałowe to jeden z tych zabiegów, które potrafią budzić wiele emocji wśród pacjentów. Wielu z nich potrafi nawet przekładać niezbędne konsultacje, co może przyczynić się tylko sytuacji. W poniższym artykule wyjaśnimy więc, jak wygląda leczenie kanałowe, czy to boli i dlaczego nie warto się go bać.

 

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe wykonywane jest, kiedy zostanie uszkodzona lub zainfekowana miazga zęba. Dzieje się tak na przykład, kiedy próchnica przeniknie do najgłębszej części zęba, przebijając się przez szkliwo i zębinę, przedostając się tym samym do warstwy zęba, w której znajdują się między innymi zakończenia nerwów i naczyń krwionośnych. Może to bowiem prowadzić do powstania nawet nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi, który przeważnie wywołuje znaczący ból. Na leczenie kanałowe w rewadent.pl warto zdecydować się jak najszybciej po uzyskaniu diagnozy, ponieważ nieleczony stan zapalny miazgi może prowadzić nawet do martwicy.

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe polega na mechanicznym usunięciu miazgi oraz dezynfekcji kanałów zęba. Wykonywane jest to przy użyciu specjalistycznych narzędzi dentystycznych, które różnią się nieco od tych używanych podczas rutynowej kontroli. Aby usunąć całą miazgę z najgłębszych części korzenia zęba, konieczne jest użycie dość giętkiej głowicy wybierającej. Z racji tego, że zabieg ten wymaga szczególnej precyzji, dość popularne jest przeprowadzane leczenia kanałowego pod mikroskopem. Dobrze również pamiętać, że kanałowe wykonywane jest po wcześniejszym podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego.

Czy leczenie kanałowe boli?

Poprawnie wykonane leczenie kanałowe nie powinno sprawiać większego dyskomfortu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy organizm może reagować nieco inaczej. W niektórych przypadkach zakończenia nerwowe mogą być bowiem umiejscowione inaczej, niż u większości pacjentów. Dobrze podane znieczulenie powinno jednak sprawić, że odczucia podczas całkowitego usuwania zakończeń nerwowych z korzeni zęba mogą zostać zredukowane do minimum.

Czy da się uniknąć leczenia kanałowego?

Warto pamiętać, że leczenie kanałowe stosowane jest najczęściej, w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi. Wczesne wykrycie stanu zapalnego i szybka interwencja dentysty może pomóc w jego złagodzeniu, dzięki czemu leczenie kanałowe może okazać się zbędne. Aby jednak było to możliwe, dobrze regularnie chodzić na konsultacje dentystyczne.

Temat leczenia kanałowego nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie oznacza to, że nie warto o tym mówić. Zabieg ten może okazać się bowiem niezbędny dla zdrowia pacjenta. Polega on na mechanicznym usunięciu miazgę zębową, która została naruszona, na przykład przez próchnicę. Leczenie kanałowe przeważnie wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowy, więc ból powinien zostać zredukowany do minimum, jednak dobrze pamiętać, że każdy pacjent może zareagować nieco inaczej. Warto również wspomnieć, że wcześnie wykryte początki stanu zapalnego da się leczyć, dzięki czemu w niektórych przypadkach możliwe jest uniknięcie leczenia kanałowego.

Call Now Button