Protetyka pozwala nam dziś skutecznie uzupełniać braki zębów: do wyboru mamy szeroką gamę protez ruchomych oraz stałe uzupełnienia protetyczne. Jak zmienia się higiena jamy ustnej, gdy korzystamy z protez? Jak czyścić protezy zębów?
Czyszczenie protez zależy od tego, czy użytkujemy protezy ruchome czy stałe. Pierwsze z nich pacjent może zdejmować samodzielnie w dowolnym momencie. Te drugie, mocuje stomatolog protetyk i podlegają okresowej wymianie w gabinecie, gdy ulegną zużyciu, przebarwieniu lub uszkodzeniom.
Jakie protezy oferuje współczesna protetyka?
Protezy stałe to przede wszystkim mosty protetyczne, korony mocowane na implantach lub na opracowanych zębach naturalnych, a także wkłady i nakłady.
Protezy ruchome mogą być całkowite lub częściowe. Protetyk może je zamocować na wiele sposobów. Mamy dziś do dyspozycji protezy szkieletowe, bezklamrowe (utrzymywane na miejscu dzięki zatrzaskom lub zasuwom, albo koronom teleskopowym), protezy osiadające oraz elastyczne. O ile czyszczenie protez stałych nie różni się właściwie od mycia zębów naturalnych, to pielęgnacja protez ruchomych wymaga od pacjenta zmiany przyzwyczajeń i wdrożenie nowych zachowań.
Jak czyścić protezy ruchome?
Protezy ruchome możemy czyścić zwykłą szczoteczką do zębów oraz pastą. Należy jednak stosować miękkie szczoteczki i delikatne pasty, czyli unikać past rozjaśniających oraz wybielających. Dlaczego? Mają one często większe właściwości ścierne lub zawierają substancje, które mogą powodować przebarwienia protez. Wysoka ścierność skutkować może mechanicznymi uszkodzeniami, porysowaniem powierzchni sztucznych zębów, co z kolei dodatkowo utrudnia utrzymanie higieny. Porysowana, szorstka powierzchnia będzie trudniejsza do dokładnego umycia i łatwiej będą do niej przylegać resztki pokarmowe. Na takiej uszkodzonej i niedoczyszczonej powierzchni łatwiej będzie też działać bakteriom i grzybom.
Specjalne pasty do mycia protez zębów
Do mycia protez możemy też stosować specjalistyczne pasty, przeznaczone właśnie do czyszczenia sztucznych zębów. A rynku znajdziemy też specjalistyczne pasty „Dwa w jednym” (2w1), które są przeznaczone do mycia zębów naturalnych i protez. Gamę kosmetyków uzupełniają też różnego rodzaju preparaty rozpuszczane w wodzie, w których zanurza się protezę.
Bardzo ważne jest to, aby proteza pozostawała w cieczy tylko tyle czasu, ile zaleca producent takich preparatów czyszczących. Pozostawianie protezy w naczyniu z wodą lub roztworem do czyszczenia protez to typowy błąd, popełniany niestety przez wielu pacjentów. Wyjętą z ust protezę i oczyszczoną protezę należy osuszyć i trzymać w suchym pojemniku. Zmniejsza to ryzyko skolonizowania protezy ruchomej przez bakterie i grzyby.
Protezy ruchome należy oczyszczać w całości
Abu dokładnie oczyścić protezę ruchomą, najlepiej wyjąć ją z ust, opłukać i następnie umyć szczoteczką. Zabrudzeniom ulegają nie tylko powierzchnie sztucznych zębów, ale także elementy podniebienia w protezach osiadających i elementy mocujące. Zdrowie jamy ustnej to także zdrowe podniebienie, język i dziąsła. Jeśli proteza będzie czyszczona niedokładnie, pacjent może cierpieć na różnego rodzaju schorzenia dziąseł i przyzębia.
Jak czyścić stałe uzupełnienia protetyczne?
Protezy stałe możemy czyścić tą samą szczoteczką i pastą, których używamy do czyszczenia zębów naturalnych. Zachowujemy przy tym te same środki ostrożności oraz ten sam poziom dokładności. A zatem używamy miękkiej szczoteczki, wykonujemy ruchy wymiatające oraz stosujemy nic dentystyczną do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.
Stosownie twardej szczoteczki, oprócz uszkodzeń dziąseł może też powodować przyspieszone zniszczenie protezy, która będzie porysowana i po prostu zacznie gorzej wyglądać. Fakt, że mamy np. most protetyczny lub koronę zainstalowaną na implancie, nie zwalnia nas z dbałości o dziąsła w sąsiedztwie protezy. Tak samo grożą nam choroby dziąseł i przyzębia. Dlatego przy zabiegach higienicznych czyścimy dokładnie wszystkie powierzchnie, delikatnie ale starannie oczyszczając też miejsca stylu protezy z dziąsłami.
Higiena protez stałych nie odbiega od higieny zębów naturalnych. Dbałość o protezy ruchome oznacza trochę inne zabiegi, niż w przypadku własnego uzębienia, ale jednocześnie wymaga tej samej staranności i regularności.
Zdjęcie tytułowe: Freepik.com