Licówki to cienkie łuski wykonane z porcelany lub kompozytu, które mocuje się na zewnętrznej stronie zębów. Dzięki temu można poprawić estetykę uśmiechu, wyrównując jego linię, wpływając na kolor i kształt uzębienia.
Licówki wykonuje się z różnych materiałów – mogą być zarówno porcelanowe, jaki i kompozytowe. Te mocowane do zewnętrznej powierzchni zęba płytki mogą być bardzo cienkie – nawet zaledwie 0,3 mm grubości. Stosuje się ją zwykle na zębach przednich ponieważ mają one głównie funkcję estetyczną – nie wzmacniają zębów ani nie są sposobem na uzupełnienie ubytków.
W jakim celu stosuje się licówki?
Jak wspomnieliśmy wyżej licówki to sposób na poprawienie wyglądu zębów. Jest wiele powodów, aby je zastosować. Np.:
- U pacjenta występują przebarwienia zębów, których nie można usunąć innymi sposobami. Często dotyczy to przebarwień powstałych w wyniku antybiotykoterapii.
- Pacjent ma duże wypełnienia w przednich zębach, które wpływają negatywnie na wygląd lub kształt uzębienia.
- Potrzebne jest wyrównanie zębów lub poprawa ich kształtu.
- Pacjent miał odbudowywany przedni ząb po złamaniu i efekt estetyczny nie jest do końca zadowalający.
- Zęby uległy starciu i potrzebne jest przywrócenie ich estetycznego wyglądu.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Jakie są zalety zastosowania licówek?
- Efekt estetyczny można osiągnąć bardzo szybko i stosunkowo niedużym nakładem finansowym, w porównaniu np. z wykonywaniem koron protetycznych.
- Stosowanie licówek nie wpływa negatywnie na stan dziąseł – nie ma praktycznie ryzyka wystąpienia stanów zapalnych.
- Licówki są odporne na przebarwienia.
- Efektem końcowym jest naturalnie wyglądający uśmiech.
Jak dobiera się licówki?
Przed zamontowaniem licówek przeprowadza się symulację leczenia. Można ją wykonać na woskowym modelu lub techniką cyfrową poprzez tzw. „digital smile design”. Płytki są dobierane na podstawie kształtu twarzy i ust. Przed założeniem przymierza się próbne licówki i dopiero po ostatecznej decyzji montuje licówki docelowe, wykonane na bazie próbnych.
Ile czasu wytrzymują licówki?
Licówki trzeba co pewien czas wymieniać. Czas ich użytkowania zależy od zastosowanego materiału, staranności mocowania oraz codziennej higieny jamy ustnej – zwykle służyć mogą przez kilka lat.
Aby zmniejszyć ich zużycie, należy czyścić je miękką szczoteczką i nie używać past zawierających sodę oraz charakteryzujących się wysokim współczynnikiem ścieralności. Licówki pozwalają uzyskać szybko świetny efekt, ale są jednocześnie dość delikatne w porównaniu z koronami protetycznymi czy naturalnymi zębami. Nie stosuje się ich u osób z bruksizmem, ponieważ zgrzytanie zębami może przyspieszyć niszczenie licówek. Właściciele licówek muszą kontrolować takie nawyki jak obgryzanie paznokci czy przedmiotów takich jak długopisy czy ołówki.
Ilustracja tytułowa: Holiak z Freepik