Przejdź do treści

Żółte zęby? Co powoduje przebarwienia i jak się ich pozbyć?

co na żółte zęby? Jak się pozbyć przebarwień

Żółte zęby to dość częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do dentysty. Należy odróżnić jednak żółty odcień, który jest naturalny dla zębów od intensywnych przebarwień. Jak się pozbyć przebarwień zębów?

Żółte zęby, a raczej żółty odcień zębów, jest naturalny u ludzi. To, z czym możemy walczyć to przebarwienia, które mogą mieć zarówno źródło zewnętrzne (zaniedbania higieniczne oraz niektóre pokarmy i używki w diecie) lub wewnętrzne: skutek przyjmowania leków lub głębokich uszkodzeń zębów.

 

Żółte zęby - co powoduje przebarwienia zębów?

Zewnętrzne przebarwienia zębów najczęściej są spowodowane zaniedbaniami higienicznymi. Niedokładne lub nieregularne szczotkowanie zębów sprzyja narastaniu osadu i kamienia nazębnego. Kamień i osad mają kolor inny niż zęby i powodują problemy o wiele poważniejsze niż nieestetyczny wygląd. Zaniedbania w zakresie usuwania osadu i kamienia mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych dziąseł oraz paradontozy.

 

Pokarmy powodujące przebarwienia zębów

Nasza dieta może także powodować przebarwienia o szerokiej gamie kolorystycznej – niektóre pokarmy powodują że będziemy mieć żółte zęby, inne będą sprawiać że zęby staną się szare lub nabiorą lekko brązowego odcienia. Szczególnie przebarwieniom sprzyjają kawa i herbata – m.in. dlatego, że na ogół pijemy je regularnie. Wpływ na kolor zębów mają też napoje takie jak CocaCola czy Pepsi. Barwa zębów zmieni się też jeśli spożywamy jagody, buraki czy duże ilości kurkumy. Jeśli jednak myjemy zęby ze standardową częstotliwością te ostatnie czynniki będą barwić zęby tylko krótkotrwale.

Negatywnie na kolor uzębienia wpływa też palenie papierosów – nawet jeśli ktoś pali je w niedużych ilościach. Barwę zębów może też zmieniać czerwone wino.

Przebarwienie zębów po leczeniu kanałowym i lekoterapiach

Kolor zębów może też ulec zmianie na skutek przebytego zapalenia miazgi i leczenia kanałowego. Szczególnie dotyczy to osób, które leczenie kanałowe przeszły dawno temu. Przyczyną zmiany kolor zęba jest pozostała w kanałach krew. Najczęściej wynika to z tego, że dawniej prowadzono leczenie kanałowe bez użycia mikroskopu zabiegowego oraz rzadziej poprzedzano zabieg wykonywaniem zdjęć RTG. Skutkowało to niewykryciem wszystkich kanałów oraz ich rozgałęzień. Obecnie przebarwienia po leczeniu kanałowym zdarzają się o wiele rzadziej.

Przebarwienia wewnętrzne zębów może być też związane z przyjmowaniem w dzieciństwie tetracyklin (antybiotyków).

 

Choroby powodujące przebarwienia zębów

Niektóre choroby także powodują przebarwienia – szczególnie schorzenia tarczycy, takie jako nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Lekko zielone zabarwienie zębów może pojawiać się u osób, które mają zbyt wysoki poziom bilirubiny – jest to charakterystyczne przy schorzeniach wątroby, trzustki oraz dróg żółciowych.

Nienaturalnie białe lub brunatne zabarwienie zębów może też wynikać z fluorozy – czyli „przedawkowania” fluoru. Związek ten występuje nie tylko w paście do zębów, ale może także trafiać do organizmu w wodą i pożywieniem. Bogate we fluor są m.in. czarna herbata, niektóre wędliny, płatki kukurydziane oraz pieczywo z mąki żytniej.

 

Co pomaga na przebarwienia zębów i na żółte zęby?

Co pomoże na żółte zęby lub innego rodzaju przebarwienia? Środki zaradcze zależą od przyczyn zmiany kolorów zębów. Stosunkowo najłatwiej poradzić sobie jeśli żółte lub brązowe przebarwienia są skutkiem niedostatecznej higieny. W takim przypadku po pierwsze należy zwiększyć staranność zabiegów higienicznych. Trzeba myć dokładnie i odpowiednio długo zęby, używać nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Można też z umiarem użyć dobrej pasty wybielającej. Tego typu pasty działają głównie przez większą ścierność. W przypadku ciągłego użytkowania mogą zatem powodować występowanie nadwrażliwości zębów na zimno lub ciepło. Pasty wybielające występują w wersji z fluorem i bez fluoru. Na rynku dostępne są też specjalne pasty z węglem.

Jeśli chcemy pozbyć się przebarwień o pochodzeniu zewnętrznym szybko i skutecznie, najlepszym sposobem będzie wykonanie profesjonalnych zabiegów u dentysty. Zacząć należy od pakietu higienizacyjnego, czyli usunięcia kamienia (skaling), piaskowania i lakierowania zębów. Jeżeli efekt będzie niezadowalający można wykonać zabieg wybielania zębów przy użyciu lampy wybielającej w gabinecie w trakcie 1 wizyty, lub korzystając z indywidualnych nakładek wybielających na noc w domu.

 

Usuwanie przebarwień zębów o pochodzeniu wewnętrznym

Przebarwienia zębów o przyczynach wewnętrznych nie są możliwe do odwrócenia na drodze zabiegów higienizacyjnych – zarówno domowych (używanie past wybielających) czy tych wykonywanych w gabinecie. Aby uzyskać odpowiedni efekt estetyczny należy wykonać korony zębów albo licówki w kolorze dobranym odpowiednio do naturalnego, indywidualnego odcienia zębów każdego pacjenta.

Należy pamiętać, że nasze zęby zmieniają kolor wraz z upływem lat i jest to całkowicie naturalne zjawisko. Powoduje to czasem konieczność wymiany koron i licówek, które w momencie ich zakładania są dostosowane do aktualnego odcienia koloru uzębienia pacjenta.

 

 

Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

Więcej artykułów w dziale leczenie próchnicy

Call Now Button