W upalne dni częściej mamy ochotę na coś zimnego. Niestety wiele osób odczuwa dyskomfort, a nawet ból przy spożywaniu lodów i napojów wyjmowanych prosto z lodówki.
Czy nadwrażliwość zębów to jedyna, potencjalna przyczyna bólu przy jedzeniu zimnych lub bardzo ciepłych pokramów? Co można z tym zrobić?
Wywiad z lek. dent. Agnieszką Tryzną z gabinetu Twój Dentysta w Grójcu.
Jakie mogą być przyczyny bólu zębów odczuwanego np. podczas jedzenia lodów?
Bardzo często jest to nadwrażliwość z powodu odsłoniętych szyjek zębów, przez co chłodne pokarmy i napoje dotykają do otwartych kanalików zębinowych.
Kanaliki zębinowe kontaktują się z miazgą zęba, która jest mocno unerwiona, dlatego występuje silna reakcja bólowa. Kanaliki w warunkach prawidłowych przykryte są szkliwem (korona zęba) albo dziąsłem (korzeń zęba). Szyjka jest punktem połączenia korony z korzeniem i jest tam najcieńsze dziąsło oraz szkliwo. Jeżeli dziąsło opadnie, albo szkliwo zostanie wytarte nieprawidłowym szczotkowaniem lub strawione przez kwasy z diety to kanaliki się odsłaniają i powstaje ból w reakcji na zimno.
Przyczyną bólu mogą być też niezauważone ubytki próchnicowe, szczególnie pomiędzy zębami. Dyskomfort pojawia się także, gdy mamy do czynienia z uszkodzonymi i odłamanymi plombami. W przypadku stosowanych kiedyś powszechnie plomb amalgamatowych pacjent może odczuwać ból w reakcji na zimno nawet wtedy, gdy wypełnienie nie jest uszkodzone. Dzieje się tak dlatego, że amalgamat przewodzi bodźce termiczne, a zatem słabo izoluje znajdującą się pod nim miazgę zęba od niskiej temperatury.
Odsłonięte szyjki zębów - jak je chronić?
Czy jeśli przyczyną bólu są odsłonięte szyjki zębów można sobie pomóc bez interwencji dentysty? Np. jeśli jesteśmy właśnie na wakacyjnym wyjeździe i pojawia się nadwrażliwość zębów w reakcji na chłodne napoje?
Można doraźnie kupić pastę na nadwrażliwość np. elmex sensitive professional i wcierać w miejsce z nadwrażliwością. Potem jednak należy zgłosić się do dentysty na profesjonalne lakierowanie. Trzeba też pamiętać, że odsłonięte szyjki mogą, choć nie muszą być początkiem paradontozy. A wtedy konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.
Jak wygląda długofalowe leczenie w przypadku nadwrażliwości szyjek zębów? Czy konieczne są działania ciągłe, codzienne czy też można problem nadwrażliwości rozwiązać "raz na zawsze"?
Niestety nie można tego problemu pozbyć się "raz na zawsze". Konieczne jest regularne lakierowanie zębów w gabinecie i stosowanie past oraz płukanek na nadwrażliwość. Ważne jest też wprowadzenie pewnych zmian w diecie. Pacjenci z nadwrażliwością odsłoniętych szyjek zębowych powinni unikać kwaśnych pokarmów i napojów - np. soków cytrusowych czy też napojów gazowanych typu Coca Cola. Konieczna jest także odpowiednia technika szczotkowania, aby nie pogłębiać recesji dziąseł, czyli procesu ich opuszczania się i dalszego odsłaniania szyjek zębów.
Nadwrażliwość zębów nie wiąże się z porą roku
Czy jeśli źródłem dyskomfortu lub bólu w zetknięciu z zimnem jest ząb z dużym wypełnieniem, trzeba go będzie leczyć kanałowo?
Jeżeli wypełnienie było robione niedawno to warto poczekać i poobserwować. Możliwe, że z czasem dyskomfort będzie się zmniejszać. Jeżeli jednak ząb boli także bez wyraźnej przyczyny, czyli nie tylko wtedy, gdy spożywamy zimne lub twarde pokarmy, rzeczywiście z dużym prawdopodobieństwem konieczne może być leczenie kanałowe. Gdy w zębie jest duże, amalgamatowe wypełnienie i jest on wrażliwy na chłód, wymiana plomby na kompozytową, może zmniejszyć nieprzyjemne odczucia.
Czy to prawda, że dolegliwości związane z nadwrażliwością na zimne pokarmy i napoje nasilają się w upały w związku z większymi różnicami temperatur między zimnymi lodami a otoczeniem?
To raczej subiektywne odczucie pacjentów. Problemy z nadwrażliwością zębów na zimno pojawiają się częściej w lato bo wtedy po prostu jemy więcej lodów. Sięgamy też chętniej po silnie schłodzone napoje, nawet prosto z lodówki.
(10 votes, average: 4,00 out of 5)
Foto: KLMircea, Flickr.com
lek. dent. Agnieszka Tryzna-Chełstowska - w gabinecie TWÓJ DENTYSTA specjalizuje się w leczeniu kanałowym pod mikroskopem, protetyką, stomatologią zachowawczą.