Przejdź do treści

Krwawienie dziąseł u kobiet w ciąży – niebezpieczne stany zapalne przyzębia

U pacjentek ciężarnych dochodzi do wielu zmian w organizmie. W okresie ciąży występuje często zwiększona podatność zębów na próchnicę oraz tendencja do stanów zapalnych dziąseł objawiających się ich krwawieniem. Stany zapalne przyzębia stanowią ogromne zagrożenie w ciąży: zwiększają ryzyko urodzenia dziecka o małej masie urodzeniowej oraz stanu przedrzucawkowego. krwawienie dziąseł to ważny sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować.

Najczęściej zapalenie dziąseł u pacjentek ciężarnych pojawia się około drugiego lub trzeciego miesiąca ciąży. Dziąsła w stanie zapalnym są obrzęknięte i zaczerwienione oraz krwawią. U pacjentki ciężarnej występuje zwiększona wrażliwość na płytkę nazębną. Stosunkowo mniejsza ilość płytki powoduje znaczny odczyn zapalny ze strony dziąseł. Kluczowe dla zdrowia jest utrzymanie w ciąży właściwej higieny jamy ustnej.

 

Jakiej szczoteczki do zębów używać w ciąży?

Do codziennej domowej higieny zaleca się stosowanie szczoteczek z miękkim włosiem. Miękka szczoteczka zmniejsza ryzyko mechanicznych uszkodzeń dziąseł, co mogłoby prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Zęby szczotkujemy dwa razy dziennie najlepiej pastą z fluorem. Najlepszym sposobem szczotkowania jest tzw. metoda wymiatania.

 

Pasty do zębów dla kobiet w ciąży działające na krwawienie dziąseł

Kobietom w ciąży zaleca się szczególnie używanie past, które zawierają składniki działające przeciwbakteryjne oraz hamujące wytwarzanie płytki nazębnej. Bakterie powodują wytwarzanie płytki nazębnej, która jest przyczyną stanów zapalnych dziąseł objawiających się ich krwawieniem, obrzękiem, zaczerwienieniem i czasami bólem.

Pasty na krwawiące dziąsła, które mogą być stosowane przez kobiety ciężarne to:

  1. Bez fluoru:
  • SPLAT Special ORGANIC 75 ml - pasta dla kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią,
  • AZETA BIO organiczna pasta do zębów bez fluoru z ksylitolem dla kobiet w ciąży,
  • Arthrodont classic, BIOMED Propoline 100 g – pasta wzmacniająca dziąsła i zapobiegająca krwawieniom
  1. Z fluorem:
  • Frezyderm Pasta do zębów dla kobiet w ciąży – Pregnacy,
  • Meridol ochrona dziąseł,
  • Ecodenta Krwawiące Dziąsła – pasta do zębów wzmacniająca dziąsła 100 ml,
  • Lacalut

 

Czym czyścić przestrzenie między zębami?

Ważne (nie tylko w czasie ciąży) jest również stosowanie dodatkowych przyborów międzyzębowych, takich jak nitki stomatologiczne lub szczoteczki międzyzębowe.

Nitki stomatologiczne stosujemy przy wąskich przestrzeniach międzyzębowych, gdy zęby dotykają się wzajemnie. Szczoteczki międzyzębowe stosujemy przy przestrzeniach szerszych, gdy zęby nie dotykają się.

 

Krwawienie dziąseł - czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Możemy również zastosować bezalkoholowe płukanki z fluorem: roztwory 0,02% NaF (2xdziennie) lub 0,05% NaF (1x dziennie).

 

Zagrożenie: zapalenie przyzębia w trakcie ciąży i krwawienie dziąseł

Problem zapalenia przyzębia u kobiet w ciąży jest poważny. Badania wykazują, że u pacjentek ciężarnych z zapaleniem przyzębia występuje zwiększone ryzyko urodzenia dziecka o małej masie urodzeniowej w porównaniu z ciężarnymi ze zdrowym przyzębiem oraz ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

W razie zauważenia nieprawidłowości w jamie ustnej (krwawienie, obrzęk, zaczerwienienie) należy zgłosić się na wizytę do stomatologa. Lekarz oceni stan jamy ustnej. Zaproponuje indywidualny plan leczenia, zawierający higienizację oraz dobierze odpowiednie terminy wizyt kontrolnych, w zależności od potrzeby, np. raz na każdy trymestr ciąży. Należy pamiętać, że konwencjonalne leczenie periodontologiczne jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży i rozwijającego się dziecka.

Zdjęcie tytułowe: freepik.com

 

Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

Call Now Button