Przejdź do treści

Wkłady i nakłady – inlay i onlay

inlay onlay overlay

Wkłady i nakłady koronowe (inlay i onlay oraz overlay) to doskonała alternatywa dla dużych wypełnień. W porównaniu ze zwykłą plombą inlay i onlay wzmacniacją ząb. Kiedy stosuje się wkłady i nakłady oraz jak wygląda leczenie? 

Czym różni się wkład inlay od onlay?

Zarówno wkłady i nakłady są rozwiązaniami w pewnym sensie zbliżonymi do koron. W obu przypadkach zamiast odbudowywania zębów za pomocą plomby, używa się porcelanowego lub kompozytowego elementu, który zastępuje część korony zęba. W drodze rekonstrukcji zęba za pomocą wkładów i nakładów można uzyskać efekt korony z guzkami i naturalnie ukształtowaną powierzchni żujących. Nie byłoby to możliwe po umieszczeniu w zębie bardzo dużego wypełnienia (plomby). Dodatkowo wkłady i nakłady są o wiele bardziej odporne na ścieranie niż plomby.

Wkład inlay

umieszczany jest na powierzchniach żujących zębów. Osadzony jest tak, że przynajmniej z dwóch stron sąsiaduje z naturalną koroną zęba. Wykorzystuje się go więc do naprawy ubytków innego typu niż w przypadku onlay.

wkład inlay

Nakład onlay

(w przypadku dużych uzupełnień określany też jako overlay) umieszczany jest na koronie i odtwarza nie tylko powierzchnię żującą, ale także guzki. Z nakładem overlay mamy do czynienia gdy odbudowa obejmuje całe guzki i część powierzchni bocznych zęba, stycznych z zębami sąsiadującymi.

[rl_gallery id=”1849″]

Wkład lub nakład czy plomba?

Inlay i onlay, o ile w danym przypadku można ich użyć, są dużo lepszym rozwiązaniem niż wypełnienie. Po pierwsze wzmacniają ząb. Szczególnie jest to widoczne w przypadku nakładów onlay i overlay – siły nacisku na powierzchnię zęba w czasie gryzienia rozkładają się równomiernie. To powoduje, że nawet w przypadku dużego ubytku zmniejsza się zagrożenie uszkodzenia zębów.

Kolejna zaleta wkładów inlay i nakładów onlay to świetny efekt estetyczny, podobnie jak w przypadku plomby. Dentysta może dobrać kolor wkładu odpowiednio do barwy odbudowywanego zęba oraz zębów sąsiadujących.

W porównaniu z plombami wkłady i nakłady są trwalsze. Odznaczają się większą twardością i odpornością na ścieranie i wypłukiwanie. Co ważne, lepiej zabezpieczają też ząb przed nawrotem próchnicy. Trwałość onlay i inlay w porównaniu z wypełnieniem jest na ogół dłuższa o kilka lat. Mają na to oczywiście wpływ czynniki takie, jak dbałość pacjenta o higienę (szczotkowanie i nitkowanie) i rozległość ubytku.

Nakłady onlay świetnie sprawdzają się w odbudowie ścian zębów na styku z zębami sąsiadującymi, (tzw. powierzchnie styczne). Można dzięki nim uzyskać idealny anatomicznie kształt i naturalną szerokość szczeliny między zębami, co jest bardzo trudne przy użyciu wypełnień.

Jak wykonuje się inlay i onlay?

Zarówno inlay jak i onlay jest przygotowywany przez protetyka, podobnie jak korona zębowa. Przebieg leczenia jest także podobny. Najpierw trzeba oczywiście wyleczyć ząb. Stomatolog usuwa chore tkanki i opracowuje koronę zęba. Następnie pobiera wyciski za pomocą plastycznej masy oraz określa kolor odbudowy przy wykorzystaniu próbnika kolorów. Na podstawie wycisku w pracowni protetycznej przygotowywany jest odpowiednio onlay lub inlay. W oczekiwaniu na przygotowanie wkładu w zębie umieszcza się tymczasowe wypełnienie. Na kolejnej wizycie, po usunięciu tymczasowego wypełnienia, inlay lub onlay jest wklejany w opracowanym ubytku. Może się zdarzyć, że wkład nie będzie idealnie pasował (protetyk musi przygotować go tak, aby pasował zarówno do rekonstruowanego zęba jak i do zęba przeciwstawnego dolnego lub górnego). Stomatolog może wprowadzić samodzielnie drobne korekty w gabinecie. Dopiero gdyby niedopasowanie było bardzo duże, należy wkład lub nakład odesłać do poprawy w pracowni protetycznej.

Z czego robi się wkłady inlay i nakłady onlay?

Wkłady wykonuje się aktualnie najczęściej z materiału kompozytowego, ewentualnie z porcelany. Tego rodzaju odbudowy protetycznej nie stosuje się raczej w przypadku przednich zębów. Służą one przede wszystkim do rekonstrukcji zębów trzonowych i przedtrzonowych, a więc czwórek, piątek, szóstek, siódemek oraz niekiedy także ósemek. Wkłady inlay i onlay wzmacniają zęby.

Wkłady inlay i nakłady onlay stosuje się najczęściej w przypadku zębów uszkodzonych mechanicznie (gdy odkruszony jest fragment korony) przy rozległych wypełnieniach, które nie wymagały leczenia kanałowego, a czasem także po leczeniu kanałowym. Dentysta nie zaleci nam wkładów i nakładów jeśli nie będą one mogły mieć odpowiedniego podparcia – np. gdy ząb był leczony kanałowo a jego naturalna korona uległa całkowitemu zniszczeniu lub zostały tylko cienkie ścianki. Wtedy ząb będzie odbudowywany przy użyciu wkładu koronowo-korzeniowego i zamocowanej na nim pełnej korony.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
Call Now Button