Przejdź do treści

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zęba?

Artykuł zewnętrzny

W niektórych sytuacjach chirurgiczne usuwanie zęba okazuje się niezbędne. Wiele osób obawia się tego zabiegu. Stąd wyjaśniamy, jak on wygląda, czy jest bezbolesny, czy istnieje duże ryzyko powikłań i jak należy dbać o jamę ustną po ekstrakcji zęba.

 

Czym jest chirurgiczne usuwanie zęba?

Chirurgiczne usuwanie zęba to zabieg, który jest wykonywany, gdy tradycyjne metody ekstrakcji mogłyby doprowadzić do dyskomfortu lub ciężkich powikłań u pacjenta. Jego przeprowadzenie wymaga specjalistycznych umiejętności. Stąd ważne jest, aby wykonywał go doświadczony chirurg dentystyczny. To lekarz, który ma odpowiednią wiedzę z zakresu chirurgii szczękowej.

 

Kiedy chirurgiczna ekstrakcja zęba jest niezbędna?

Wyrwanie zęba to ostateczność. Współcześnie możliwe jest wyleczenie nawet bardzo uszkodzonego uzębienia. Usunięcie zęba jest zalecane, dopiero gdy oddziałuje on w sposób negatywny na stan całego uzębienia lub na funkcjonowanie narządu żucia. Chodzi tu przede wszystkim o zęby, które powodują zbyt silny nacisk na sąsiadujące z nimi zęby lub prowadzą do ich stłoczenia.

Lekarz specjalizujący się w chirurgii szczękowej musi najpierw przeprowadzić dokładny wywiad i wykonać niezbędne badania. Dopiero na tej podstawie podejmuje on decyzje o chirurgicznym usunięciu zęba. Jest ona konieczna w przypadku:

  • ósemek — gdy nie wyrżnęły się w odpowiedni sposób, powodują częste stany zapalne lub kłopoty ze zgryzem, a także, gdy uniemożliwiają poddanie pacjenta niezbędnemu leczeniu ortodontycznemu;
  • zębów zatrzymanych — czyli takich, gdzie doszło do nieprawidłowego procesu wyrzynania się i ustawienia w łuku zębowym;
  • zębów mocno zakrzywionych, złamanych lub bardzo zniszczonych — na skutek m.in. zmian próchniczych, paradontozy lub rozległego stanu zapalanego.

A także, gdy pacjent ma ząb bez korony.

 

Jak wygląda zabieg? Czy współczesna chirurgia szczękowa umożliwia jego bezbolesne przeprowadzenie?

Zabieg ekstrakcji zęba poprzedzony jest konsultacją u lekarza. Specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem i ocenia sytuację. Niezbędna jest też diagnostyka radiologiczna. Po dopełnieniu tych procedur lekarz rozmawia z pacjentem. Wyjaśnia mu, jak będzie wyglądał zabieg oraz informuje go o rodzaju znieczulenia.

W wyznaczony terminie pacjent zgłasza się na zabieg. Wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przecina dziąsło i oddziela ząb od tkanek. Dzięki temu może szybko i sprawnie wyciągnąć go z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi. Na samym końcu zakłada on szwy.

Podkreślić należy, że współczesna chirurgia szczękowa umożliwia przeprowadzenie zabiegu w sposób całkowicie bezbolesny. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu odpowiednich metod i narzędzi.

 

Zalecenia po zabiegu usunięcia zęba

Po zabiegu pacjent powinien:

  • sięgać po zimne okłady;
  • przyjmować tabletki przeciwbólowe w razie konieczności;
  • zdrowo się odżywiać;
  • nie pić gorących pokarmów i napojów w ciągu doby po zabiegu;
  • starannie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej;
  • zgłosić się na wizytę kontrolną tydzień po usunięciu zęba.

Dzięki temu rana będzie szybko się goić. Ponadto zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://amber-clinic.pl 

Call Now Button