Znieczulenie u dentysty nie tylko chroni to pacjenta przed bólem, ale zwiększa też komfort pracy stomatologa. Lekarz nie musi się obawiać, że jego pacjent cierpi. Jakie rodzaje znieczulenia są stosowane w gabinetach stomatologicznych?
Dawniej znieczulenie u dentysty podawano przede wszystkim przy leczeniu kanałowym lub usuwaniu zębów. Dziś, gdy dysponujemy bezpiecznym znieczuleniem, które można precyzyjnie dawkować, nie ma przeszkód, aby odpowiednio dobrane dawki stosować przy leczeniu zębów o średnim lub niedużym stopniu zniszczenia.
Znieczulenie nasiękowe
Znieczulenie nasiękowe to jedna z najpopularniejszych form uśmierzania bólu podczas zabiegów stomatologicznych. Wykorzystywane jest powszechnie przy leczeniu zębów górnych oraz siekaczy dolnych.
Znieczulenie nasiękowe podawane jest poprzez zastrzyk w dziąsło. Pacjent odczuwa tylko lekkie ukłucie igły na początku. Po wykonaniu zastrzyku stomatolog odczekuje kilka minut, zanim preparat zacznie działać. U pacjenta pojawia się zanik czucia który w zależności od dawki oraz punktu wkłucia obejmuje dziąsło, język, policzek lub także wargę. W przypadku siekaczy górnych możemy mieć także odczucie lekko obrzmiałego nosa. W większości jednak przypadków brak czucia obejmuje przede wszystkim dziąsło.
Znieczulenie przewodowe
W przypadku leczenia zębów dolnych od kłów do zębów trzonowych zwykle stosuje się znieczulenie przewodowe. Tego typu znieczulenie „wyłącza” nerw przewodzący impulsy z miazgi zęba i jest podawane do nerwu zębodołowego dolnego. Zwykle pacjent odczuwa odrętwienie większej części twarzy niż tylko w pobliżu leczonego zęba. Brak czucia może też objąć język policzek i wargę, dlatego trzeba zachować ostrożność po zakończonym zabiegu, dopóki czucie nie wróci.
Znieczulenie powierzchowne
To znieczulenie u dentysty stosowane jest przy zabiegach, które nie wiążą się z dużym zagrożeniem bólu. Np. przy usuwaniu kamienia nazębnego, piaskowaniu lub uzupełnianiu powierzchownych ubytków. Może być też stosowane jako wstęp do znieczulenia podawanego w zastrzyku, jeśli pacjent obawia się ukłucia. Znieczulenie powierzchowne może mieć różne formy. Dentysta smaruje dziąsło żelem lub rozpyla znieczulenie w aerozolu. Tego typu rozwiązanie stosowane jest też często w przypadku leczenia zębów u dzieci.
Znieczulenie komputerowe
Znieczulenie komputerowe pozwala lekarzowi na precyzyjne dawkowanie i podawanie środka znieczulającego. Pacjenci nie odczuwają żadnego bólu przy wkłuciu oraz nie doświadczają uczucia „rozpierania” tkanek powodowanego czasem przez zbyt szybkie podawanie znieczulenia tradycyjnymi metodami. Urządzenie wykorzystywane przez dentystę automatycznie dopasowuje przepływ środka znieczulającego do pacjenta
Środki ostrożności przy znieczuleniu
Aby dobrać odpowiednie znieczulenie stomatolog powinien dysponować informacjami o zdrowiu pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed pierwszą wizytą u każdego stomatologa dokładnie poinformować go o przyjmowanych lekach, przebytych chorobach, schorzeniach na które cierpimy aktualnie oraz o stwierdzonych u nas uczuleniach. Praktycznie w każdym gabinecie stomatologicznym przy zgłoszeniu się na pierwszą wizytę otrzymamy do wypełnienia ankietę pacjenta. Informacje z ankiety są szczególnie ważne dla dentysty np. ze względu na leczenie zębów w ciąży czy też w przypadku wielu chorób - np. kardiologicznych, cukrzycy albo hemofilii. Ankietę należy wypełnić sumiennie oraz zgodnie ze stanem faktycznym. Kobiety w ciąży powinny zawsze informować stomatologa przed rozpoczęciem zabiegu, w jakim stopniu zaawansowania jest ciąża. To ważne w kontekście znieczuleń, ponieważ pierwszy i ostatni trymestr ciąży są okresami, w których w miarę możliwości należy unikać przyjmowania środków znieczulających.
Foto tytułowe: Pressfoto - pl.freepik.com
Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski
W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.