Przejdź do treści

Zdrowie jamy ustnej: nie tylko leczenie zębów

zdrowie jamy ustnej w twoich rękach

Zdrowie jamy ustnej wymaga szerokiego zakresu działań. Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby i dziąsła musisz zgłaszać się na regularne przeglądy do dentysty i potencjalne problemy likwidować już w zarodku. Konieczne jest usuwania kamienia, dbałość o dziąsła czy interwencje ortodontyczne. Wszystko po to, aby jak najdłużej zachować naturalne zęby w dobrym stanie.

 

Choć dużą część pracy dentystów stanowi nadal leczenie ubytków oraz uzupełnianie braków w uzębieniu, to mają w swoim arsenale coraz lepsze zabiegi, które mogą zminimalizować konieczność leczenia zachowawczego. Warto z tego korzystać. Jakie zabiegi pomagają zachować zdrowie jamy ustnej?

 

Usuwanie kamienia nazębnego

Jeśli uważasz, że usuwanie kamienia to tylko dodatkowy zabieg wykonywany w celach estetycznych to koniecznie musisz zmienić swoje poglądy. Zęby bez kamienia i osadów rzeczywiście wyglądają lepiej. Jednak regularne usuwanie kamienia to przede wszystkim zabezpieczenie przed zapaleniem dziąseł i paradontozą. Jak kamień zagraża zdrowiu jamy ustnej?

Po pierwsze złogi kamienia nazębnego mogą skutecznie maskować ogniska próchnicy. Po usunięciu kamienia może się okazać, że pod nim mamy już ubytek. Drugie, bardzo duże zagrożenie to rozwój paradontozy. Rozrastanie się kamienia powoduje stan zapalny kieszonek dziąsłowych. To z kolei sprzyja obniżaniu się linii dziąseł i odsłanianiu szyjek zębowych. Długotrwały stan zapalny powoduje, że ubywa kości dokoła zębów. Zęby zaczynają się w końcu chwiać i wypadają. Cały proces może przebiegać bezboleśnie co sprawia, że osoby unikające regularnych wizyt u stomatologa, bywają zaskoczone rozchwianiem i wypadnięciem zębów.

Usuwanie kamienia jest bardzo tanie w porównaniu z ceną zabiegów podnoszących linię dziąseł czy wstawiania implantów lub mostów protetycznych w celu uzupełnianie braku utraconych zębów.

 

Jak usuwa się kamień nazębny

Obecnie najczęściej stosowaną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling ultradźwiękowy. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i łącznie z towarzyszącym mu piaskowaniem zajmuje około godziny. Stomatolog czyści powierzchnie zębów i przestrzenie międzyzębowe. Usuwanie kamienia, w zależności od pacjenta wystarczy przeprowadzać raz lub dwa razy w roku. Czynnikami przyspieszającymi odkładanie się kamienia jest niedokładne mycie zębów, palenie papierosów oraz picie dużej ilości kawy i herbaty. Ważna jest zatem codzienna higiena jamy ustnej. Zęby należy myć minimum 2 razy dziennie od 2 do 5 minut, a następnie użyć nici stomatologicznej do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Zdrowie jamy ustnej w dużym stopniu zależy od naszej sumienności i regularności przy czynnościach higienicznych.

 

Nadwrażliwość zębów

Wspomniane powyżej obniżenie linii dziąseł spowodowane odkładaniem się kamienia nazębnego skutkuje na ogół także nadwrażliwością na zimne i ciepłe pokarmy oraz napoje. Dlaczego się tak dzieje? Szyjki zębów, które są odsłaniane w przypadku recesji dziąseł, pokryte są stosunkowo cienką warstwą szkliwa w porównaniu z koroną. W związku z tym kanaliki zębinowe, wiodące do unerwionej miazgi nie są dostatecznie chronione, a za ich pośrednictwem bodźce termiczne docierają do naszego systemu nerwowego i odczuwamy ból. Zdrowa jama ustna to nie tylko brak próchnicy, ale także komfort życia, który w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych obniża się. Nie możemy jeść lodów, pić mrożonej kawy czy spożywać gorących posiłków. Jeśli w takich sytuacjach zaczynamy odczuwać ból lub dyskomfort należy zgłosić się jak najszybciej do stomatologa. Dentysta zajmie się rozwiązaniem tego problemu oraz zaleci nam odpowiednią pastę do zębów. Odsłonięte szyjki można poddać w gabinecie stomatologicznym lakierowaniu, a oprócz tego dentysta może leczyć dziąsła co pozwala w pewnym stopniu podnieść ich linię i zabezpieczyć szyjki.

 

Choroby przyzębia

Wymienione powyżej stany zapalne dziąseł są elementem chorób przyzębia. Przyzębie to nie tylko dziąsła, ale także kość wyrostka zębodołowego, cement korzenia oraz ozębna. Zdrowie jamy ustnej w ogromnym stopniu zależy od stanu tkanek przyzębia, dzięki którym nasze zęby są stabilne. Wg aktualnego stany wiedzy medycznej, zapalenia występujące w chorobach przyzębia mogą skutkować nie tylko utratą zębów, ale także zwiększać prawdopodobieństwo schorzeń kardiologicznych, w tym miażdżycy i zawałów.

Choroby przyzębia w zależności od stanu ich zaawansowania można powstrzymywać poprawą higieny jamy ustnej lub skomplikowanymi i nowoczesnymi zabiegami w gabinecie stomatologicznym. Dopóki mamy do czynienia tylko ze stanem zapalnym dziąseł, skuteczne może okazać się dokładniejsze szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej oraz usunięcie kamienia poprzez skaling. Jeśli zapalenie się rozwinie i bakterie będą działać w patologicznie pogłębionych i rozszerzonych kieszonkach dziąsła okrywającego korzeń zęba, potrzebny będzie zabieg kiretażu. Może on mieć formę  zamkniętą (lekarz odsuwa tylko dziąsło aby wyczyścić korzeń) lub otwartego (dentysta nacina dziąsło, czyści korzeń i zaszywa dziąsło). Jeśli zapalenie przyzębia przejdzie w jeszcze bardziej zaawansowaną fazę i zniszczona zostanie ozębna oraz zaatakowana kość wyrostka zębodołowego, skomplikowane i stosunkowo drogie leczenie może okazać się nie zawsze skuteczne. Aby tego wszystkiego uniknąć wystarczy w większości przypadków kontrolować regularnie zdrowie jamy ustnej u stomatologa oraz sumiennie czyścić zęby. Tak niewiele, aby zaoszczędzić sobie tak wiele problemów, pieniędzy i nieodwracalnego często ubytku na zdrowiu.

 

Usuwanie ósemek i jego wpływ na zdrowie jamy ustnej

Ósemki, zwane zębami mądrości bardzo często wymagają usunięcia. I tu znów pojawia się wątek regularnych wizyt u dentysty. Gdy mamy do czynienia z ósemkami które nie wyrastają pionowo do góry, ale kierują się w stronę siódemek i przez to silnie naciskają na inne zęby, pacjenci odczuwają ból i sami zgłaszają się do stomatologa. Jednak w wielu przypadkach dopiero wizyta kontrolna ujawnia problem, ponieważ ósemki nie uciskają siódemek na tyle mocno by pacjent odczuwał ból, ale wystarczająco silnie, aby powodować przemieszczenie i stłoczenie innych zębów. Tymczasem stłoczenie uzębienia nie tylko wpływa na estetykę uśmiechu, ale także na zdrowie jamy ustnej w szerszym zakresie. Stłoczone zęby trudniej czyścić ponieważ brak odpowiedniej przestrzeni między nimi uniemożliwia dotarcie w te miejsca z nicią dentystyczną lub szczoteczką. Nieregularna linia zębów może też być powodem odkładania się kamienia lub gromadzenia resztek pokarmowych i w następstwie tego sprzyjać zapaleniom dziąseł oraz chorobom przyzębia. Nawet prawidłowo rosnące ósemki bywają też dość trudne do dokładnego czyszczenia – niełatwo dotrzeć do nich ze szczoteczką, a jeszcze trudniej z nicią dentystyczną. To powoduje, że łatwiej padają ofiarą próchnicy.

Negatywny wpływ wyrastających ósemek można ograniczyć dzięki regularnym kontrolom stomatologicznym. Dzięki temu mamy możliwość interweniować gdy wyrastająca ósemka zacznie negatywnie wpływać na zdrowie całej jamy ustnej. Jeśli taki moment przegapimy, pozostanie tylko usuwać skutki problemy, co wiąże się z wydatkami na leczenie ortodontyczne stłoczonych zębów czy na walkę z chorobami przyzębia i ich skutkami.

 

Podsumowanie: jak dbać o zdrowie jamy ustnej?

Porady na temat zdrowej jamy ustnej zawsze zaczynają się od tego samego tematu: codzienne, regularne mycie zębów i nitkowanie to czynności nie mniej ważne w naszym planie niż prysznic czy ubranie się. Czynności te należy wykonywać starannie, a nie tylko po to, aby się odbyły. Zęby szczotkujemy minimum 2 razy dziennie przez 2-5 minut, nie opuszczając żadnego z nich, podobnie jak nitkujemy każdą przestrzeń między zębami. 15 czy 20 minut dziennie poświęconych na czyszczenie zębów pozwoli nam uniknąć większości problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Zęby należy czyścić najlepiej szczoteczką miękką (soft) lub w ostateczności o średniej twardości (medium). Twardej szczoteczki unikamy, ponieważ łatwo nią uszkodzić dziąsło, co może być początkiem stanu zapalnego, recesji i nadwrażliwości. Nawet bardzo twarda szczoteczka nie pozwoli nam na usunięcia kamienia i osadu nazębnego – i tak będziemy musieli zgłosić się z tym problemem do dentysty na profesjonalny zabieg.

Druga uniwersalna rada to regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Pozwalają one nie tylko na zlokalizowanie ubytków we wczesnych stadiach, ale także usunięcie problemów z kamieniem nazębnym, dziąsłami czy wyrastającymi ósemkami. W przypadku każdego schorzenia jamy ustnej interwencja na wczesnym etapie to zarówno mniejsze wydatki i oszczędność czasu, ale także większe prawdopodobieństwo skuteczności leczenia. Współczesna stomatologia ma ogromne możliwości, ale zamiast je sprawdzać, lepiej dbać codziennie o zdrowie jamy ustnej.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Agnieszka Tryzna

Autor: lek. dent. Agnieszka Tryzna-Chełstowska

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor specjalizuje się w leczeniu kanałowym pod mikroskopem, protetyką, stomatologią zachowawczą.

Call Now Button