Resorpcja korzenia zęba prowadzi do jego zaniku. W przypadku gdy mamy do czynienia z resorpcją bardzo zaawansowaną ząb może wypaść. W wielu przypadkach pacjentom, których dotknęła resorpcja korzenia zęba przychodzi z pomocą nowoczesne leczenie kanałowe.
Resorpcja zewnętrzna korzenia atakuje ząb w miejscu, gdzie jest on przytwierdzony. Jeśli nie podejmiemy w odpowiednim momencie leczenia, prowadzi do utraty zęba. Proces resorpcji może mieć wiele przyczyn. Należą do nich zarówno stany zapalne jak i mechaniczne uszkodzenia korzenia – np. w wyniku urazu. Resorpcję można zaobserwować często wiele lat po wystąpieniu urazu. Ujawnić może ją przypadkowo prześwietlenie zęba wykonywane w innym celu. Czasem przyczyną resorpcji może być ucisk. Takie mechaniczne bodźce aktywujące zanikanie korzenia zęba mogą wynikać np. z problemów ortodontycznych u pacjenta, a czasem także niestety nowotworowych, gdy z powodu rozrostu tkanek pojawia się nacisk na korzeń.
Resorpcja korzenia prowadzić może to nagłej utraty zęba
– Proces resorpcji korzenia zęba może być rozłożony na lata. Zanikający korzeń jest zastępowany ziarnistą tkanką, a ząb jest coraz słabiej umocowany. Przypadkowy, nawet niezbyt silny uraz może stać się przyczyną utraty zęba, ponieważ bardzo długo resorpcja może nie dawać żadnych objawów – mówi lek. dent. Agnieszka Tryzna z gabinetu Twój Dentysta w Grójcu. Gdy korzeń ulega bardzo silnemu skróceniu, ząb może zacząć się chwiać i wypaść. Gdy pojawia się stan zapalny miazgi do akcji wkracza stomatolog i rozpoczyna się leczenie kanałowe. Dopóki nie ma wywołującego ból stanu zapalnego pacjent ma pojęcia, że grozi mu utrata zęba.
Resorpcja korzenia - leczenie
Jeśli przyczyną resorpcji jest mechaniczny ucisk, dentysta stara się go zlokalizować i usunąć. W przypadku nowotworów do pracy przystępuje onkolog. Jeśli ucisk ma podłoże ortodontyczne należy zastosować aparat ortodontyczny lub usunąć np. wywołujące nacisk rosnące ósemki. W tym przypadku działań może być bardzo dużo. Gdy pojawia się stan zapalny rozpoczyna się leczenie kanałowe. Resorpcja powoduje, że zniszczeniu ulega kość wokół korzenia zęba. Dlatego dentysta wykorzystuje w takich przypadkach materiały kościozastępcze, służące do uzupełnienia ubytków w tkance kostnej. Ząb z resorpcją korzenia leczony jest kanałowo na kilku wizytach, z zastosowaniem specjalnych opatrunków umieszczanych w kanałach. Opatrunki te dezaktywują ziarninę resorpcyjną („czyszczą ząb w środku”) i umożliwiają jej całkowite usunięcie. Po zakończonym leczeniu pacjent musi zjawiać się na wizyty kontrolne.
Leczenie resorpcji zęba nie zawsze kończy się powodzeniem
Jeśli proces resorpcji mimo podjętego leczenia nadal postępuje pojawia się niestety konieczność usunięcia zęba. Często zaleca się to na długo przed tym, gdy ząb jest zagrożony rozchwianiem i wypadnięciem. Ma to uzasadnienie. Ponieważ wraz z postępującą resorpcją coraz większy obszar kości wokół zęba zastępowany jest ziarniną, może okazać się, że czekając do ostatniej chwili utrudnia się późniejszą pracę implantologa. Spadają szanse na to, że implant uda się skutecznie osadzić bez wcześniejszych zaawansowanych pracy przy odbudowie zniszczonej kości.
Foto tytułowe: Irina Patrascu Gheorghita: Flickr.com
(7 votes, average: 3,14 out of 5)Autor: lek. dent. Agnieszka Tryzna-Chełstowska
W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor specjalizuje się w leczeniu kanałowym pod mikroskopem, protetyką, stomatologią zachowawczą.