Przejdź do treści

Recesja dziąseł: przyczyny, skutki i leczenie

recesja dziąseł

Recesja dziąseł to stan, w którym odsłania się korzeń zęba. Może to prowadzić do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból, wrażliwość na zimno i ciepło. Zwiększa się też ryzyko próchnicy, a w długiej perspektywie grozi nam utrata zęba. Recesja powoduje też że nasz uśmiech wygląda po prostu gorzej – zęby wydają się nienaturalnie długie. Jakie są przyczyny recesji dziąseł, sposoby jej leczenia oraz skutki zaniedbania tego problemu?

Przyczyny recesji dziąseł

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do recesji dziąseł. Wśród nich najczęstsze to:

  • Urazy mechaniczne – np. szczotkowanie twardą szczoteczką, zwłaszcza zbyt mocne lub wykonywane nieodpowiednią techniką. Problem może też pojawiać się jeśli używamy w nieodpowiedni sposób nitki dentystycznej, raniąc dziąsła lub odwrotnie, usuwając zanieczyszczenia niezbyt starannie. Wszystko to może prowadzić do uszkodzenia dziąseł i recesji.
  • Niewłaściwy zgryz – zęby, które nie nachodzą na siebie prawidłowo, mogą uszkadzać dziąsła.
  • Niewystarczająca higiena jamy ustnej – nie tylko zaniedbywanie szczotkowania i nitkowania, le też brak regularnego usuwania kamienia nazębnego. Gromadzący się kamień powoduje odsuwanie dziąseł i stany zapalne.

Sposoby leczenia recesji dziąseł

Leczenie recesji dziąseł zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadkach łagodnych, można zastosować zabiegi niechirurgiczne: usuwa się kamień nazębny, a dolegliwości bólowe można zmniejszyć np. dzięki nakładaniu specjalnego lakieru, który wzmacnia szkliwo. Choć odsłonięte korzenie nie mają szkliwa tylko cement korzeniowy, to wzmocnieniu ulega szkliwo na sąsiadujących z nimi obszarach korony. Ponadto lakiery poprawiają też mineralizację zęba, bo jest korzystne bez względu na to, czy powierzchnia w danym miejscu pokryta jest szkliwem, czy cementem.

W przypadkach zaawansowanej recesji, konieczny jest zabieg chirurgiczny, który polega na naciągnięciu dziąsła na odsłoniętą powierzchnię korzenia zęba. Zabiegi takie wykonywane są w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu ważne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, takie jak regularne mycie zębów miękką szczoteczką, nitkowanie zębów i regularne usuwanie kamienia nazębnego podczas wizyt u stomatologa.

 

Skutki nieleczonej recesji dziąseł

Nieleczona recesja dziąseł to nie tylko problem bólu czy pogorszonej estetyki. Może prowadzić do poważnych skutków, włącznie z utratą zębów.

Poniżej lista możliwych skutków nieleczonej recesji zębów.

  • Utrata zęba – nieleczona recesja wiąże się często ze stanami zapalnymi i paradontozą. Zęby po pewnym czasie mogą ulec rozchwianiu i wypaść.
  • Dolegliwości bólowe – odkryte korzenie zębów są wrażliwe na temperatury oraz na podrażnienia słonymi, kwaśnymi, słodkimi pokarmami.
  • Większe ryzyko próchnicy – części zęba, które przestają być chronione dziąsłem, łatwiej mogą być atakowane przez próchnicę.
  • Nieestetyczny wygląd – podczas uśmiechu zęby wydają się nienaturalnie długie.
  • Ścieranie się zębów – korzenie, które naturalnie zakrywa dziąsło, nie są chronione szkliwem tak jak części, które naturalnie wystają powyżej linii dziąseł. W związku z tym zęby ulegają przyspieszonemu ścieraniu co zwiększa ich podatność na próchnicę oraz pogłębia dolegliwości bólowe związane z działaniem zimna i ciepła.

 

Wszelkie recesje, stwierdzone podczas wizyty kontrolnej u stomatologa należy leczyć. W łagodnych przypadkach wystarczająca może okazać się staranniejsza higiena zębów oraz usuwanie kamienia nazębnego. Gdy recesja dziąseł jest bardzo zaawansowana, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Ilustracja: zinkevych z Freepik

 

Call Now Button