Dentystę należy informować o każdej chorobie i wszystkich przyjmowanych lekach. To stomatolog ma odpowiednią wiedzę, aby ocenić, jakie schorzenie warunkuje określone postępowanie i środki ostrożności przy leczeniu. Każda choroba i przyjmowane leki mogą mieć wpływ na przebieg leczenia lub na zdrowie pacjenta. Warto mieć świadomość, jak groźne skutki może mieć zatajenie konkretnych schorzeń u stomatologa. W poniższym artykule kilka przykładów.
O jakich chorobach trzeba poinformować dentystę? Prawidłowa odpowiedź brzmi: o wszystkich. Niepoinformowanie dentysty o niektórych chorobach może pacjentowi grozić ciężkimi skutkami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Dlatego jeśli otrzymujemy w gabinecie stomatologicznym ankietę zdrowotną do wypełnienia, potraktujmy tę czynność bardzo poważnie. Udzielajmy jak najdokładniejszych informacji. Poniżej piszemy o specyfice leczenia zębów u pacjentów ze skazą krwotoczną, cukrzycą, a także po zawale serca lub przebytym udarze.
Leczenie zębów przy skazie krwotocznej
Przy skazie krwotocznej mamy do czynienia z zaburzoną krzepliwością krwi, co sprawia, że u pacjenta wzrasta ryzyko długotrwałego krwawienia po zabiegach stomatologicznych. Warto zauważyć, że z krwawieniem nie wiążą się wyłącznie zabiegi chirurgii stomatologicznej czy leczenie kanałowe. Do lekkich uszkodzeń dziąseł może dojść także podczas wykonywania niewielkich wypełnień czy usuwania kamienia nazębnego. Dentysta musi wiedzieć o stanie pacjenta, aby zaplanować procedury minimalizujące ryzyko krwawienia. Jeśli stomatolog nie zostanie poinformowany o hemofilii lub skazie krwotocznej, pacjentowi grozi nadmierna utrata krwi oraz zwiększa się ryzyko infekcji pozabiegowych. Zabieg u dentysty powinna poprzedzić konsultacja u hematologa. Na moment wizyty u dentysty pacjent powinien dysponować aktualnymi wynikami badań krzepliwości krwi (PT, czas krwawienia, PTT, płytki krwi, badania funkcji wątroby) wskazującymi na odpowiednie wyrównanie ewentualnych niedoborów czynników krzepnięcia krwi. Pacjenci ze skazą krwotoczną powinni podlegać dwugodzinnej obserwacji po zabiegach chirurgicznych u stomatologa, aby lekarz mógł upewnić się, że dochodzi do wytworzenia się skrzepu w miejscu krwawienia.
Wizyta osób po zawale serca u dentysty
Pacjenci po zawale serca często przyjmują leki o działaniu przeciwagregacyjnym – czyli zmniejszającym zdolność płytek krwi do zlepiania się, co obniża ryzyko tworzenia się zakrzepów. Ograniczenie agregacji płytek skutkować może jednak także gorszym gojeniem się ran – organizmowi trudniej wytwarzać skrzepy konieczne do zatamowania krwawienia. Zatajenie przyjmowania leków przeciwpłytkowych grozi utratą dużej ilości krwi oraz złym gojeniem się rany. Zwiększa sie też ryzyko infekcji.
Dlatego absolutnie konieczne jest poinformowanie dentysty zarówno o problemach sercowo-naczyniowych, jak i o przyjmowanych lekach. Stomatolog musi dokładnie wiedzieć też, kiedy doszło u pacjenta do ostatniego zawału i jakie zastosowano leczenie – ponieważ po zakończeniu niektórych kuracji należy w miarę możliwości wstrzymać się od przeprowadzania zabiegów stomatologicznych.
Leczenie zębów po udarze
Przebyty udar może niestety pozostawiać po sobie ślad w postaci zaburzeń motorycznych, a także osłabieniu niektórych odruchów. Dużym problemem bywają zaburzenia przełykania, co bardzo utrudnia zabiegi stomatologiczne, w czasie których konieczne jest długotrwałe pozostawanie z otwartymi ustami i odchyloną głową. Stomatolog musi zachować wtedy nadzwyczajne środki ostrożności, aby nie dopuścić do zakrztuszenia się pacjenta.
Pacjenci po udarach niedokrwiennych przyjmują często, podobnie, jak pacjenci po zawałach, leki przeciwpłytkowe. Część z nich przyjmuje też leki przeciwkrzepliwe. Przy zabiegach u dentysty, które mogą wiązać się z dużym ryzykiem krwawienia, optymalnym rozwiązaniem jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym i ustawienie schematu leków, który najlepiej zabezpieczy pacjenta przed nadmiernym krwawieniem.
Zabieg stomatologiczny a Cukrzyca
O wpływie cukrzycy na leczenie u dentysty piszemy szerzej w artykule „Leczenie zębów przy cukrzycy”. Najważniejsza w przypadku tej choroby jest kontrola poziomu glukozy we krwi w trakcie i po zabiegu. Pacjent musi zatem dostosować przyjmowanie insuliny i innych leków przeciwcukrzycowych do czasu zabiegu, związanej z tym przerwy w przyjmowaniu posiłków i w aktywności fizycznej. Stomatolog musi także uważnie kontrolować tętno, oddech oraz ciśnienie pacjenta i zachować czujność pod kątem wystąpienia objawów hipoglikemii (niedocukrzenia) w trakcie zabiegu. Istotnym zagadnieniem przy cukrzycy jest także ograniczenie ryzyka krwawienia oraz infekcji.
O jakich chorobach trzeba poinformować dentystę?
Nie ma takich chorób, które można zataić przed dentystą bez ryzyka problemów. Należy bardzo poważnie potraktować prośbę o wypełnienie ankiety zdrowotnej przy pierwszej wizycie, a potem uzupełniać te informacje, jeśli pojawią się u pacjenta nowe schorzenia. W ten sposób chronimy swoje zdrowie, a nawet życie.
Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski
W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się periodontologią, chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.