Przejdź do treści

Leczenie zębów przy cukrzycy

Leczenie zębów przy próchnicy

Jak wygląda wizyta u dentysty przy cukrzycy? Jak się należy przygotować? Jakie środki ostrożności są konieczne ze strony stomatologa? Informacje w poniższym artykule.

Osoby cierpiące na cukrzycę muszą poinformować o tym stomatologa przed zabiegiem. Należy o tym pamiętać nie tylko, gdy dostajemy ankietę przed rejestracją w gabinecie przed pierwszą wizytą. Jeśli nasza sytuacja zdrowotna zmieniła się i stwierdzono u nas cukrzycę trzeba o tym poinformować stomatologa. Brak takiej informacji może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia pacjenta.

 

Jak wygląda leczenie zębów przy cukrzycy?

Pacjenci z cukrzycą powinni konsultować się z dentystą odpowiednio wcześnie, aby skoordynować odpowiednio przyjmowanie insuliny krótko oraz długo działającej a także innych leków przeciwcukrzycowych, mających wpływ na poziom glukozy we krwi. To bardzo ważne, ponieważ po zabiegu stomatologicznym często pacjenci nie mogą przez pewien czas spożywać posiłków. Szczególnie długotrwałe ograniczenia występują po zabiegach chirurgicznych, ale nawet w przypadku wypełnień, zalecana jest powstrzymanie się od spożywania pokarmów przez pewien czas. Pacjenci muszą do tego dostosować dawki insuliny i innych leków, aby nie przyjąć ich zbyt dużych dawek przed okresem, w którym nie będą jeść i nie będą aktywni fizycznie.

 

Szczególne środki ostrożności u dentysty w przypadku pacjentów z cukrzycą

Dentysta nie podejmie się zabiegu, jeśli pacjent zgłosi się z nieuregulowanym poziomem glukozy we krwi. W takim wypadku, wizyta zostanie przełożona. Zarówno u pacjentów z cukrzycą insulinozależną, jak i nieinsulinozależną dentyści preferują wykonywanie zabiegów w godzinach porannych oraz starają się przeprowadzić je w możliwie najkrótszym czasie. Leczenie zębów przy cukrzycy wymaga też od stomatologa monitorowania tętna i oddechu pacjenta przed, w trakcie i po zabiegu.

Pacjent z cukrzycą może też spodziewać się, że dentysta będzie starał się z nim utrzymywać ciągły kontakt werbalny, co ułatwia rozpoznanie ewentualnych objawów hipoglikemii (niedocukrzenia – czyli zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi). Z tych samych powodów stomatolog będzie unikał nadmiernej sedacji, a zatem zastosuje minimalną dawkę środków znieczulających wystarczającą do uśmierzenia bólu u pacjenta podczas zabiegu.  

 

Gojenie się ran po zabiegu u stomatologa przy cukrzycy

U pacjentów z niewłaściwie leczoną cukrzycą może występować zwiększona podatność na infekcje. W przypadku zaś każdego pacjenta cukrzycowego, jeśli pojawi się infekcja, może być ona trudniejsza do opanowania. Dlatego też dentysta musi bezwzględnie wiedzieć o tej chorobie. Przy wielu zabiegach stomatologicznych mamy do czynienia z naruszeniem tkanek i krwawieniem. Ryzyko infekcji i opóźnionego gojenia ran rośnie w przypadku wysokiego poziomu cukru we krwi, dlatego też kluczowa jest kontrola cukru przed i po zabiegu. Część dentystów w przypadku pacjentów z cukrzycą po zabiegach chirurgicznych stosuje profilaktycznie antybiotyki – nie jest to jednak reguła.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, stomatolog będzie się także konsultował z lekarzem diabetologiem, który prowadzi leczenie pacjenta chorującego na cukrzycę.

Pacjenci stomatologiczni, którzy cierpią na cukrzycę mogą mieć wykonywane skutecznie zabiegi, jednak wymaga to dokładnego poinformowania dentysty o chorobie oraz przyjmowanych dawkach leków.

 

Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się periodontologią, chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

Call Now Button