Przejdź do treści

Suchy zębodół: przyczyny, objawy i leczenie

leczenie suchego zębodołu

Suchy zębodół jest powikłaniem po usunięciu zęba. Najczęściej występuje w przypadku zębów trzonowych, a szczególnie ósemek. Powikłanie to polega na zapaleniu ścian zębodołu, czyli pustej przestrzeni po usuniętym zębie. Jak wygląda leczenie suchego zębodołu? 

Z suchym zębodołem mamy do czynienia, gdy w przestrzeni po wyrwanym zębie brak skrzepu, chroniącego zębodół i umożliwiającego prawidłowy proces gojenia. Pacjenta odczuwa silny ból, a często także nieprzyjemny posmak w ustach. To efekt rozwijającego się stanu zapalnego i odsłonięcia wrażliwych tkanek.

Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Czy można się w 100% uchronić przed powstaniem suchego zębodołu? Na czym  leczenie suchego zębodołu?  

 

Objawy suchego zębodołu

Suchy zębodół charakteryzuje się nasilonym bólem, który pojawia się zazwyczaj w ciągu 2-4 dni po zabiegu usunięcia zęba. Ból ten może promieniować aż do ucha, skroni albo oka po stronie usuniętego zęba. Gdy pacjent zajrzy do ust, w miejscu wyrwanego zęba może zobaczyć pusty zębodół, bez skrzepu krwi. Widoczna może być odsłonięta kość oraz martwe tkanki, które mogą mieć szary lub szaro-żółty odcień. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemny smak w ustach, połączony często także z nieprzyjemnym zapachem. Spowodowane są one rozpadem martwiczym tkanek, które normalnie byłyby okryte skrzepem. Do powstawania nieprzyjemnego zapachu i smaku może też przyczyniać się rozkład resztek pokarmowych, gromadzących się w zębodole. W miejscu po wyrwanym zębie pojawia się obrzęk, jest ono też źródłem bólu.
Jeśli zwlekamy ze zgłoszeniem się do stomatologa, w suchym zębodole może rozwinąć się infekcja bakteryjna, co może być przyczyną gorączki i pojawienia się ropnej wydzieliny.

 

Przyczyny powstawania suchego zębodołu

Do powstania suchego zębodołu dochodzi, gdy skrzep krwi, który powinien powstać po ekstrakcji zęba, nie formuje się prawidłowo, zostaje wypłukany lub wypadnie, np. na skutek wyssania.
Co zwiększa ryzyko powstania suchego zębodołu po usunięciu zęba?

  • Palenie tytoniu
    Nikotyna zaburza proces gojenia tkanek oraz zmniejsza dopływ krwi do zębodołu –  a zatem palacze są ogólnie bardziej narażeni na rozwój suchego zębodołu. Jeśli jednak zgodnie z zaleceniami stomatologa nie zrezygnują z palenia w pierwszych dniach po usunięcia zęba, jeszcze bardziej zwiększają ryzyko wystąpienia tego powikłania.  Substancje smoliste i inne toksyny zawarte w dymie papierosowym mogą drażnić tkanki jamy ustnej, co wpływa negatywnie na gojenie rany. Dodatkowo siły powstające w jamie ustnej przy zasysaniu dymu („zaciąganiu się” papierosem) mogą spowodować wyssanie skrzepu z zębodołu.
  • Zbyt intensywne płukanie jamy ustnej po zabiegu
    Intensywne płukanie jamy ustnej może spowodować rozmycie i wypłukanie skrzepu krwi. Dodatkowo należy unikać też ssanie miejsca po ekstrakcji, dotykania, uciskania i wszystkiego co może przyczynić się do wypadnięcia skrzepu. W zakresie higieny jamy ustnej po usunięciu zęba należy precyzyjnie realizować zalecenia lekarza dentysty.
  • Złe odżywianie i problemy ogólnoustrojowe – czynniki ogólnoustrojowe, takie jak osłabiona odporność, niedobory witamin i minerałów, również mogą opóźniać proces gojenia.
  • Skomplikowane zabiegi usunięcia zęba zwiększają ryzyko powstania dużych uszkodzeń tkanek. Np. jeśli podczas zabiegu ekstrakcji dojdzie do złamania korzenia, konieczne może być usuwanie fragmentów kości, aby wydobyć wszystkie pozostałości zęba. Duże uszkodzenia tkanek i zniszczenie naczyń krwionośnych mogą utrudniać uformowanie się stabilnego skrzepu i gojenie się rany.

 

Leczenie suchego zębodołu – jak może pomóc nam stomatolog?

Leczenie suchego zębodołu przez chirurga stomatologa ma na celu przede wszystkim:

  • zmniejszenie bólu i obrzęku,
  • zapobieganie infekcjom,
  • przyspieszenie procesu gojenia poprzez utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oraz stymulację odnowy tkanek.

Stomatolog może zastosować m.in:

  • Płukanie zębodołu
    Stomatolog oczyszcza miejsce po ekstrakcji z resztek pokarmu i bakterii.
  • Aplikację środków leczniczych do zębodołu
    Stosowane są preparaty nawilżające, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, które pomagają w regeneracji tkanek i uśmierzeniu bólu.
  • Opatrunek leczniczy
    Jego rolą jest osłonięcie gojącego się zębodołu przed podrażnieniami i zanieczyszczeniem.
  • Antybiotykoterapię
    Użycie antybiotyków może być konieczne w przypadku wtórnych infekcji.

 

Jak wygląda zagojony zębodół?

Jeśli leczenie będzie skuteczne, zagojony zębodół pokryje się nową tkanką dziąsłową, czyli błoną śluzową jamy ustnej. W głębszych warstwach zębodołu stopniowo uformuje się nowa tkanka kostna, która zastępuje utraconą kość po wyrwanym zębie.

W leczeniu suchego zębodołu dużą rolę gra szybkie zgłoszenie się do stomatologa, gdy tylko stwierdzimy problem lub zaczniemy podejrzewać jego wystąpienie. Nie warto czekać zbyt długo, bo jeśli skrzep wypadł, ból zacznie się nasilać. im szybciej stomatolog zdiagnozuje i zacznie leczyć suchy zębodół, tym mniejsze ryzyko powikłań i tym szybsze ustąpienie objawów bólowych. Wczesna interwencja może także zapobiec rozwojowi wtórnych infekcji, które mogą wydłużyć czas gojenia i skomplikować proces leczenia.

Foto tytułowe: Freepik

.

 

Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się periodontologią, chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

Call Now Button