Przed zajściem w ciążę każda kobieta powinna dokładnie zbadać zęby. Trzeba się upewnić, że w jej przypadku nie będzie konieczne leczenie kanałowe ani inne zabiegi stomatologiczne (czyszczenie z kamienia, leczenie próchnicy, usunięcie zęba, który nie nadaje się do leczenia). Leczenie kanałowe w ciąży może wiązać się z pewnymi trudnościami.
Jeśli już jesteś w ciąży, a zwoje żeby nie są zdrowe zaleca się badanie stomatologiczne w pierwszym trymestrze, a podjęcie leczenia najbezpieczniejsze będzie w drugim trymestrze ciąży.
Leczenie kanałowe w ciąży
Leczenie kanałowe jest u ciężarnych bardzo utrudnione, ponieważ zwykle wiąże się ze stosowaniem znieczulenia oraz koniecznością wykonania zdjęć RTG. Zdjęcie RTG przy leczeniu kanałowym jest niezbędnym narzędziem diagnostycznym. Dzięki niemu lekarz może ocenić kształt i ilość kanałów - w zależności od tego dobiera narzędzia, wiec minimalizuje wystąpienie powikłań, takich jak np. złamanie narzędzia, pominięcie dodatkowych kanałów. Po zakończonym leczeniu, bazując na wykonanym zdjęciu RTG już z wypełnionymi kanałami, dentysta może ocenić prawidłowość leczenia. Będzie w stanie np. sprawdzić, czy kanał jest wypełniony na całej długości. Bez zdjęcia RTG (prześwietlenia zęba) nie można uznać leczenia kanałowego za zakończone. W ciąży nie wykonujemy zdjęć RTG. Jeśli zajdzie potrzeba leczenia kanałowego w ciąży, lekarz bez zdjęcia oczyści kanały i zabezpieczy je - wypełniając tymczasowo, aby przez kolejne miesiące młoda mama mogła zachować ząb. A już po porodzie ostatecznie wypełni kanały i wtedy wykona zdjęcie RTG. Zdjęcia RTG możemy bezpiecznie wykonywać u karmiących, nie maja one wtedy żadnego wpływu na dziecko.
Znieczulenie przy leczeniu kanałowym
Gdy lekarz prowadzi leczenie kanałowe, przed przystąpieniem do oczyszczania kanałów z objętej stanem zapalnym miazgi, podaje pacjentowi znieczulenie. To również stanowi problem, jeśli chodzi o leczenie kanałowe w ciąży. Podanie nieodpowiednich środków znieczulających rodzi ryzyko oddziaływania na płód. Jeśli zajdzie konieczność lekarz dobierze właściwy środek znieczulający przed leczeniem.
Szczególnym ryzykiem jest obarczone podawanie środków znieczulających kobietom w początkowym okresie ciąży. Głównie chodzi o pierwszy trymestr oraz sam koniec, tuż przed porodem. W pierwszym przypadku bardzo trudno jest ocenić wpływ znieczulenia na kształtowanie się organów dziecka. Najmniejsze zakłócenie tego procesu może mieć tragiczne skutki. Dlatego kobiety w pierwszym trymestrze unikają w miarę możliwości wszelkich środków farmakologicznych, stresów, chorób i zabiegów – a zatem wszystkiego, co może wpłynąć w jakikolwiek negatywny sposób na funkcjonowanie ich organizmu.
W drugim przypadku – jeśli chodzi o końcowy etap ciąży, niektóre środki znieczulające mogą wywoływać skurcze macicy i przyspieszyć poród. Na szczęście są już środku o składzie, który minimalizuje ryzyko przedwczesnego porodu.
Leczenie kanałowe Grójec, ul. Zdrojowa 13a/2a. Planujesz ciążę? Sprawdź, czy nie będzie u Ciebie w najbliższym czasie konieczne leczenie kanałowe lub w ogóle leczenie w znieczuleniu.
Co zrobi dentysta, gdy leczenie kanałowe będzie konieczne?
Jeśli po zbadaniu kobiety w ciąży lekarz stwierdzi, że leczenie kanałowe jest konieczne, w większości przypadków je zaleci. Dlaczego? Brak leczenia kanałowego, czyli utrzymywanie w organizmie stanu zapalnego może prowadzić nawet do ogólnego zakażenia organizmu – czyli sepsy. Leczenie kanałowe będzie trzeba przeprowadzić dwuetapowo. W ciąży zostanie wyczyszczony kanał, dzięki czemu usunięty będzie stan zapalny. Dentysta wypełni kanał i tymczasowo odbuduje ząb (żeby się pokruszył). Po porodzie wykonany zostanie drugi etap leczenia kanałowego tj. wypełnienie kanału i wykonanie prześwietlenia w celu oceny prawidłowości wypełnienia kanału.
Nowoczesne znieczulenie w leczeniu kanałowym
Dentyści mają dziś znacznie szerszy niż dawniej arsenał środków znieczulających. Mogą wybrać takie, które nie zawierają adrenaliny, dzięki czemu nie wywołują skurczy macicy. Mogą też dobrać znieczulenie, które w sporym stopniu ulega rozkładowi we krwi kobiety – a to pozwala uniknąć sytuacji, gdy duża dawka środka dociera do wątroby.
Wnioski? Przed zajściem w ciążę każda kobieta powinna bardzo dokładnie zbadać swoje zęby. Jeśli tego nie zrobi sytuacja nie jest beznadziejna, ale w pierwszym trymestrze należy zgłosić się na badanie stomatologiczne (przegląd) a w drugim trymestrze kontynuować zalecone leczenie. Będzie to postępowanie najbezpieczniejsze dla dziecka. Nie warto ryzykować bólem i stanem zapalnym zębów w ciąży, bo bardzo źle wpływa to na rozwój i zdrowie maluszka.
Foto tytułowe: Frank de Klelne: Flickr
(3 votes, average: 3,67 out of 5)Autor: lek. dent. Agnieszka Tryzna-Chełstowska
W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor specjalizuje się w leczeniu kanałowym pod mikroskopem, protetyką, stomatologią zachowawczą.