Przejdź do treści

Leczenie kanałowe czy usunięcie zęba i wstawienie implantu? Co jest korzystniejsze?

leczenie kanałowe czy implant

Leczenie kanałowe pozwala zachować nawet silnie zniszczone zęby. Jednak między możliwością uratowania zębów z zaawansowaną infekcją miazgi a koniecznością ich usunięcia przebiega często bardzo cienka granica. Jej przekroczenie zmienia koszty jakie trzeba ponieść, aby w uzębieniu nie pozostała luka. Różnica dotyczy też ilości wizyt u dentysty i łącznego czasu trwania wszystkich koniecznych zabiegów.

Jeśli ząb można uratować, stomatolog zaproponuje nam leczenie kanałowe i odbudowę protetyczną zęba. Ponieważ technika stomatologiczna czyni szybkie postępy, leczenie kanałowe wykonywane współcześnie pozwala nam liczyć na to, że wyleczony ząb pozostanie w jamie ustnej przez wiele lat. Gdy ząb jest jednak bardzo zniszczony i zachodzi duże ryzyko, że leczenie nie będzie skuteczne a infekcja wróci, stomatolog może doradzić ekstrakcję zęba. Jak te decyzje wpływają na koszty i czas leczenia?

 

Leczenie kanałowe – co wpływa na jego koszty?

Leczenie kanałowe to proces, który pozwala na zachowanie własnego zęba, nawet jeśli jest on poważnie zniszczony. Stomatolog otwiera ząb, usuwa zainfekowaną miazgę i dokładnie oczyszcza kanały. Następnie wypełnia je gutaperką (to sprawdzony i najczęściej stosowany obecnie materiał do tego celu), a koronę zęba odbudowuje. Może tego dokonać za pomocą korony protetycznej lub wypełnienia.

Co wpływa na koszty leczenia kanałowego?
a) Stopień zniszczenia zęba i rozległość infekcji. Zapalenie miazgi może w cięższych przypadkach objąć także tkanki okołowierzchołkowe, a nawet dalsze obszary kości poniżej wierzchołka, powodując powstawanie torbieli i ropni oraz zapalenie kości.
b) Wybrany sposób odbudowy zęba po leczeniu kanałowym. Wypełnienie jest tańsze niż korona, ale jest to też w większości przypadków rozwiązanie gorsze – a jego skuteczność jest tym mniejsza, im większa utrata tkanek zęba.

Procedura leczenia kanałowego i odbudowy protetycznej zęba może wydawać się skomplikowana i kosztowna w porównaniu z leczeniem mniej uszkodzonych zębów. Jednak w dłuższej perspektywie jest często tańsza i mniej ryzykowna niż usunięcie zęba oraz zastąpienie go implantem z koroną lub wykonanie mostu protetycznego.

 

Usunięcie zęba – co to oznacza dla pacjenta?

Jeśli zdecydujemy się na usunięcie zęba, konieczne będzie uzupełnienie powstałej luki. Jeśli tego nie zrobimy, możemy odczuć negatywne konsekwencje zaniechania. Mogą to być m.in:

  • deformacja zgryzu, na skutek przesunięcia się zębów sąsiadujących z luką w uzębieniu,
  • zanik kości w miejscu po wyrwanym zębie, do czego dochodzi na skutek braku oddziaływania na nią sił żucia,
  • zmiana rysów twarzy wynikająca z ubytku kości i zmian zgryzu,
  • przemieszczenie się zęba przeciwstawnego. Jeśli stracimy np. dolną, prawą szóstkę, górna prawa szóstka może się optycznie „wydłużyć”. Nie jest to jednak faktyczne wydłużenie zęba, ale jego przesunięcie w płaszczyźniw pionowej w kierunku luki w przeciwstawnym łuku zębowym. Może to doprowadzić do osłabienia przemieszczającego się zęba i zaburzeń zgryzu.

Podstawowymi metodami zapełniania luki po wyrwanych zębach są implanty z koroną lub mosty protetyczne. W przypadku implantów działanie obejmuje kilka etapów:

  1. Usunięcie zęba.
  2. Proces gojenia się miejsca po usunięciu (pełne wygojenie, pozwalające dentyście działać dalej może trwać nawet kilka miesięcy).
  3. Wszczepienie implantu.
  4. Okres gojenia i integracji implantu z kością (osteointegracja), który może potrwać do kilku miesięcy.
  5. Wykonanie korony na implancie.


Koszty i czas leczenia – porównanie

  • Leczenie kanałowe: Kosztuje mniej niż implanty czy mosty i zwykle wymaga krótszego czasu leczenia. Nawet uwzględniając odbudowę w postaci korony, leczenie kanałowe jest bardziej ekonomiczną opcją.
  • Ekstrakcja i odbudowa: Koszty implantów i mostów są znacząco wyższe, ponieważ obejmują zarówno skomplikowane procedury chirurgiczne, jak i zaawansowane materiały protetyczne.

Jeśli ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego,  jest zazwyczaj bardziej opłacalne i mniej czasochłonne niż ekstrakcja i protetyczna odbudowa zęba. To także zabieg obarczony mniejszym ryzykiem niż wszczepienie implantu. Jeśli tylko istnieje możliwość uratowania zęba, warto rozważyć tę opcję przed podjęciem decyzji o jego usunięciu.

 

Foto tytułowe: Freepik

.

Szymon Chełstowski

Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski

W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się periodontologią, chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.

Call Now Button