Przejdź do treści

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Artykuł zewnętrzny

Brakujące uzębienie to zawsze ogromny problem natury estetycznej, gdyż odbiera pewność siebie w sytuacjach zarówno zawodowych, jak i towarzyskich. Na szczęście istnieje prosty sposób na odzyskanie idealnego uśmiechu. Otóż wystarczy udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego i poprosić dentystę o odpowiednią protezę zębową.

 

Uzupełnienia ruchome oraz stałe

W kategorii protez mamy do czynienia z dwoma różnymi rozwiązaniami. Osoby dysponujące ograniczonymi możliwościami finansowymi lub potrzebujące zabezpieczenia na okres przejściowy mogą z powodzeniem wybrać uzupełnienie ruchome. Pozwala ono na swobodne wyjmowanie z jamy ustnej, co niekiedy okazuje się wyjątkowo wygodne. Niestety jednocześnie stwarza kłopoty z wymową na początkowym etapie noszenia, nie zapewnia optymalnej swobody żucia pokarmów i wykazuje tendencję do przemieszczania. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj materiał wykonania i zastosowane udogodnienia technologiczne. Rozsądną alternatywę stanowi uzupełnienie stałe, którego ze względu na przytwierdzenie do kości albo innych zębów użytkownik nie jest w stanie założyć ani wyjąć samodzielnie. Gwarantuje ono w pełni komfortowe spożywanie posiłków, a co najważniejsze zapobiega nieestetycznym zmianom rysów twarzy.

Nie jesteśmy skazani na akryl

Protezy ruchome dzielimy przede wszystkim pod kątem tworzywa wykorzystanego w procesie produkcji. Najtańsze są modele akrylowe, które całkiem nieźle imitują naturalne uzębienie i dobrze przylegają do jamy ustnej, ale wymagają stosunkowo długiego okresu adaptacji. Z kolei egzemplarze z akronu i nylonu charakteryzują się znacznie większą elastycznością oraz mniejszą wagą, co eliminuje ryzyko ścierania szkliwa. Dlatego systematycznie wypierają akrylowe odpowiedniki. Na uwagę zasługują też z pewnością uzupełnienia acetalowe, wykazujące ponadprzeciętną odporność na zginanie czy łamanie. Ich dodatkową zaletą jest nieuciskanie nawet w minimalnym stopniu śluzówki. Warto jeszcze wspomnieć o specjalistycznych protezach overtdenture, zwanych inaczej kombinowanymi. Zawierają one w swojej konstrukcji element retencyjny w postaci zatrzasku, magnesu, belki, ewentualnie korony teleskopowej. W rezultacie doskonale utrzymują się na zębach.

Maksymalny komfort na wyciągnięcie ręki

Jeśli chodzi o uzupełnienia stałe, to od wielu lat prym wiodą korony, ponieważ wiernie odtwarzają anatomiczną strukturę zębów przy zachowaniu zdrowego korzenia. Przeważnie wykonuje się je z wytrzymałej porcelany na podbudowie metalowej, choć można spotkać wersje pełnoceramiczne i pełnocyrkonowe. Kilka koron zlokalizowanych obok siebie określanych jest mianem mostu protetycznego. Do odbudowy przednich jedynek, dwójek i trójek służą natomiast implanty tytanowe, obejmujące trzy części – śrubę wkręcaną w kość, łącznik oraz zewnętrzny element wizualny. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent odzyskuje nie tylko piękny uśmiech, ale również utracone funkcje żucia. W tym przypadku nie ma konieczności szlifowania szkliwa. Ostatnim rodzajem protez stałych są licówki, czyli cieniutkie płytki przyklejane bezpośrednio na powierzchnię zębów w celu szybkiej poprawy ich wyglądu.

Na maksymalny komfort możesz liczyć dzięki gabinetowi stomatologicznemu w Warszawie: https://hippolit.pl/

Call Now Button