Artykuł Partnera
Sedacja wziewna jest bezpiecznym i skutecznym sposobem postępowania z lękliwymi pacjentami w gabinecie stomatologicznym. Stanowi jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod uspokajających. Z tego względu cieszy się coraz większą popularnością wśród dentystów. Sprawdź, na czym dokładnie polega sedacja wziewna oraz co powinieneś o niej wiedzieć.
Jakie są zastosowania sedacji wziewnej u dentysty?
Sedacja wziewna znajduje zastosowanie podczas zabiegów stomatologicznych, które wywołują nadmierny lęk u pacjenta. Pomaga pokonać strach przed dentystą zarówno u młodszych, jak i starszych osób. Czasem wspomaga mocne znieczulenia podczas skomplikowanych procedur – na przykład usunięcia zęba. Sedacja wziewna polega na podaniu podtlenku azotu i łagodnego opioidu (zwykle fentanylu) za pomocą nebulizatora. Nie wymaga użycia igieł, dlatego sprawdza się doskonale w leczeniu ludzi zaniepokojonych osób.
Sedacja wziewna u dzieci
Czy istnieją korzyści z sedacji u najmłodszych pacjentów? Tak, sedacja wziewna zdaje egzamin u dzieci w każdym wieku i gwarantuje wymierne korzyści. Gdy dzieci odczuwają lęk przed dentystą, może to mieć negatywny wpływ na całą rodzinę. Dzieci przerażone wizytą u dentysty często potrzebują częstszych i dłuższych wizyt u stomatologa. Tym samym pojawia się zwiększony niepokój, bolesne leczenie, a w konsekwencji wyższe koszty.
Czy sedacja wziewna jest bezpieczna u dzieci?
– Badania wykazują, że sedacja wziewna jest bezpieczna dla dzieci, jeśli jest podawana przez wykwalifikowanego dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Dentyści dbają o to, aby dzieci otrzymywały mniejszą dawkę leku niż dorośli. Ponadto ściśle monitorują stan małych pacjentów – tiwerdzi stomatolog z gabinetu Dorodent (https://dorodent.com.pl).
Sedacja wziewna u dorosłych
Czy sedacja jest skuteczna u osób dorosłych? Tak. Aż jeden na czterech dorosłych pacjentów ma jakąś formę lęku stomatologicznego, a sedacja wziewna pomaga znacznie go ograniczyć. W przypadku ludzi pełnoletnich dla uzyskania pożądanych efektów konieczne okazują się tylko wyższe dawki gazu rozweselającego.
Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?
Dla większości pacjentów sedacja wziewna stanowi bezpieczny sposób zniwelowania lęku. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że istnieją pewne efekty uboczne i przeciwwskazania. Negatywne konsekwencje mogą obejmować nudności, wymioty czy suchość w ustach. Nudności zmniejszysz poprzez spożycie posiłku przed wizytą. Warto też pić dużą ilość wody, aby zachować odpowiednie nawodnienie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia suchości w ustach.
Natomiast o jakich przeciwwskazaniach do sedacji wziewnej należy pamiętać? Nie powinieneś stosować sedacji wziewnej, jeśli cierpisz na bezdech, masz upośledzony układ oddechowy lub osoby przyjmujące leki stwarzające zagrożenie po obniżeniu ciśnienia krwi. Zaleca się również unikanie tej metody u ludzi miewających poważne problemy z sercem – podobnie w przypadku ciężarnych kobiet.