Leczenie reendo – kiedy przeprowadza się powtórne leczenie kanałowe?
Co to jest leczenie reendo (reendodontyczne)? W jakich przypadkach możliwe jest powtórne leczenie kanałowe, a kiedy nie można go już przeprowadzić?
Leczenie reendo wykonuje się przede wszystkim u pacjentów, którzy odczuwają dolegliwości bólowe w zębach leczonych wcześniej kanałowo. Najczęściej drugie leczenie kanałowe jest potrzebne jeśli w pierwszym leczeniu kanałowym:
- nie zostały do końca wypełnione kanały,
- kanały zostały wypełnione niedokładnie,
- w kanale zostało złamane narzędzie stomatologiczne, które znalazło się tam w początkowej fazie zabiegu leczenia kanałowego i powstaje zagrożenie, że w związku z tym kanał może być zanieczyszczony,
- u pacjenta mamy do czynienia z niezagojonymi zmianami okołowierzchołkowymi.
Leczenie reendo to prawdziwie ostatnia szansa na uratowanie naturalnego zęba, który zawsze stanowi najdoskonalszy implant, nawet jesli jest już pozbawiony miazgi. Takiego leczenia nie można przeprowadzić, jeśli ząb jest głęboko złamany, pęknięty pionowo lub zbyt silnie zniszczony przez próchnicę. Nie będzie wtedy możliwe odbudowanie jego korony. Szanse na udane przeprowadzenie zabiegu reendo znacznie zwiększa zastosowanie przez stomatologa mikroskopu zabiegowego.
Więcej informacji na temat leczenia powtórnego leczenia kanałowego pod mikroskopem w gabinecie Twój Dentysta Grójec: Reendo – powtórne leczenie kanałowe
Więcej o leczeniu kanałowym w artykułach:
- Leczenie kanałowe – krótkie kompendium
- Leczenie kanałowe – powikłania
- Odbudowa zębów po leczeniu kanałowym
Zobacz inne filmy:
Wszystkie filmy