Przejdź do treści

Czy RTG zęba jest bezpieczne?

YouTube player

Czy RTG zęba jest bezpieczne? Jaka to dawka promieniowania? 

Pacjenci często pytają, czy RTG zęba jest bezpieczne. Wynika to z obawy o przyjęcie zbyt dużej dawki promieniowania. Na szczęście we współczesnej stomatologii zdjęcia RTG są wykonywane w taki sposób, że nie trzeba ich się obawiać.

Najniższe dawki promieniowania pozwalają w stomatologii uzyskiwać aparaty cyfrowe. Dają one dentyście możliwość obejrzenia zęba na ekranie komputera. Dawka promieniowania w przypadku urządzeń cyfrowych jest nawet do 90% mniejsza niż w przypadku zdjęć RTG wywoływanych na kliszy. Małe zdjęcia zębowe wymagają przyjęcia dawki promieniowania porównywalnej z tą, z którą mamy do czynienia zjadając 4 banany. Pantomogram – czyli zdjęcie wszystkich zębów, daje taką dawkę promieniowania, jaką przyjmujemy podczas godziny lotu samolotem.

Zdjęcia RTG są bardzo ważne dla dentystów, ponieważ pozwalają zaplanować optymalnie leczenie. Stomatolog widzi dobrze stan uszkodzenia zębów. Ocena tylko na podstawie badania wzrokowego może być zawodna, bo ubytki często znajdują się w przestrzeniach międzyzębowych. RTG pozwala też zbadać prawidłowość wypełnienie kanałów w zębach, które były wcześniej leczone kanałowo. Tego także nie da się zrobić bez RTG.

Ważnym wyposażeniem gabinetów stomatologicznych są ołowiane fartuchy ochronne dla pacjentów, które pozwalają zredukować dawkę przyjmowanego promieniowania.

Jaka jest różnica między RTG punktowym, a pantomogramicznym i cefalometrycznym? Jak przebiega badanie RTG w gabinecie stomatologicznym? W jakich jednostkach mierzy się promieniowanie? Więcej na temat RTG zębów na stronie RTG zęba – kiedy się je wykonuje?

 

Zobacz inne filmy:


Wszystkie filmy

Call Now Button