Przejdź do treści

Wizyta kontrolna u dentysty przed planowaną ciążą – dlaczego jest konieczna?

YouTube player

Dlaczego kobiety planujące ciążę powinny dokładnie skontrolować stan uzębienia? 

Kobiety, które planują zajście w ciążę, powinny koniecznie odwiedzić dentystę, aby skontrolować stan uzębienia. W okresie ciąży leczenie może być utrudnione. A z kolei nieleczone stany zapalne w jamie ustnej są bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Kontrola zębów przed ciążą to możliwość wyleczenia wszystkich zębów wymagających interwencji stomatologa. W trakcie ciąży, ze względu na zdrowie dziecka i matki, takie leczenie będzie utrudnione.

Wiele kobiet zastanawia się, czy przyjmowanie znieczulenia przez kobiety w ciąży jest niebezpieczne dla nich i dla dziecka. Dziś lekarze dentyści mogą dobrać takie środki znieczulające dla ciężarnych, jednak mimo to lepiej przeprowadzić skrupulatną kontrolę zębów przed zajściem w ciążę i wyleczyć wszystkie zęby. Wizyta u dentysty oraz ból zębów powodują stres, którego w ciąży szczególnie należy unikać.

Czy w ciąży lepiej nie leczyć zębów?

W ciąży należy unikać leczenia kanałowego, które wiąże się nie tylko z podaniem środków znieczulających, ale także z wykonaniem RTG zęba. A tego szczególnie nie zaleca się ciężarnym. Brak możliwości wykonania RTG zęba znacząco utrudnia leczenie kanałowe i może przyczynić się do jego mniejszej skuteczności. Jeśli pojawi się konieczność leczenia kanałowego i podania znieczulenia, lekarz dobierze odpowiednie środki i przeprowadzi zabieg. Dlaczego? Ponieważ stan zapalny wpływa na zdrowie matki i dziecka znacznie gorzej niż podjęte leczenie.

Aby uniknąć wszelkich problemów najlepiej przed zajściem w ciążę udać się do dentysty i wyleczyć oraz skontrolować dokładnie wszystkie zęby wykonując pantomogram. Należy w razie konieczności przeprowadzić leczenie kanałowe wszystkich wymagających tego zębów, a także usunąć wszystkie zęby, które nie rokują na wyleczenie.

Kobieta planująca ciążę może też uzyskać od stomatologa zalecenia na temat higieny zębów. Stomatolog pomoże wybrać bezpieczną pastę oraz szczoteczki i inne przybory. W ciąży wszelkie stany zapalne w jamie ustnej ulegają na ogół zaostrzeniu, dlatego wcześniejsza konsultacja stomatologiczna może zaoszczędzić pacjentkom wielu potencjalnych problemów.

Więcej informacji na temat leczenia zębów w ciąży, można znaleźć na stronie Leczenie kanałowe u kobiet w ciąży

Zobacz inne filmy:


Wszystkie filmy

Call Now Button