Przejdź do treści

Krwawienie dziąseł – co je powoduje i jak się je leczy?

Krwawienie dziąseł to częsty problem. Zwykle problem ujawnia się podczas szczotkowania. Dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte i bolą. Jakie są tego przyczyny przyczyny?

YouTube player

 

Krwawienie z dziąseł dotyka wielu pacjentów i może mieć zróżnicowane przyczyny. Dziąsła są wtedy podrażnione, zaczerwienione, opuchnięte i wrażliwe na dotyk. Najczęściej krwawienie pojawia się podczas szczotkowania zębów lub spożywania twardych pokarmów. W niektórych przypadkach jednak, dziąsła krwawią też samoistnie.

Jakie przyczyny ma krwawienie dziąseł?

Najczęstszą przyczyną krwawienia z dziąseł jest płytka nazębna – czyli bakterie oraz produkty ich przemiany materii oraz resztki pokarmowe. Zaleganiu płytki nazębnej sprzyjają błędy w zakresie higieny jamy ustnej: zbyt krótkie mycie zębów, nieprawidłowa i przez to nieskuteczna technika szczotkowania a także nieużywanie nici stomatologicznej lub szczoteczek międzyzębowych. Wiele osób ma też problem z nadmiernym odkładaniem się płytki, czemu sprzyjają ubytki w zębach, źle wykonane wypełnienia oraz uzupełnienia protetyczne, a także aparaty ortodontyczne. Negatywną rolę odgrywają też wady zgryzu, szczególnie stłoczenie zębów.

Co stosować na krwawiące dziąsła?

W przypadku krwawienia z dziąseł możemy używać specjalnych past – występują one w wersji z fluorem i bez fluoru. Zawsze w przypadku wystąpienia tego problemu należy udać się do stomatologa, aby stwierdzić czy dolegliwość ma związek tylko z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Przyczyną krwawienia dziąseł mogą być też choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca i białaczka. Negatywną rolę odgrywają też niedobory żywieniowe. Zaniedbanie krwawiących dziąseł może spowodować zaostrzenie się schorzenia i przejście zapalenia dziąseł w zapalenie przyzębia, czyli paradontozę. To schorzenie może prowadzić do rozchwiania zębów oraz ich utraty.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem:  Jakie przybory do higieny jamy ustnej pozwalają skutecznie wyczyścić zęby?

Zobacz inne filmy:


Wszystkie filmy

Call Now Button