Jak powstaje próchnica? Skąd się biorą dziury w zębach?
Jak powstaje próchnica? Kiedy najłatwiej się rozwija? Próchnica to choroba bakteryjna zębów. Prowadzi do odwapnienia, rozmiękczenia, a następnie rozpadu tkanek zębów. Bakterie i ich produkty przemiany materii są przyczyną powstawania płytki nazębnej. Aby nie dopuścić do jej powstawania należy regularnie czyścić oraz nitkować zęby. Warto też regularnie poddawać się zabiegowi usuwania kamienia nazębnego.
Powstawanie próchnicy: cukier, podatna powierzchnia i upływający czas
Pożywieniem dla bakterii jest cukier. Powstawaniu zmian próchniczych sprzyjają podatne na to powierzchnie – najczęściej są to bruzdy, powierzchnie styczne zębów oraz stłoczenia. Jeśli długo nie czyścimy zębów, bakterie mają więcej czasu na działanie. Każde prawidłowe mycie zębów odsuwa zagrożenie.
Czy próchnica zawsze ma ciemny kolor?
Zmiany na zębach wywołane próchnicą, nie zawsze są czarne. Mogą przybierać kolory od białego do brązowo-czarnego. Aby jednoznacznie stwierdzić ognisko próchnicy konieczna jest kontrola przeprowadzona przez stomatologa. Sam pacjent może zauważyć próchnicę na łatwo dostępnych powierzchniach. Im szybciej rozpoczniemy, tym lepiej. Małe ubytki wymagają opracowania i założenia niedużej plomby. Duże zmiany mogą zakończyć się leczeniem kanałowym.
Więcej informacji na temat leczenia próchnicy na naszym blogu: Leczenie próchnicy
Zobacz inne filmy:
Wszystkie filmy