Przejdź do treści

Halitoza – jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Halitoza związana z nieprzyjemnym zapachem z ust to problem wielu osób. Jakie są jej przyczyny?

YouTube player

 

Halitoza może mieć wiele przyczyn. Należą do nich schorzenia jamy ustnej: zaawansowana próchnica zębów, stany zapalne dziąseł, paradontoza. Halitoza może być też związana z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca. Nieprzyjemny z ust częściej dotyka też częściej palaczy i osoby spożywające alkohol. Problem może też wynikać z jedzenia niektórych pokarmów – np. cebuli lub czosnku. Najszybciej ustalimy przyczyny brzydkiego zapachu z ust odwiedzając dentystę, który sprawdzi, czy nie źródłem problemu nie są schorzenia jamy ustnej. Jeśli mamy zdrowe zęby i dziąsła, lekarz dentysta podpowie co należy jeszcze zbadać (w pewnych przypadkach może okazać się potrzebna pomoc gastrologa lub dietetyka) oraz jak ograniczyć przykry zapach z ust.

Jak zapobiegać przykremu zapachowi z ust związanemu z halitozą? 

Jak pozbyć się przykrego zapachu z ust? Działanie zależy od przyczyn.  Najpierw warto odwiedzić dentystę i jeśli będzie to konieczne, przystąpić do leczenia chorych zębów oraz dziąseł. Jeśli przyczyną dolegliwości jest układ pokarmowy, należy ograniczyć używki i pokarmy, które powodują problem. Zawsze też warto zadbać o staranną i regularną higienę jamy ustnej. W sklepach i aptekach dostępne są specjalne pasty do zębów dla osób z problemem halitozy (najlepiej używać tych z fluorem), a także odpowiednie szczoteczki i skrobaczki do oczyszczania języka. Możemy stosować też żele zawierające chlorheksydynę, a także płukanki redukujące nieprzyjemny zapach z ust. Na rynku dostępne są też tabletki do ssania, tabletki do połykania, preparaty z sprayu oraz gumy do żucia przeciwdziałające nieprzyjemmnym zapachom.

W przypadku halitozy, bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się, oglądając film na naszym videoblogu:  Jakie przybory do higieny jamy ustnej pozwalają skutecznie wyczyścić zęby?

Zobacz inne filmy:


Wszystkie filmy

Call Now Button