Przejdź do treści

Usuwanie zębów w ciąży

Co zrobić, jeśli w trakcie ciąży okazuje się, że konieczne jest usunięcie zęba? Poddać się temu zabiegowi czy cierpieć z bólem? Czy usuwanie zębów w ciąży jest bezpieczne dla dziecka?

YouTube player

 

Na usuwanie zębów w ciąży powinien wyrazić zgodę ginekolog. Najlepszym okresem na przeprowadzenie ekstrakcji zębów jest drugi trymestr ciąży, czyli okres pomiędzy czwartym, a szóstym miesiącem. Ze względu na poranne mdłości, częste u ciężarnych, zabieg najlepiej przeprowadzić w godzinach przedpołudniowych.

Usunięcie zęba będzie przeprowadzone w znieczuleniu bezpiecznych dla kobiety i dla dziecka. To konieczne, aby zabieg był przeprowadzony w spokojnej i komfortowej atmosferze, bez bólu. Stres związany z bolesnymi zabiegami niesie dla dziecka o wiele groźniejsze konsekwencje niż podanie leku znieczulającego.

Czy w ciąży można wziąć leki przeciwbólowe lub antybiotyki? 

Czasem po usunięciu zęba pojawia się konieczność przyjęcia leków przeciwbólowych. Towarzystwa stomatologiczne zalecają w takiej sytuacji środki na bazie paracetamolu. Jeśli po zabiegu ekstrakcji potrzebne będzie terapia antybiotykami, decyzję o jej rozpoczęciu podejmuje lekarz, który dobiera jak najbezpieczniejsze leki.

Nieleczone stany zapalne w jamie ustnej są groźniejsze dla dziecka i kobiety w ciąży, niż rozpoczęcie leczenia stomatologicznego. Przed zajściem w planowaną ciążę warto odwiedzić dentystę i wykonać przegląd uzębienia. Dzięki temu w ciąży nie będzie konieczne leczenie kanałowe ani usuwanie zęba.

Więcej o leczeniu zębów w czasie ciąży, w artykule Leczenie kanałowe u kobiet w ciąży

 

Zobacz inne filmy:

Pasty do zębów i płyny do higieny jamy ustnej polecane kobietom w ciąży



Wszystkie filmy

Call Now Button