Przejdź do treści

Nadwrażliwość zębów – co ją powoduje i jak się jej pozbyć?

Co powoduje nadwrażliwość zębów przy spożywaniu zimnych, ciepłych lub kwaśnych pokarmów? Z czego wynika ból, na który skarży się wielu pacjentów? Jak można poradzić sobie z problemem nadwrażliwości?

YouTube player

Nadwrażliwość zębów objawia się krótkotrwałym, ale ostrym bólem po zadziałaniu bodźca – np. ciepła lub zimna albo słodkiego lub kwaśnego pokarmu. Oprócz tego, że jest to nieprzyjemne, może też drażnić nerw zęba, utrudniać higienę jamy ustnej oraz prowadzić do nadmiernego obciążenia zębów po stronie bez nadwrażliwości.

Co powoduje nadwrażliwość zębów? 

Nadwrażliwość pojawia się najczęściej w okolicy szyjki zęba, na skutek odsłonięcia kanalików zębinowych. Kanaliki odsłaniają się, jeśli w okolicy szyjki zęba pojawiają się ubytki lub dochodzi do obniżenia linii dziąsła, czyli recesji. Przyczyną wystąpienia nadwrażliwości zębów bardzo często jest zbyt intensywne i nieprawidłowe szczotkowanie zębów, spożywanie kwaśnych pokarmów, a także bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, prowadzące do ich uszkodzeń.

Co zrobić, gdy zęby bolą w reakcji na zimno, ciepło lub słodki smak?

Ulgę w przypadku problemu nadwrażliwości może przynieść stosowanie specjalnych past, z fluorem lub bez fluoru. Dentyści zalecają pasty z fluorem. Bardzo ważna jest też odpowiednia technika szczotkowania, Zęby należy myć delikatnie, stosując najlepiej miękką szczoteczkę , nie częściej niż 2 lub 3 razy dziennie, około 30 minut po posiłku. Szczególnie należy zwracać na kwaśne pokarmy, ponieważ zwiększają one nadwrażliwość. Jeśli np. po zjedzeniu pomarańczy lub wypiciu gazowanego napoju umyjemy natychmiast zęby, może nam do przynieść szkody. Kwasy wytrawiają powierzchnię szkliwa. W takiej sytuacji najlepiej najpierw przepłukać jamę ustną zwykłą wodą.

Jeśli odczuwamy nadwrażliwość zębów, należy zgłosić się z tym problemem jak najszybciej do stomatologa, aby nie cierpieć lub nie dopuścić do pogłębienia się problemu. Lekarz dentysta sprawdzi, czy ból nie wynika np. ze stanu zapalnego zęba, jego pęknięcia lub ubytku. Zaleci też odpowiednie postępowanie, które przyniesie pacjentowi ulgę.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł na temat nadwrażliwości zębów: Bolą Cię zęby gdy sięgasz po lody lub zimne napoje? 

Zobacz inne filmy:


Wszystkie filmy

Call Now Button