Przejdź do treści

Leczenie kanałowe w ciąży. Czy jest bezpieczne?

Kobiety, które boli ząb zastanawiają się często czy leczenie kanałowe w ciąży jest bezpieczne dla ich dziecka i dla nich samych.Co zrobi dentysta, gdy zgłosi się do niego pacjentka z bóle zęba, który wymaga leczenia endodontycznego?

YouTube player

 

Wg potocznej opinii, kobietom w ciąży nie wolno podawać znieczulenia. Na szczęście dziś nie jest to już prawda. Lekarz dentysta może zastosować znieczulenie bezpieczne dla kobiety ciężarnej i rozwijającego się dziecka. Należy też pamiętać, że zaniechanie leczenia, które wymaga znieczulenia jest o wiele niebezpieczniejsze niż ryzyko związane ze znieczuleniem. Stany zapalne w jamie ustnej są niebezpieczne dla płodu i mogą prowadzić do powikłań ciąży.

Jak wygląda leczenie endodontyczne kobiet ciężarnych?

Leczenie kanałowe kobiety ciężarnej w niewielkim stopniu będzie różniło się od standardowej procedury. Główne różnice polegają na tym, że lekarz nie wykona prawdopodobnie zdjęcia RTG zęba, podczas gdy u innych pacjentów rentgen zębów jest robiony przed rozpoczęciem leczenia i po jego zakończeniu. Stomatolog użyje też specjalnego znieczulenia, które będzie bezpieczne dla matki i dziecka. Leczenie kanałowe kobiety ciężarnej nie może być prowadzone bez znieczulenia, ponieważ ból i związany z tym stres mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Aby uniknąć dylematów związanych z leczeniem kanałowym w ciąży najlepiej przed zajściem w ciążę wykonać przegląd uzębienia podczas wizyty u dentysty

Więcej o leczeniu zębów w czasie ciąży, w artykule Leczenie kanałowe u kobiet w ciąży

Zobacz inne filmy:


Wszystkie filmy

Call Now Button