Przejdź do treści

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – czego nie może zabraknąć?

Artykuł partnera

Aby możliwe było zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej pacjentom, niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Bez podstawowych elementów niemożliwe będzie przeprowadzenie zabiegów oraz zagwarantowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz higieny. Przekonaj się, czego nie może zabraknąć w żadnym gabinecie stomatologicznym!

Unit stomatologiczny

W gabinecie stomatologicznym nie może zabraknąć specjalistycznego fotela, zwanego unitem stomatologicznym. Jest on wyposażony w konsolę z narzędziami, lampę zabiegową, blok spluwaczki, blok zasilania oraz sterownik nożny. Posiada on również stanowisko asysty. Unit to swego rodzaju centrum gabinetu.

 

Niezbędne narzędzia stomatologiczne

Wśród narzędzi diagnostycznych, które stanowią istotne wyposażenie gabinetu stomatologicznego, można wyróżnić zgłębnik stomatologiczny, określany również mianem sondy stomatologicznej. To bardzo uniwersalny produkt, który wspiera medyków podczas badania diagnostycznego. Pozwala on na sprawdzenie powierzchni zęba, szczelności oraz wytrzymałości wypełnienia, a także skontrolowanie twardości zębiny. Ponadto, przy jego pomocy można sprawdzić stan ozębnej – w tym celu wystarczy opukać ząb trzonkiem zgłębnika.

Każdy gabinet powinien być również wyposażony w pęsety stomatologiczne, gdyż są one wręcz niezastąpione w razie konieczności chwytania kulek waty czy tamponów. Oprócz tego, nie można zapomnieć o lusterku dentystycznym, które pozwala na dokładne oględziny powierzchni zębów i dziąseł, do których dostęp jest utrudniony. Co ważne, musi ono być poddawane wielokrotnej sterylizacji, dlatego musi cechować się wytrzymałością.

Inne elementy wyposażenia to nakładacze, upychadła, kleszcze ekstrakcyjne, a także dźwignie korzeniowe czy luksatory. Ponadto, zestawy do implantologii muszą posiadać standardowe narzędzia chirurgiczne, to znaczy pincety, nożyczki, haki, skalpele czy igłotrzymacze, jak i młotki implantologiczne czy osteotomy. Można wymienić wiele innych niezbędnych narzędzi, które powinny się znaleźć w gabinecie stomatologicznym – każde z nich powinno wyróżniać się wysoką jakością.

 

Akcesoria stomatologiczne

Niemniej ważne są akcesoria stomatologiczne! Nie tylko wspierają one specjalistów w przeprowadzaniu zabiegów, ale i pozytywnie wpływają na poziom bezpieczeństwa oraz higieny podczas wizyty.

Niezawodne akcesoria stomatologiczne stanowiące niezbędne wyposażenie każdego gabinetu stomatologicznego dostępne są tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/STOMATOLOGIA/176!

 

Wałeczki stomatologiczne

Wałeczki stomatologiczne są wręcz niezastąpione, jeśli chodzi o odsączanie śliny i tamowanie krwawień w trakcie zabiegów stomatologicznych. Cechują się one właściwościami chłonnymi, dzięki czemu skutecznie absorbują ustrojowe płyny, a ich odpowiedni kształt umożliwia precyzyjne umieszczenie w pożądanym miejscu.

 

Serwety stomatologiczne

Jednorazowe serwety stomatologiczne pozwalają na zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się w pomieszczeniach zabiegowych różnego rodzaju drobnoustrojów, wirusów czy bakterii. Po zakończeniu całego zabiegu są one natychmiast utylizowane.

Serwety mogą być podane pacjentom podczas procesów, takich jak m.in. irygacja jamy ustnej. Stanowią one ważny element wchodzący w wyposażenie gabinetu stomatologicznego – przydają się one podczas zabiegów z zakresu stomatologii, implantologii, protetyki czy ortodoncji.

 

Podkład podfoliowany medyczny

Jednorazowy podkład foliowany również znacząco wpływa na bezpieczeństwo podczas wizyty. Ten wyrób doskonale wchłania wilgoć, izolując człowieka od powierzchni leżących bądź siedzących. Co istotne, warstwa folii stanowi zabezpieczenie przed przesiąkaniem, dzięki czemu podkład pozwala uniknąć zamoczenia czy pobrudzenia mebli w gabinecie.

 

Akcesoria do sterylizacji w autoklawie

Aby sterylizacja narzędzi w autoklawie była możliwa, konieczne jest posiadanie specjalnej torebki do sterylizacji. To produkty wytrzymałe oraz odporne na wilgoć. Wymagane jest także wyposażenie gabinetu stomatologicznego w paski do kontroli autoklawu – umożliwiają one sprawdzenie, czy cały proces sterylizacji przebiegł poprawnie.

Wymieniając niezbędne akcesoria stomatologiczne, należy wspomnieć także m.in. o ćwiekach gutaperkowych, końcówkach do ślinociągu czy tackach stomatologicznych. To produkty, dzięki którym specjalista może zaoferować pacjentom jak najwyższy poziom usług.

Call Now Button