Rodzaje końcówek do szczoteczek sonicznych i elektrycznych

końcówki do szczoteczek rodzaje
Szczoteczki manualne mają głowice czyszczące na stałe przymocowane do rękojeści, zintegrowane z nią, stanowiące z uchwytem nierozłączną całość. W przypadku szczoteczek elektrycznych sytuacja wygląda nieco inaczej. Ich końcówki są oddzielnymi akcesoriami czyszczącymi, które można w dowolnym momencie ściągać z rękojeści, bądź je na nią nakładać. To, jaką wybierzesz końcówkę do swojej szczoteczki elektrycznej ma niebagatelny wpływ na jakość czyszczenia zębów. 

Zapoznaj się ze wszystkimi rodzajami końcówek do szczoteczek elektrycznych i zdecyduj, na którą warto postawić.

/Artykuł partnera/

Jeśli masz zdrowe zęby, prawdopodobnie wystarczy Ci końcówka do podstawowego, klasycznego mycia. Wiele osób boryka się jednak z rozmaitymi urazami jamy ustnej, niektórzy noszą aparaty ortodontyczne, inni nie są zadowoleni z koloru swojego uzębienia. Pomóc w rozwiązaniu tych wszystkich problemów mogą końcówki specjalistyczne. Właśnie dlatego zanim zdecydujesz się na zakup szczoteczki elektrycznej, koniecznie sprawdź, jakiego rodzaju będziesz mógł dopasować do niej końcówki. Najważniejsze, by pokrywały się one z Twoimi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami.

 

Typy końcówek do szczoteczek sonicznych i elektrycznych

  • Końcówki klasyczne – posiadają je w asortymencie producenci wszystkich szczoteczek elektrycznych. Takie końcówki charakteryzują się średniej twardości włóknami oraz standardowo ułożonym włosiem. Przeznaczone są do usuwania z jamy ustnej codziennych osadów, resztek jedzenia i płytki nazębnej.
  • Końcówki wybielające – sposobem ułożenia włosia przypominają końcówki klasyczne, jednak ich włókna są dużo twardsze. Ułatwia to ściąganie z zębów osadów, które powodują przebarwienia. Z końcówek wybielających nie powinny korzystać osoby o wrażliwych zębach.
  • Końcówki do wrażliwych zębów – mają bardzo delikatne włosie, które najlepiej współpracuje z programami delikatnego mycia szczoteczek elektrycznych. Usuwają z jamy ustnej codzienne naleciałości, jednocześnie nie potęgując krwawienia dziąseł czy nadwrażliwości zębowej.
  • Końcówki ortodontyczne – to głowice czyszczące o specjalnie ułożonym włosiu. Ich włókna po bokach są nieco dłuższe, a pośrodku krótsze, co ma ułatwiać docieranie do trudno dostępnych miejsc wokół elementów aparatów ortodontycznych. Gwarantują osobom „zadrutowanym” bezpieczne i skuteczne mycie.
  • Końcówki dla dzieci – mają delikatne włosie oraz znacznie mniejszą głowicę czyszczącą. Sprawiają, że najmłodsi mogą czyścić ząbki efektywnie i bezinwazyjnie. Niektórzy producenci mają w asortymencie kilka końcówek dla dzieci, dostosowanych wielkością i wyprofilowaniem do malców z różnych grup wiekowych.

 

Wymiana końcówek do szczoteczek elektrycznych

Szczoteczkę manualną musisz wymieniać co trzy miesiące, gdyż jej włosie z czasem ulega zużyciu. Ta sama zasada dotyczy końcówek do szczoteczek elektrycznych. Wraz z użytkowaniem tracą one swój pierwotny kształt i zachodzą bakteriami, przez co przestają skutecznie czyścić zęby. Co więcej, mogą poważnie zagrażać zdrowiu. Myjąc zęby szczoteczką ze zniekształconymi włóknami, bardzo łatwo o podrażnienia szkliwa i wystąpienie krwawienia. Znajdujące się na włosiu drobnoustroje mogą powodować wiele chorób – nie tylko próchnicę czy stany zapalne dziąseł, ale również choroby ogólnoustrojowe.

Zazwyczaj końcówki do współczesnych szczoteczek elektrycznych mają wskaźnikowe włókna, co znacznie ułatwia przestrzeganie terminu wymiany głowic czyszczących. Przykłady takich produktów znajdziemy na stronie https://smilesonic.com/pl/kategoria-produktu/koncowki-do-szczoteczek-sonicznych/ Takie włókna wraz z użytkowaniem powoli tracą swój oryginalny kolor. Gdy bledną całkowicie, użytkownik dostaje jasny sygnał, że trzeba je wymienić.

 

Konserwacja i higiena główek

Końcówki do szczoteczek sonicznych i elektrycznych muszą być także odpowiednio przechowywane. Pozwoli Ci to przedłużyć ich „żywotność”, oraz da pewność, że włosie końcówki jest wolne od szkodliwych bakterii. Najważniejsze, aby Twoja głowica czyszcząca stała w miejscu, w którym nie będzie miała styczności z końcówkami innych użytkowników, które będzie czyste i pozwoli włosiu bezpiecznie wyschnąć.

Obecnie sporą popularnością cieszą się specjalne pojemniki i uchwyty na końcówki. Takie akcesoria gwarantują właściwą konserwację końcówek. Można je nabyć za kilkadziesiąt złotych. Nieco droższą opcję stanowią tak zwane sterylizatory, czyli urządzenia, które za pomocą światła UV zabijają znajdujące się na włóknach końcówek bakterie i zarazki. Do sterylizatora wystarczy tylko włożyć końcówkę czyszczącą, a on całą dezynfekcję włókien przeprowadza automatycznie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...