Przejdź do treści

Leczenie ortodontyczne: krótki przewodnik

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wad zgryzu u osób dorosłych i dzieci. Należy skorzystać z usług ortodonty, aby poprawić wygląd swojego uzębienia lub skorygować różne problemy ze zgryzem. Dobrze przeprowadzone leczenie sprawi, że będziesz miał piękny uśmiech, lepsze samopoczucie oraz większą pewność siebie.

 

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Wbrew pozorom leczenie wad zgryzu jest istotne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Wszelkie nieprawidłowości mogą spowodować różne problemy ze zdrowiem, takie jak na przykład:

  1. nieprawidłowa postawa ciała,
  2. chrapanie,
  3. bezdech senny,
  4. bóle głowy.

To jednak nie wszystko, bo wady zgryzu mają zły wpływ na ogólny stan uzębienia. Może pojawić ryzyko próchnicy, a nawet paradontozy (czyli zapalenia przyzębia).

Co więcej, nieprawidłowy zgryz może u dzieci zaburzyć, a nawet uniemożliwić wyrzynanie się zębów stałych. Oprócz tego wady zgryzu powodują nadmierne ścieranie się zębów, co skutkuje utratą zewnętrznych warstw tkanek.

Często występują takie wady, jak stłoczone lub krzywe zęby. Inną wadą może być sytuacja, w której podczas gryzienia pożywienia szczęka nie spotyka się w prawidłowy sposób z żuchwą. Przykrą konsekwencją dla pacjenta jest większa wrażliwość zębów na próchnicę i inne dolegliwości. Ponadto wada zgryzu może też znacznie przeszkadzać w higienie jamy ustnej.

 

Kiedy trzeba udać się do ortodonty?

Jak wspomniano we wstępie, ortodonta leczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zazwyczaj uznaje się, że najlepszy pacjent do leczenia wad zgryzu ma od 12 do 16 lat. Wynika to z tego, że leczeniu może pomagać trwający proces wzrostu zębów. Oczywiście dorośli pacjenci też powinni leczyć się w gabinecie ortodontycznym, ale trzeba mieć wówczas świadomość tego, że możliwości leczenia mogą być ograniczone.

Plan leczenia

Na pewno zastanawiasz się, jak wygląda leczenie u ortodonty?

Zacznijmy od pierwszej wizyty. W jej trakcie lekarz diagnozuje i ocenia ogólny stan jamy ustnej pacjenta. Nie martw się, badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Diagnostyka polega m.in. na analizie pracy żuchwy i szczęki oraz kontroli stanu zębów i dziąseł.

Warto wiedzieć, że leczenia ortodontycznego nie można rozpocząć dopóki nie wyleczy się zębów (na przykład z próchnicy).

W następnej kolejności ortodonta przechodzi do diagnostyki wady zgryzu pacjenta. Używa do tego specjalnego modelu z gipsu oraz zdjęć RTG. Po zakończeniu pełnej diagnostyki lekarz może przygotować plan leczenia.

Dzięki opracowaniu planu leczenia można dosyć dokładnie przewidzieć efekty noszenia aparatu, oraz oszacować termin zakończenia leczenia.

Podsumowanie

Co prawda najlepsze efekty może mieć leczenie ortodontyczne dzieci od 12 do 16 roku życia, ale nigdy nie jest za późno. Dorosłe osoby także powinny zadbać o swoje zęby i odwiedzić ortodontę. Efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć.

Call Now Button