Przejdź do treści

Jakie gumki do aparatu wybrać, czym się kierować?

Proces leczenia zębów przy użyciu aparatu ortodontycznego może trwać kilka lat, musimy przy tym pamiętać o licznych wizytach kontrolnych, bieżącej higienie jamy ustnej i dostosowywaniu się do życia z aparatem. Jest to nie lada wyzwanie, dlatego tak ważne jest, by wybrać gumki do aparatu, w których będziemy czuć się jak najbardziej komfortowo. W tym artykule przyjrzymy się, jakie gumki do aparatu wybrać i czym się kierować przy wyborze.

Czym są ortodontyczne gumki do aparatu?

Ligatury ortodontyczne to małe gumki, które zakładane są na zamki aparatu. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie łuku w zamkach, zapewniając kontrolę nad ruchami zębów. Są one wymieniane na każdej wizycie kontrolnej, ponieważ z czasem tracą swoje właściwości, ulegają przebarwieniom i płowieniu.

Czym się kierować przy wyborze gumek do aparatu?

Wybór gumek do aparatu sprowadza się przede wszystkim do dwóch podstawowych kwestii: koloru i materiału.

Kolor gumek do aparatu

Jedną z najważniejszych kwestii, którymi będziemy się kierować przy wyborze gumek do aparatu, jest ich kolor. Wybór jest bardzo szeroki, a estetyka i praktyczność każdego z nich znacznie się od siebie różnią. Kolor gumek do aparatu wybierz z poradami medpoint.info, gdzie znajdziesz nie tylko pełen przewodnik po ofercie kolorystycznej ligatur, ale również porady na temat uzyskania za ich pomocą efektu wybielenia.

Materiał ligatur

Wybór odpowiedniego materiału gumek jest równie ważny. Powinien on być wytrzymały, skuteczny i komfortowy w noszeniu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy nie mamy alergii na użyty materiał, taki jak na przykład lateks.

Materiały gumek ortodontycznych

Gumki do aparatu wykonywane są z różnych materiałów. Podstawowe materiały, z których produkowane są gumki do aparatu to lateks, poliuretan i elastomer termoplastyczny, a czym one się charakteryzują?

Lateks — gumki wykonane z naturalnego lateksu są miękkie, elastyczne i wytrzymałe.

Elastomer termoplastyczny — jest to materiał syntetyczny, który charakteryzuje się dużą elastycznością, wytrzymałością oraz brakiem alergenów. Gumki z elastomeru termoplastycznego są przy tym bardziej odporne na przebarwienia niż gumki lateksowe.

Poliuretan — to kolejny materiał syntetyczny, który posiada podobne właściwości jak elastomer termoplastyczny. Gumki z poliuretanu są jednak nieco mniej elastyczne, co może być nieco bardziej dyskomfortowe od gumek z elastomeru.

Wybór odpowiednich gumek do aparatu ortodontycznego jest dla każdego pacjenta bardzo istotny. W aparacie chodzi się lata, dlatego warto wybrać gumki, w których będziemy czuli się jak najlepiej. Wybór koloru nie wpłynie oczywiście na efektywność terapii, ale dobrze dobrana kolorystyka gumek pomoże zwiększyć nasz komfort i pewność siebie. Jeśli zaś chodzi o materiał, to decyzja pomiędzy lateksem elastomerem i poliuretanem będzie się sprowadzała do nieco zwiększonego komfortu w użytkowaniu oraz wyższej odporności na przebarwienia.

Call Now Button