Artykuł partnera
Obecnie usunięcie zęba traktuje się jako ostateczność. Czasami tradycyjne metody ekstrakcji okazują się niewystarczające. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Wyjaśniamy, kiedy jest to niezbędne, jak przebiega taki zabieg i czy jest on bezbolesny.
Czym jest chirurgiczne usuwanie zęba?
Chirurgiczne usuwanie zęba to zabieg wykonywany przez chirurga dentystycznego, gdy tradycyjne metody okazują się niewystarczające. Nowoczesny sprzęt, narzędzia, metody chirurgiczne oraz znieczulenie sprawiają, że zabieg jest szybki i bezbolesny. Indywidualne podejście lekarza do pacjenta zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań po zabiegu.
Doświadczony stomatolog potrafi ocenić, kiedy ekstrakcja zęba jest konieczna i stwierdzić, po jakie metody należy sięgnąć.
Kiedy chirurg dentystyczny przeprowadza chirurgiczną ekstrakcję zęba?
Zdarza się, że usunięcie zęba to wyjście najbezpieczniejsze dla kondycji całego uzębienia i dla ogólnego zdrowia pacjenta. Jeśli nie da się go wykonać tradycyjnymi metodami, chirurg dentystyczny wykonuje odpowiedni zabieg.
Proces chirurgicznego usuwania zęba jest zalecany w przypadku:
- ósemek — często naciskają na inne zęby i prowadzą do ich stłoczenia się;
- zębów pozbawionych korony — gdy pozostały z niego wyłącznie korzenie;
- mocno zakrzywionych korzeni zębowych;
- zatrzymanych zębów — u których nie zaszedł prawidłowy proces wyrzynania się i ustawienia w odpowiednim miejscu w łuku zębowym.
Jeśli ich usunięcie tradycyjnymi metodami wiąże się z dużym dyskomfortem lub ryzykiem niebezpiecznych powikłań, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Aby odpowiednio przygotować się do zabiegu, warto wiedzieć, jak on wygląda.
Czy współczesna chirurgia stomatologiczna gwarantuje bezbolesne usunięcie zęba? Jak wygląda taki proces?
Zabieg poprzedzony jest przeprowadzeniem diagnostyki radiologicznej. Lekarz wykonuje zdjęcia rentgenowskie, ocenia sytuację, a następnie rozmawia z pacjentem na temat planu zabiegu i rodzaju znieczulenia.
Następnie pacjent zgłasza się do chirurga stomatologa na zabieg. Jest on bezbolesny, dzięki zastosowaniu znieczulenia oraz nowoczesnych systemów i narzędzi. Jego najważniejszy moment to przecięcie dziąsła i oddzielenie zęba od tkanek. Kolejny krok to wyciągnięcie zęba z zębodołu przy pomocy odpowiednich narzędzi. Końcowym etapem jest założenie szwów.
Po zabiegu pacjent powinien:
- stosować zimne okłady;
- doraźnie przyjmować środki przeciwbólowe;
- nie spożywać gorących pokarmów w ciągu doby od zabiegu;
- prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej;
- po tygodniu odbyć wizytę kontrolną.
Nie należy bać się zabiegu. Współczesna chirurgia stomatologiczna (https://sanodental.pl/oferta/chirurgia-stomatologiczna/) operuje takimi metodami i narzędziami, że cały proces przebiega sprawnie i bezboleśnie.
Zespół doświadczonych specjalistów w Twojej okolicy — chirurgia stomatologiczna Gdańsk-Wrzeszcz, Gdynia i Sopot
Aby szybko i bezboleśnie usunąć ząb, należy skorzystać z usług chirurgii stomatologicznej. Gdańsk–Wrzeszcz, Gdynia i Sopot to miejsca, w których nie brakuje doświadczonych specjalistów.