Jak wybielić zęby? Praktyczne i skuteczne metody

Jak wybielić zeby
Czy wiesz, jak duży wpływ na sposób postrzegania Cię przez innych ma wygląd Twoich zębów? Eksperci od wizerunku deklarują, że uśmiech jest pierwszym na co zwracamy uwagę u drugiego człowieka. Ludzie z prostymi, śnieżnobiałymi zębami podczas zapoznawania nowych osób na starcie zyskują więc kilka dodatkowych punktów. Ponadto, ładny wygląd zębów dodaje pewności siebie, sprawia, że częściej mamy ochotę się uśmiechać, czujemy się lepiej sami ze sobą. 

Chyba warto zatem w niego zainwestować, prawda? Poznaj praktyczne i skuteczne metody na poprawienie barwy szkliwa. 

/Artykuł partnera/

Białe uśmiechy są ostatnio w modzie. Cieszą się tak dużą popularnością, że zabiegi związane z wybielaniem zębów to zdecydowanie najczęściej przeprowadzane operacje w gabinetach stomatologicznych. Aby rozjaśnić szkliwo, wcale jednak nie musisz udawać się do dentysty i płacić fortuny za którąś z profesjonalnych metod wybielania. Równie dobrze możesz rozjaśnić zęby w warunkach domowych, niewielkim nakładem kosztów. Zanim jednak to zrobisz, powinieneś do wybielania odpowiednio się przygotować.

Jak przygotować się do wybielania zębów?

Absolutna podstawa to zadbanie o higienę jamy ustnej. Bez niej żaden zabieg wybielający nie ma sensu. Myć swoje zęby szczoteczką musisz przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej około 30 minut po spożyciu jakiegokolwiek przebarwiającego szkliwo produktu (kawy, herbaty, kolorowych warzyw i owoców, etc.). Nie zapominaj też o nitkowaniu – do tej czynności powinieneś przystępować przynajmniej raz dziennie, tuż po umyciu jamy ustnej szczoteczką. Przed rozpoczęciem kuracji wybielającej warto także porzucić palenie papierosów, gdyż tytoń silnie przebarwia szkliwo i prawdopodobnie szybko zniweczy Twoje marzenia o posiadaniu atrakcyjnie wyglądających zębów.

Skuteczne i tanie metody wybielania zębów

No dobrze, załóżmy, że sumiennie dbasz o pielęgnację jamy ustnej, porzuciłeś palenie i nie cierpisz na żadne choroby, które mogłyby stanowić przeciwskazanie do wybielania (próchnicę, paradontozę, stany zapalne dziąseł itp.). Twój budżet jest jednak dość ograniczony i nie możesz pozwolić sobie na to, by wydać fortunę na profesjonalny zabieg rozjaśniania szkliwa. W takim wypadku warto sięgnąć po któryś z produktów naturalnie wybielających zęby. Większość z nich każdy posiada w kuchennej szafce, więc nie musisz nawet fatygować się po nie do apteki czy drogerii. Efektywnie i niedrogo rozjaśnisz zęby bez wychodzenia z domu takimi specyfikami jak:

  • olej kokosowy – równie dobrze sprawdzi się jednak też olej sezamowy, rzepakowy czy słonecznikowy. Dzięki przepłukiwaniu nim ust masz szansę w dłuższej perspektywie nie tylko rozjaśnić szkliwo, ale również usunąć z organizmu toksyny. Sposób aplikowania oleju jest bardzo łatwy: wystarczy tylko, że będziesz codziennie rano przez kwadrans przepłukiwał nim jamę ustną;
  • kurkuma – większość z nas dodaje ją do potraw, chcąc poprawić ich smak, jednocześnie nie zdając sobie sprawy, że kurkuma może także skutecznie rozjaśniać szkliwo. Najprościej zmieszać kurkumę z pastą do zębów, której używamy na co dzień, i tak przygotowanym preparatem oczyszczać uzębienie 1-2 razy w tygodniu;
  • węgiel aktywny – zyskał na popularności szczególnie w ostatnim czasie. Mnóstwo osób zachwala jego niewielką cenę, naturalność oraz bardzo dobre efekty, jakich dostarcza. Aby rozjaśnić zęby węglem, możesz kupić stworzoną na jego bazie pastę do zębów albo też samemu przygotować wybielający preparat na bazie węgla. Przydatny do tego okaże się węgiel w formie tabletek lub kapsułek, który możesz nabyć prawie w każdej aptece;
  • soda oczyszczona – klasyczna, najbardziej popularna metoda rozjaśniania zębów w domu. Ale i najmniej bezpieczna. Soda działa na zęby trochę jak papier ścierny – ściąga z nich nie tylko barwiący osad, ale i szkliwo. Z tego względu należy nią wybielać uzębienie bardzo ostrożnie, jedynie okazjonalnie. Aby rozjaśnić szkliwo, zmieszaj cztery łyżeczki sody z dwoma łyżeczkami oleju kokosowego, a następnie tak przygotowanym preparatem oczyszczaj zęby przez dwie minuty.

Sposób postępowania po wybielaniu zębów

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym czy w warunkach domowych, musisz pamiętać o tym, że proces rozjaśniania szkliwa nie kończy się wraz z momentem, w którym uznasz, że Twoje zęby wyglądają już jak należy. Przydatne informacje na temat wybielania znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/wybielanie-zebow Zarówno w trakcie okresu wybielania zębów, jak i kilka, kilkanaście dni po jego zakończeniu konieczne jest stosowanie tak zwanej białej diety.

Jak sama nazwa wskazuje, to sposób żywienia polegający na wykluczeniu z jadłospisu produktów, które mogłyby na nowo przebarwiać szkliwo. Zaliczamy do nich zwłaszcza napoje, takie jak kawa, herbata czy czerwone wino, oraz wszelkie kolorowe owoce i warzywa. Według specjalistów, biała dieta powinna trwać minimum dwa dni od ostatniego zabiegu wybielającego, a najlepiej przestrzegać jej przez dwa tygodnie od zakończenia wybielania.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...