Przejdź do treści

Jak uprawianie profesjonalnego sportu wpływa na zęby?

Sportowcy muszą pamiętać nie tylko o wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, czy też o zdrowej diecie, ale także o regularnych wizytach lekarskich. Ponieważ zawodowe uprawianie sportu może być sporym wyzwaniem dla organizmu i tym samym zwiększać jego podatność na występowanie niektórych dolegliwości. A jak uprawianie profesjonalnego sportu wpływa na zęby?

Czy intensywny wysiłek może mieć wpływ na zęby?

Podczas intensywnych treningów sportowcy dużo się pocą i mogą odczuwać również wzmożona suchość w jamie ustnej. Te czynniki niekorzystnie wpływają na zęby, ponieważ wówczas zmniejsza się produkcja śliny, a błona śluzowa jamy ustnej zostaje nadmiernie wysuszona. W efekcie zęby są bardziej narażone na rozwój bakterii i innych drobnoustrojów prowadzących do powstania stanów zapalnych lub próchnicy. Dlatego w trakcie każdego treningu należy regularnie nawadniać organizm, by nie doprowadzić do wielogodzinnego uczucia suchości w jamie ustnej. Ponadto to ważne, by wybierać napoje, które nie zawierają za dużo cukrów, lub kwasów mogących uszkodzić lub osłabić wrażliwe szkliwo.

Zdrowe zęby a sporty walki

Ostatnimi czasy sporty walki zyskują na popularności, jednak ich uprawianie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania różnego rodzaju urazów. Dlatego bokserzy i zapaśnicy powinny nosić specjalne ochraniacze na zęby, które zabezpieczą je przed złamaniem w wyniku uderzenia. Przydatne będą także specjalne nakładki, dzięki którym, gdy zawodnik zaciśnie szczękę, to zęby nie będą się ścierać. Podobne nakładki polecane są również osobom uprawiającym sporty siłowe i podnoszącym ciężary. Praktyczne porady na temat wykonywania ćwiczeń siłowych można znaleźć także na stronie https://www.fit2fit.pl/, gdzie umieszczono również ciekawe propozycje ćwiczeń i serii treningowych dla osób w różnym wieku. Co ważne zarówno ochraniacze, jak i nakładki na zęby muszą być idealnie dobrane do zgryzu tak, aby skutecznie chroniły zęby przed uciskiem i dużymi obciążeniami.

Czy częste pływanie może negatywnie oddziaływać na zęby?

Pływanie to bardzo zdrowy sport, który odciąża kręgosłup i pozwala szybko schudnąć oraz polepszyć wydolność organizmu. Jednak częste przebywanie w chlorowanej wodzie może negatywnie wpłynąć na szkliwo zębów. Ponieważ chlor zmiękcza szkliwo i prowadzi do jego erozji oraz uszkodzeń. Poza tym chlor wysusza śluzówkę i może podrażnić zęby oraz powodować ich nadwrażliwość. Dodatkowo częste pływanie przyczynia się również do powstawania nieestetycznych przebarwień na zębach. Dlatego pływacy powinni szczególnie dbać o jamę ustną i regularnie odwiedzać stomatologa, który pomoże im utrzymać zęby w dobrej kondycji.

Wspinaczka wysokogórska a ból zębów

Zdobywanie górskich szczytów wiąże się z wieloma obciążeniami dla ludzkiego organizmu, a także z ryzykiem niedotlenienia. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że podczas wspinaczki górskiej może pojawić się również ostry i przeszywający ból zębów. Dzieje się tak na skutek zaburzenia ciśnienia wewnątrz zębów, które były wcześniej leczone lub w których aktualnie rozwija się stan zapalny. Dlatego przed wielodniową wyprawą w góry, warto skontrolować stan swojego uzębienia w zaufanym gabinecie dentystycznym.

Profesjonalne uprawianie sportów może zatem mieć negatywny wpływ na uzębienie, szczególnie jeśli sportowiec zaniedba zęby i nie będzie regularnie sprawdzał ich stanu. Ponadto podczas intensywnych treningów kluczowa będzie nie tylko codzienna higiena zębów, ale także odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zabezpieczenie zębów przed ewentualnymi urazami lub negatywnym wpływem takich czynników jak na przykład chlorowana woda w basenie.

Call Now Button