Przejdź do treści

Jak dbać o higienę w gabinecie stomatologicznym?

W każdym gabinecie zabiegowym w tym również stomatologicznym niezwykle istotne jest zachowanie higieny, gdyż jest to miejsce, w którym istnieje duże ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń takich jak: infekcje bakteryjne i wirusowe oraz inne związane z przerwaniem ciągłości tkanek. Zagrażają one zdrowiu nie tylko pacjenta, ale również personelu medycznego. Dotyczy to także narzędzi medycznych i przestrzeni, w której porusza się lekarz stomatolog i jego pacjent. Musi ona być sterylnie czysta, aby uniemożliwić transmisje drobnoustrojów i zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji.

Podstawowe zasady higieny w gabinecie stomatologicznym

W gabinecie stomatologicznym należy przestrzegać podstawowych zasad higieny i procedur stworzonych dla takiego miejsca. Do nich należą przede wszystkim:

  • Dbanie o higienę rąk w celu uniknięcia przenoszenia drobnoustrojów nie tylko na pacjenta, ale również na przedmioty i narzędzia używane przez stomatologa. Ze względu na kontakt ze śliną i krwią pacjenta niezbędne jest noszenie przez specjalistę rękawiczek ochronnych, które stanowią także zabezpieczenie przed niekorzystnym wpływem związków chemicznych takich jak: masy wyciskowe, czy materiały do dezynfekcji. Poza tym powinny umożliwiać komfortową pracę, nie ograniczać ruchów lekarza i przylegać do jego skóry.
  • Ochrona twarzy i oczu przed drobnoustrojami z jamy ustnej pacjenta, które przenoszą się drogą powietrzną. W trakcie pracy odłamki zębów lub pył podczas ich szlifowania mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla twarzy i oczu lekarza, dlatego specjalna maska oraz okulary ochronne zabezpieczą go przed bakteriami i wirusami.
  • Noszenie odzieży ochronnej, przechowywanej w osobnej szafce niż odzież wierzchnia. W pracy warto nosić specjalistyczne ubrania, które można wygotować. Należy unikać wszelkich ozdób w postaci pierścionków, bransolet.
  • Segregowanie nieczystości i odpadów powstających w gabinecie stomatologicznym w następujący sposób. Igły strzykawki, skalpele, tampony, ślinociągi, rękawiczki, kubki należy najpierw odkazić, a potem oddać do spalenia. Powinny być one przechowywane i przewożone w taki sposób, aby nie miały kontaktu z osobami postronnymi.

Czym powinny charakteryzować się meble w gabinecie stomatologicznym?

Meble w gabinecie stomatologicznym powinny zapewniać nie tylko komfort pacjentów, ale również bezpieczeństwo i swobodę pracy specjalistów, a także posiadać wymagane przepisami certyfikaty jakości. Meble medyczne dla gabinetu stomatologicznego cechują się wysoką jakością wykonania. Priorytetem dla tego typu pomieszczeń jest używanie farb zmywalnych w celu zapewnienia odpowiedniej higieny i czystości. Do malowania mebli medycznych używa się farb proszkowych, które są odporne na działanie wszelkich środków dezynfekcyjnych i zabezpieczają części metalowe przed korozją. Konstrukcję stalową niektórych mebli medycznych pokrywa się lakierem wysoce odpornym na środki dezynfekcyjne, co zapewnia długotrwałe użytkowanie mebla. Gabinety stomatologiczne powinny być wyposażone w wygodne siedziska, wykonane z odpowiednich materiałów, które można bez problemu myć i dezynfekować bez szkody dla ich powierzchni.

Jakie materiały stosuje się do produkcji mebli medycznych?

Przychodnie i gabinety stomatologiczne są miejscami szczególnie narażonymi na działanie bakterii i wirusów, dlatego ich wyposażenie w postaci mebli medycznych powinno być odpowiednio zaprojektowane i wykonane z bezpiecznych materiałów. Ich zaletą jest łatwość w czyszczeniu i odkażaniu. Materiały stosowane do produkcji mebli medycznych są zazwyczaj odporne na zabrudzenia, dlatego spełniają najwyższe standardy higieny. Są to:

  • Nierdzewna stal, która jest odporna na działanie wilgoci, wodę i promienie słoneczne, niskie i wysokie temperatury. Gładka powierzchnia nie wchłania szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji organicznych w postaci krwi i śliny. Pomimo regularnego i częstego czyszczenia i dezynfekcji nie tracą swoich właściwości ani wyglądu.
  • Bezszwowa tapicerka, która jest podstawowym wymogiem przy produkcji mebli medycznych do gabinetu stomatologicznego. Jest ona wytrzymała, gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikowi mebla, gdyż nie wchodzi w reakcję z substancjami biologicznymi i chemicznymi. Brak jakichkolwiek szwów powoduje, że nie gromadzą się w nich bakterie i wirusy, co zmniejsza ryzyko zakażenia. Tapicerka bezszwowa nie wchłania wody, wilgoci i pod wpływem środków dezynfekcyjnych i czyszczących nie traci swoich właściwości. Do produkcji mebli medycznych wykorzystuje się materiały nieorganiczne, odporne na mechaniczne uszkodzenia, kontakt z promieniami UV, czego efektem jest zachowanie pierwotnych barw przez wiele lat użytkowania.
  • Powłoka chromowana, pokrywająca części metalowe i wykonane z tworzyw sztucznych minimalizuje ryzyko korozji i sprawia, że mebel może być użytkowany przez wiele lat.

Certyfikaty dla mebli medycznych

Meble medyczne renomowanych producentów posiadają certyfikaty gwarantujące najwyższą jakość produktów. Wdrożony system jakości mebli medycznych ISO 13485:2016 w firmie U.B.M. – KOTASIŃSKA https://www.meble-medyczne.pl/ pozwala w pełni kontrolować wszystkie etapy produkcji, sprzedaży i serwisowania.

Call Now Button