Przejdź do treści

Jak czyścić i dezynfekować szczoteczki do zębów?

jak czyścić i dezynfekować szczoteczkę

Możemy się założyć, że niewłaściwie oczyszczasz swoją szczoteczkę do zębów. Skąd ta pewność? Badania pokazują, że ponad 90% Polaków nie dba o akcesorium, którym na co dzień myje zęby! W efekcie włosie naszych szczoteczek do zębów często jest pełne bakterii, a rękojeść niedomyta z resztek pasty. Niestety, samo przepłukanie włókien szczoteczki pod bieżącą wodą zaraz po skończeniu szczotkowania nie jest wystarczające. Przekonaj się, w jaki sposób powinieneś dbać o czystość swojej szczoteczki do zębów. 

/Artykuł partnera/

Zanim jednak spróbujemy Ci nakreślić, w jaki sposób powinna być oczyszczana szczoteczka do zębów, warto napisać kilka słów o tym, co zrobić, aby zminimalizować liczbę osadzających się na akcesorium bakterii. Nie jest to trudne, wystarczy tylko pamiętać o dwóch prostych zasadach.

 

Co zrobić, aby ograniczyć ryzyko osadzania się na szczoteczce bakterii?

Najważniejsza to przetrzymywanie szczoteczki włosiem do góry. Niektórzy użytkownicy nie dbają o to, w jaki sposób szczoteczka spoczywa w kubeczku, co jest dużym błędem. Gdy Twoje akcesorium styka się z dnem pojemnika, z łatwością na jego głowicy czyszczącej mogą osiadać szkodliwe bakterie. A musisz wiedzieć, że na spodzie kubeczków i innych produktów, w których przetrzymujemy szczoteczki, jest drobnoustrojów cała masa.

Druga ważna zasada to pilnowanie, aby szczoteczka była przetrzymywana z dala od innych szczoteczek. Zdarza się, że kilku domowników przetrzymuje swoje akcesoria do pielęgnacji jamy ustnej w jednym miejscu, co sprawia, że ich głowice czyszczące się ze sobą stykają. W takiej sytuacji drobnoustroje z łatwością mogą przenosić się z jednej szczoteczki na drugą. Wniosek? Przechowuj swoją szczoteczkę we własnym, oddzielnym kubeczku!

 

Jak powinieneś czyścić szczoteczkę do zębów?

Jeśli będziesz pamiętał o dwóch powyższych zasadach, na Twojej szczoteczce będzie gromadziło się zdecydowanie mniej bakterii. To dobry początek dbania o akcesorium, którym myjesz zęby. Aby utrzymać szczoteczkę w odpowiedniej czystości, musisz jednak co jakiś czas przeprowadzać także jej bardziej „dogłębną” pielęgnację. Jest na to kilka sposobów. Wybierz ten najwygodniejszy dla siebie.

 

 Przetrzymywanie szczoteczki we wrzątku

Szybki i wygodny sposób na oczyszczenie i zdezynfekowanie włosia szczoteczki do zębów. Wystarczy, że na kilka minut włożysz szczoteczkę do wrzącej wody, a ta bardzo skutecznie ją wyparzy, zabijając wszystkie szkodliwe bakterie. Podobną praktykę wystarczy powtarzać raz na tydzień. Warto, byś oprócz szczoteczki co kilka dni wyparzał we wrzącej wodzie także akcesorium, w którym przetrzymujesz swój przedmiot do mycia zębów (kubeczek, pojemnik, etc.).

 

 Oczyszczanie szczoteczki sterylizatorem

Na rynku są obecne także specjalne urządzenia służące do oczyszczania z bakterii włókien szczoteczki do zębów. Nazywa się je sterylizatorami. Generują one promieniowanie UV, które pozwala bardzo szybko i efektywnie zdezynfekować szczoteczkę. Minusem sterylizatorów jest jednak ich dość wysoka cena.

 

 Zanurzanie szczoteczki w płynie do płukania ust

Płyn do płukania ust może Ci służyć nie tylko jako środek do oczyszczania jamy ustnej, ale również jako doskonałe narzędzie do dezynfekowania włosia szczoteczki do zębów. Płukanka z powodzeniem spełnia taką funkcję dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym. Aby wyczyścić przy jej pomocy włókna szczoteczki, zanurz włosie na około minutę w kubeczku wypełnionym płynem do płukania. Po zakończeniu dezynfekcji nie zapomnij umyć pod bieżącą wodą zarówno szczoteczki, jak i kubka!

 

 Dezynfekowanie szczoteczki własnoręcznie przygotowanym preparatem

Zdezynfekować i oczyścić włosie szczoteczki do zębów możesz także samodzielnie przygotowanym preparatem. W tym celu powinieneś zmieszać w kubku wody ze sobą dwie łyżki octu oraz łyżkę sody. Szczoteczkę pozostaw w przygotowanym roztworze na około trzydzieści minut. Po zakończeniu procesu dezynfekcji wylej preparat i przemyj pod bieżącą wodą szczoteczkę i kubeczek.

 

Jak często wymieniać szczoteczkę na nową?

Oczywiście czynności pielęgnacyjnych wymaga także rękojeść szczoteczki do zębów, nie tylko włókna. Uchwyt szczoteczki co kilka dni warto przemywać pod bieżącą wodą, co pozwoli usunąć z niego resztki pasty i bakterie. Jeśli zaniedbasz tę czynność, drobnoustroje zgromadzone na rękojeści mogą przenieść się na głowicę czyszczącą, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia. Dodatkowe informacje oraz porady dotyczące korzystania ze szczoteczek manualnych oraz sonicznych znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl

Pamiętaj, że nawet jeśli perfekcyjnie będziesz dbał o swoją szczoteczkę do zębów, z biegiem czasu i tak będziesz musiał ją wymienić. Włosie każdej szczoteczki wraz z użytkowaniem po prostu zaczyna się odkształcać i tracić elastyczność, co czyni je bezużytecznym. Optymalnie, byś każdą szczoteczkę do zębów zamieniał na nową przynajmniej raz na trzy miesiące.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

 

Call Now Button