Przejdź do treści

Gryzaki dla niemowląt – czy warto je stosować i kiedy wprowadzić?

Ząbkowanie to jeden z ważnych etapów rozwoju niemowlęcia. W czasie pojawiania się pierwszych zębów mlecznych dzieci bywają marudne, odmawiają jedzenia, za to wkładają do buzi różne przedmioty oraz własne rączki. Aby przynieść ulgę ząbkującemu niemowlęciu, rodzice często sięgają po gryzaki. Podpowiadamy, jakie korzyści niesie wprowadzenie takich akcesoriów i które z nich wybrać! 

Jakie gryzaki wybierać dla dziecka?

Gryzaki są akcesoriami, które zwykle znajdują się w wyprawce dla niemowlęcia. Dziecko z ich pomocą masuje swoje obolałe dziąsła. Dlatego warto kupować tylko gryzaki wykonane z materiałów bezpiecznych dla malucha, np. z silikonu. W składzie nie powinno być takich substancji jak bisfenol A. Sprawdzają się modele wykonane w 100% z silikonu (można je znaleźć w ofercie np. https://www.allecco.pl/). Ich wielkość i kształt powinny być dopasowane do funkcji, którą pełnią. Rozmiar musi być odpowiednio duży, by niemowlę nie było w stanie połknąć gryzaka.

Jak dopasować gryzak do etapu rozwoju dziecka?

Różnorodne kształty i formy gryzaków sprawiają, że rodzice zastanawiają się, które z nich wybrać dla dziecka. Warto kierować się potrzebami malca. Jeśli jest ono w początkowym okresie ząbkowania, sięgnij po proste modele o płaskich powierzchniach, które wygodnie jest trzymać w małej rączce i buzi. Gryzaki silikonowe oraz modele z żelem silikonowym można schłodzić w lodówce, co dodatkowo zwiększa ich właściwości uśmierzające ból. Są one chłodne przez dłuższy czas i skutecznie łagodzą dolegliwości. Co istotne, substancja znajdująca się w gryzaku jest bezpieczna dla dziecka.

Dla starszych niemowląt znajdujących się w późniejszym etapie ząbkowania lepiej nadają się gryzaki o bardziej złożonym kształcie, z elementami umożliwiającymi masowanie dziąsełek w miejscu wyrastania zębów trzonowych. Takie gryzaki pełnią także funkcje w stymulowaniu prawidłowego rozwoju zgryzu. Warto zwrócić uwagę na modele ze specjalną strukturą, która umożliwia aplikację żelu przeciwbólowego podawanego dzieciom podczas bolesnego ząbkowania.

Kiedy podać dziecku gryzak?

Czyste gryzaki dopasowane wielkością i kształtem do wieku dziecka mogą być mu udostępnione zawsze wtedy, gdy maluch wykazuje tendencję do wkładania przedmiotów do buzi. Takie postępowanie przynosi korzyści, ponieważ gryzaki można łatwo umyć i schłodzić. Przynoszą ulgę, zmniejszając dyskomfort odczuwany przez niemowlę. Gryzaki można podawać dzieciom, które są w stanie złapać niewielkie przedmioty do rączki i świadomie wsadzić je do buzi. W ten sposób dziecko może samodzielnie ukoić swój ból związany z ząbkowaniem oraz ćwiczyć koordynację ruchową.

Akcesoria dla dzieci w postaci różnego rodzaju gryzaków pomogą Twojemu dziecku w trudnym okresie ząbkowania. Ułatwiają masowanie i chłodzenie obolałych, spuchniętych dziąseł. Dobierz gryzaki do potrzeb Twojego dziecka i pamiętaj o odpowiedniej higienie akcesoriów i skóry maluszka w tym szczególnym czasie. Gdy zauważysz uszkodzenia gryzaków, wymień je na nowe. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko połknięcia oderwanych elementów przez dziecko.

Call Now Button